Saaremaal tuli välja metsavenna 50 esemega piimanõu-peidik ({{commentsTotal}})

Saaremaal Purtsa külas tuli metsaistutamise käigus maa seest välja üle 60 aasta maa sees olnud piimanõu, mis oli kunagi olnud metsavenna peidik. Suletud nõus oli kokku 50 hästisäilinud eset.

Enam kui 60 aastat peidus olnud saladus tuli päevavalgele, kui traktor raiesmikul peidikuks olnud piimanõu kaant vigastas. See olnud aga puhas õnn, et Ando Ansperi mannergu leidis, sest esemed, mis sealt välja tulid, olid väga hästi säilinud.

"Tulin istutama, vaatasin, et mingi raudasi paistab. Läksin kohe asja uurima. Raudpütist paistis mingi riidehilp. Mõtlesin, et keegi on mingi kaltsu või sodi maha matnud. Tõmbasin otsa välja, ise kahtlesin, et tea, kas hakkab haisema ka. Aga siis tuli binokli ots välja," jutustas Ansperi "Aktuaalsele kaamerale".

Seda, kui vana peidik võib olla, annab aimu mannergus olnud ajaleht. Lehes kuulutati sündmusest, mis pidi hakkama toimuma 1950. aasta 3. septembril.

Peidupaiga ajaloost oskas aga pajatada Purtsa küla 89-aastane elanik Albert Pärna, kes mäletas üht külakaaslast, kes metsa pages: "Jah, Tuuling Aleksander oli sel ajal siin. /---/ Tema lõi ühe vene sõduri maha, võttis tema relva ja läks metsa. Kartis, et muidu läheb kinni!"

Sama usub ka Saaremaa muuseumi teadur ja metsavendluse uurija Karel Püüa, et peidik võis kuuluda just Saaremaa viimasele metsavennale Aleksander Tuulingule, kelle tappis reeturlikult tema enda sugulane 1953. aastal.

"Aleksander Tuuling oli peale Elmar Ilbi Saaremaa üks legendaarsemaid metsavendi. Kõik vajalikud tarbeesemed on siin olemas. Ja isegi külakostiks mõned linikud, mida vastu anda, kui oli vaja kuskilt talust minna mune või pekki laenama," rääkis Püüa.

Leid on Saaremaa mõistes väga eriline ja Saaremaa muuseum plaanib peidikus olnud 50 eset juba järgmisel nädalal ajutiselt eksponeerida.

"Asjad on tõesti hämmastavalt hästi selles piimanõus säilinud, sest pinnas oli kuiv ja liivane. Kui vaatame neid tikke... arvan, et siit võttes ja põlema süüdates saame mannergust võetud sigaretipaki suitsule kindlasti tule otsa," sõnas Püüa.

Lisaks ajaloolisele väärtusele annab leitud peidik ka ehk uue ja kindla teadmise neile, kes tahaks midagi järgnevatele põlvedele aastakümneteks säilitada. Selgub, et piimanõu on üks kindel koht, kus kõik esemed hästi säilivad.

Toimetaja: Greete PalmisteVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema