Saaremaal tuli välja metsavenna 50 esemega piimanõu-peidik ({{commentsTotal}})

Saaremaal Purtsa külas tuli metsaistutamise käigus maa seest välja üle 60 aasta maa sees olnud piimanõu, mis oli kunagi olnud metsavenna peidik. Suletud nõus oli kokku 50 hästisäilinud eset.

Enam kui 60 aastat peidus olnud saladus tuli päevavalgele, kui traktor raiesmikul peidikuks olnud piimanõu kaant vigastas. See olnud aga puhas õnn, et Ando Ansperi mannergu leidis, sest esemed, mis sealt välja tulid, olid väga hästi säilinud.

"Tulin istutama, vaatasin, et mingi raudasi paistab. Läksin kohe asja uurima. Raudpütist paistis mingi riidehilp. Mõtlesin, et keegi on mingi kaltsu või sodi maha matnud. Tõmbasin otsa välja, ise kahtlesin, et tea, kas hakkab haisema ka. Aga siis tuli binokli ots välja," jutustas Ansperi "Aktuaalsele kaamerale".

Seda, kui vana peidik võib olla, annab aimu mannergus olnud ajaleht. Lehes kuulutati sündmusest, mis pidi hakkama toimuma 1950. aasta 3. septembril.

Peidupaiga ajaloost oskas aga pajatada Purtsa küla 89-aastane elanik Albert Pärna, kes mäletas üht külakaaslast, kes metsa pages: "Jah, Tuuling Aleksander oli sel ajal siin. /---/ Tema lõi ühe vene sõduri maha, võttis tema relva ja läks metsa. Kartis, et muidu läheb kinni!"

Sama usub ka Saaremaa muuseumi teadur ja metsavendluse uurija Karel Püüa, et peidik võis kuuluda just Saaremaa viimasele metsavennale Aleksander Tuulingule, kelle tappis reeturlikult tema enda sugulane 1953. aastal.

"Aleksander Tuuling oli peale Elmar Ilbi Saaremaa üks legendaarsemaid metsavendi. Kõik vajalikud tarbeesemed on siin olemas. Ja isegi külakostiks mõned linikud, mida vastu anda, kui oli vaja kuskilt talust minna mune või pekki laenama," rääkis Püüa.

Leid on Saaremaa mõistes väga eriline ja Saaremaa muuseum plaanib peidikus olnud 50 eset juba järgmisel nädalal ajutiselt eksponeerida.

"Asjad on tõesti hämmastavalt hästi selles piimanõus säilinud, sest pinnas oli kuiv ja liivane. Kui vaatame neid tikke... arvan, et siit võttes ja põlema süüdates saame mannergust võetud sigaretipaki suitsule kindlasti tule otsa," sõnas Püüa.

Lisaks ajaloolisele väärtusele annab leitud peidik ka ehk uue ja kindla teadmise neile, kes tahaks midagi järgnevatele põlvedele aastakümneteks säilitada. Selgub, et piimanõu on üks kindel koht, kus kõik esemed hästi säilivad.

Toimetaja: Greete PalmisteFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.