Siim Kallas: ÜRO julgeolekunõukogu liikmesus tõstaks Eesti esindatuse taset ({{commentsTotal}})

Autor: Siim Lõvi /ERR

Siim Kallase hinnangul on Eesti pürgimine ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks hea plaan, mis tõstaks Eesti esindatuse taset.

"Eesti Vabariik on tõstnud oma ÜRO esinduse taset – meil on seal suursaadik. See on väga hea. Julgeolekunõukogu ajutise liikmena tõuseb see tase veelgi. ÜRO julgeolekunõukogu võib anda oma õnnistuse sõjategevusele ja selle ka hukka mõista. Pigem teoreetiline juhus tänapäeval, aga ikkagi. Kasutada ära täiendavad võimalused rahvusvahelise poliitika mõjutamiseks, isegi kui need on väikesed, miks mitte?," kommenteeris Kallas.

Ta märkis, et aastatel 1995-1996, mil ta oli välisminister, oli Eesti ÜRO suhtes üsna ükskõikne, kuna kõik pingutused olid suunatud Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saamisele.

"Eesti on maailma mastaabis väga väike riik. Aga täna kuulub Eesti ikkagi umbes 50 riigi hulka maailmas, kellel on võimalik rahvusvaheliselt ulatuslikult suhelda, kasutades oma liikmesust Euroopa Liidus, NATO-s, OECD-s, Maailma Kaubandusorganisatsioonis ja mujal. Tööd ja tegevust jätkub," lisas ta.

Kallas tõdes, et maailmas on sadakond riiki, kellel polegi muud väljundit rahvusvahelisse ellu kui läbi ÜRO.

"Nende rahvuslikku poliitikat mõjutab oluliselt see, mis toimub ÜRO-s. Nad suhtlevad, neil on oma liidrid (näiteks Lõuna-Aafrika ja Kuuba), kelle otsa vaadatakse. Nende esindajad ÜRO-s on poliitilise eliidi tipus. Me peame tajuma, me peame mõistma, mis on selle rühma mõtlemine, rahvusvahelised huvid, seosed. Mine tea, millal ja mis asjaoludel vajame usaldust ja sõprust riikide hulgas, mis arvuliselt moodustavad ÜRO liikmete enamuse," sõnas Siim Kallas.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.