"USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma" ({{commentsTotal}})

Chicago tänavatele tulnud protesteerijad
Chicago tänavatele tulnud protesteerijad Autor/allikas: Jim Young/Reuters/Scanpix

"Praeguses olukorras ei ole probleemide tuum Euroopa Liidu institutsioonid, vaid olukord rahvusriikides. Me peame tõsiselt võtma asjaolu, et USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma. Vabakaubandus ja avatud piirid võivad olla ühel päeval unistus ja järgmisel õudusunenägu," ütles Bulgaaria politoloog Ivan Krastev laupäeval Lennart Meri konverentsil.

Krastevi sõnul tõstab kõikjal Euroopas pead uus nähtus: "Nimelt, et enamus käitub tagakiusatud vähemusena. Keskne küsimus on, miks inimesed, kes suhtuvad poliitilisse eliiti suure umbusuga, on valmis andma populistidele nii palju võimu," tõdes ta.

"Osa vastusest on nende tunne, et võimude lahusus ja kontrollimehhanismid aitavad poliitikutel pääseda aruandekohustuse eest," ütles politoloog.

Populistid ei ole demokraatia, vaid liberalismi vastu ja kuna nende jaoks asuvad liberaalsed väärtused EL-i tasandil, ründavad nad EL-i, märkis muu hulgas mõttekoja Centre for Liberal Strategies esimehe ametit pidav politoloog.

Krastevi sõnul peavad EL-i liikmesriigid säilitama oma poliitiliste süsteemide olemuse ja praeguse olukorra üle elama. "Me peame mõnesid probleeme pisendama, sest muidu hakkavad riigid üksteise järel erinevates küsimustes referendumeid korraldama."

Ida- ja lääneeurooplasi eristab süsteemi lagunemise kogemus

Tema sõnul on erinevalt lääneeurooplastest idaeurooplastel süsteemi lagunemise kogemus. "Ehkki Ida-Euroopa on väga EL-i meelne, usub Lääne-Euroopa sel põhjusel EL-i vastupanuvõimesse palju rohkem," ütles Krastev.

Ida-Euroopa puhul tuleb tema sõnul arvesse võtta ka seda, et esimene kommunismijärgne põlvkond käitus paremate eurooplastena kui eurooplased ise. "Järgmine põlvkond seevastu ütleb, et identiteet on kõige olulisem."

Lääne-Euroopa jaoks sai EL alguse pärast rahvusluse moraalset pankrotti, Ida-Euroopas oli rahvuslus mitmerahvuselise impeeriumi lagunemise ajal ja järel positiivne jõud, lausus politoloog. "Me peame mõtisklema ja analüüsima oma kogemusi," ütles Krastev.

Krastevi sõnul on eurooplased unustanud, et liberalism tähendab valikuid ja ühe väärtuse ohverdamist teise nimel. "Hollywoodilik liberalism, kus kõik on võimalik, on läbi."

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNS/ERRVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema