"USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma" ({{commentsTotal}})

Chicago tänavatele tulnud protesteerijad Autor: Jim Young/Reuters/Scanpix

"Praeguses olukorras ei ole probleemide tuum Euroopa Liidu institutsioonid, vaid olukord rahvusriikides. Me peame tõsiselt võtma asjaolu, et USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma. Vabakaubandus ja avatud piirid võivad olla ühel päeval unistus ja järgmisel õudusunenägu," ütles Bulgaaria politoloog Ivan Krastev laupäeval Lennart Meri konverentsil.

Krastevi sõnul tõstab kõikjal Euroopas pead uus nähtus: "Nimelt, et enamus käitub tagakiusatud vähemusena. Keskne küsimus on, miks inimesed, kes suhtuvad poliitilisse eliiti suure umbusuga, on valmis andma populistidele nii palju võimu," tõdes ta.

"Osa vastusest on nende tunne, et võimude lahusus ja kontrollimehhanismid aitavad poliitikutel pääseda aruandekohustuse eest," ütles politoloog.

Populistid ei ole demokraatia, vaid liberalismi vastu ja kuna nende jaoks asuvad liberaalsed väärtused EL-i tasandil, ründavad nad EL-i, märkis muu hulgas mõttekoja Centre for Liberal Strategies esimehe ametit pidav politoloog.

Krastevi sõnul peavad EL-i liikmesriigid säilitama oma poliitiliste süsteemide olemuse ja praeguse olukorra üle elama. "Me peame mõnesid probleeme pisendama, sest muidu hakkavad riigid üksteise järel erinevates küsimustes referendumeid korraldama."

Ida- ja lääneeurooplasi eristab süsteemi lagunemise kogemus

Tema sõnul on erinevalt lääneeurooplastest idaeurooplastel süsteemi lagunemise kogemus. "Ehkki Ida-Euroopa on väga EL-i meelne, usub Lääne-Euroopa sel põhjusel EL-i vastupanuvõimesse palju rohkem," ütles Krastev.

Ida-Euroopa puhul tuleb tema sõnul arvesse võtta ka seda, et esimene kommunismijärgne põlvkond käitus paremate eurooplastena kui eurooplased ise. "Järgmine põlvkond seevastu ütleb, et identiteet on kõige olulisem."

Lääne-Euroopa jaoks sai EL alguse pärast rahvusluse moraalset pankrotti, Ida-Euroopas oli rahvuslus mitmerahvuselise impeeriumi lagunemise ajal ja järel positiivne jõud, lausus politoloog. "Me peame mõtisklema ja analüüsima oma kogemusi," ütles Krastev.

Krastevi sõnul on eurooplased unustanud, et liberalism tähendab valikuid ja ühe väärtuse ohverdamist teise nimel. "Hollywoodilik liberalism, kus kõik on võimalik, on läbi."

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: BNS/ERRMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.