Saarts: IRL-il tuleb teha kohalikel valimistel hea tulemus ({{commentsTotal}})

Tallinna ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul peaks Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) saama kohalikel valimistel hea tulemuse, vastasel juhul võib erakond hääbuda või tuleb kellegagi liituda.

Erakondade populaarsustabelit juhib endiselt Keskerakond 23 protsendiga, järgneb Reformierakond 21 protsendiga ja kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 14 protsendiga, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) toetab 12 protsenti ja Vabaerakonda 11 protsenti valimiseelistusega küsitletuist. IRL-i toetus on langenud alla valimiskünnise ja see on 4 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas, et kui kolm rahvuslikku erakonda - Vabaerakond, EKRE ja IRL - omavahel maid jagavad, on valitsuses olijal opositioonipoliitikutest keerulisem valijate häälte pärast võidelda.

"Kui nüüd eelmisel aastal kohe pärast valimisi IRL peamiselt kaotas hääli Vabaerakonnale, kes tõusis, siis nüüd on Vabaerakond jäänud kuidagi märkamatuks ja EKRE võtab kõik võidud endale," märkis Turu-uuringute uuringjuht.

Politoloog Tõnis Saarts meenutas, et samas ideoloogilises sektoris on tegelikult veelgi kitsam.

"Ei tasu unustada, et tänane Reformierakond on ka üsna rahvuskonservatiivsete joontega ja ka Vabaerakond on seda. Tekib küsimus, kas jätkub ka ruumi neljandale," rääkis ta.

IRL-i reiting on langustrendis olnud alates riigikogu valimistest, mil see jäi veidi alla 14 protsendi. Riigikogusse kuuluvatest parteidest oli IRL tookord populaarsuselt neljandal kohal. Juhan Kivirähk meenutas, et sellist valitsuserakonna kõrgelt alanud ja künnisest allpool lõppenud kukkumist on varem nähtud Res Publica võimul olles. Sellele järgnes liitumine Isamaaliiduga.

"Tõepoolest on IRL-iga juhtunud ju nii, et kõik need uued tõusud on toimunud läbi ühinemiste - 1990. aastatel Isamaa ja ERSP ühinesid, siis tekkis uus tõus. Ja Isamaaliiduga ju võideti ka valimised - Res Publica langusele järgnes ühinemine Isamaaliiduga, seejärel tuli tõus ja uus partei sai valitsusse," selgitas Kivirähk.

Kuigi IRL vahetas pärast viimaseid valimisi juhti, pole ka see edu toonud.

"Võib ju öelda, et ei Tsahkna ega ka Ossinovski ole toonud oma erakondadele n-ö uut hingamist. Sotsiaaldemokraatide reiting on püsinud natuke paremas seisus, aga ikkagi paigal," märkis Kivirähk.

Politoloog Tõnis Saarts ütles, et IRL-ile on oluline teha hea tulemus kohalikel valimistel ning vältida valimiste eel kohalike poliitikute ja kandidaatide lahkumist teistesse erakondadesse ja valimisliitudesse.

"Aga kui kohalikel valimistel ikkagi läheb üsna kehvasti ja erakonna organisatsioon sisuliselt laguneb, paljud liikmed lähevad kuskile mujale, siis ma arvan, et erilist pääseteed ei ole - kas erakond lihtsalt hääbub või peab kellegagi liituma," rääkis Saarts.

Toimetaja: Merili NaelTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.