Saarts: IRL-il tuleb teha kohalikel valimistel hea tulemus ({{commentsTotal}})

Tallinna ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul peaks Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) saama kohalikel valimistel hea tulemuse, vastasel juhul võib erakond hääbuda või tuleb kellegagi liituda.

Erakondade populaarsustabelit juhib endiselt Keskerakond 23 protsendiga, järgneb Reformierakond 21 protsendiga ja kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 14 protsendiga, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) toetab 12 protsenti ja Vabaerakonda 11 protsenti valimiseelistusega küsitletuist. IRL-i toetus on langenud alla valimiskünnise ja see on 4 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas, et kui kolm rahvuslikku erakonda - Vabaerakond, EKRE ja IRL - omavahel maid jagavad, on valitsuses olijal opositioonipoliitikutest keerulisem valijate häälte pärast võidelda.

"Kui nüüd eelmisel aastal kohe pärast valimisi IRL peamiselt kaotas hääli Vabaerakonnale, kes tõusis, siis nüüd on Vabaerakond jäänud kuidagi märkamatuks ja EKRE võtab kõik võidud endale," märkis Turu-uuringute uuringjuht.

Politoloog Tõnis Saarts meenutas, et samas ideoloogilises sektoris on tegelikult veelgi kitsam.

"Ei tasu unustada, et tänane Reformierakond on ka üsna rahvuskonservatiivsete joontega ja ka Vabaerakond on seda. Tekib küsimus, kas jätkub ka ruumi neljandale," rääkis ta.

IRL-i reiting on langustrendis olnud alates riigikogu valimistest, mil see jäi veidi alla 14 protsendi. Riigikogusse kuuluvatest parteidest oli IRL tookord populaarsuselt neljandal kohal. Juhan Kivirähk meenutas, et sellist valitsuserakonna kõrgelt alanud ja künnisest allpool lõppenud kukkumist on varem nähtud Res Publica võimul olles. Sellele järgnes liitumine Isamaaliiduga.

"Tõepoolest on IRL-iga juhtunud ju nii, et kõik need uued tõusud on toimunud läbi ühinemiste - 1990. aastatel Isamaa ja ERSP ühinesid, siis tekkis uus tõus. Ja Isamaaliiduga ju võideti ka valimised - Res Publica langusele järgnes ühinemine Isamaaliiduga, seejärel tuli tõus ja uus partei sai valitsusse," selgitas Kivirähk.

Kuigi IRL vahetas pärast viimaseid valimisi juhti, pole ka see edu toonud.

"Võib ju öelda, et ei Tsahkna ega ka Ossinovski ole toonud oma erakondadele n-ö uut hingamist. Sotsiaaldemokraatide reiting on püsinud natuke paremas seisus, aga ikkagi paigal," märkis Kivirähk.

Politoloog Tõnis Saarts ütles, et IRL-ile on oluline teha hea tulemus kohalikel valimistel ning vältida valimiste eel kohalike poliitikute ja kandidaatide lahkumist teistesse erakondadesse ja valimisliitudesse.

"Aga kui kohalikel valimistel ikkagi läheb üsna kehvasti ja erakonna organisatsioon sisuliselt laguneb, paljud liikmed lähevad kuskile mujale, siis ma arvan, et erilist pääseteed ei ole - kas erakond lihtsalt hääbub või peab kellegagi liituma," rääkis Saarts.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics