Eksperdid: Trump on risk USA staatusele maailmas ({{commentsTotal}})

Donald Trump. Autor: Nicholas Kamm/AFP/Scanpix

USA demokraatide ja vabariiklaste välispoliitilised mõtlejad olid laupäeval Lennart Meri konverentsi paneelis ühel meelel, et vabariiklaste eeldatav presidendikandidaat Donald Trump kujutab endast riski Ühendriikide staatusele maailmas.

Demokraatliku Partei toetajatest eksperdid märkisid, et Hillary Clinton on teada ja kindel kandidaat, kes on 100 protsenti NATO taga. "On vastutustundetu toetada kandidaati, kes on niivõrd ettearvamatu. Küsimus pole enam erakondlikus truuduses. See mees on hullumeelne," ütles konsultatsioonifirma Blue Star Strategies asutaja ning tegevjuht Sally Painter.

"Vabariiklik välispoliitika lõpeb alati kas õhujõudude või maavägede kasutamisega, iga kord. Me otsime teistsugust lahendust, mis hõlmaks kõiki võimalikke taktikaid," rääkis mõttekoja Truman National Security Project poliitika ja seadusandlike küsimuste juht Leigh O'Neill.

Ta märkis, et kui presidendiks saaks Hillary Clinton, jätkuks transatlantiliste suhete arendamine ning kaitsekoostöö liitlastega. "Eksvälisminister on tugevalt toetanud raketikaitsesüsteemi. Ta toetab liitlaste tugevaid vastusamme (strong allied response) Ukrainas ning sanktsioonide paigal hoidmist. Tema poliitika peaks kõiki siin saalis rahustama," ütles Painter Trumpi etteaimamatusele viidates.

Vabariiklaste välispoliitilist liini pooldavad mõttekoja Atlantic Council teadurid Ian Brzezinski ja Daniel Vajdich avaldasid arvamust, et Donald Trumpi edasine käitumine on ettearvamatu ning tal ei ole sidusaid välispoliitilisi seisukohti.

Brzezinski avaldas lootust, et Vabariiklik partei koondub ajapikku Trumpi taha ja tema programmi võivad sattuda ka vabariiklaste rahvusliku julgeoleku ekspertide seisukohad.

Vajdichi sõnul on Trumpi avaldused USA mainele juba korvamatut kahju teinud, ent Ühendriikidele on olnud kahjulik ka Obama ja Clintoni välispoliitika. "Järgmine USA president peab kiiresti taastama riigi tõsiseltvõetavuse nii sõprade kui ka vaenlaste seas," sõnas ta.

Kui Trump peaks saama presidendiks, peaksid nii demokraatidest kui ka vabariiklastest julgeolekueksperdid mõtlema, kuidas temast lähtuvat riski vähendada.

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.