Eksperdid: Trump on risk USA staatusele maailmas ({{commentsTotal}})

Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: Nicholas Kamm/AFP/Scanpix

USA demokraatide ja vabariiklaste välispoliitilised mõtlejad olid laupäeval Lennart Meri konverentsi paneelis ühel meelel, et vabariiklaste eeldatav presidendikandidaat Donald Trump kujutab endast riski Ühendriikide staatusele maailmas.

Demokraatliku Partei toetajatest eksperdid märkisid, et Hillary Clinton on teada ja kindel kandidaat, kes on 100 protsenti NATO taga. "On vastutustundetu toetada kandidaati, kes on niivõrd ettearvamatu. Küsimus pole enam erakondlikus truuduses. See mees on hullumeelne," ütles konsultatsioonifirma Blue Star Strategies asutaja ning tegevjuht Sally Painter.

"Vabariiklik välispoliitika lõpeb alati kas õhujõudude või maavägede kasutamisega, iga kord. Me otsime teistsugust lahendust, mis hõlmaks kõiki võimalikke taktikaid," rääkis mõttekoja Truman National Security Project poliitika ja seadusandlike küsimuste juht Leigh O'Neill.

Ta märkis, et kui presidendiks saaks Hillary Clinton, jätkuks transatlantiliste suhete arendamine ning kaitsekoostöö liitlastega. "Eksvälisminister on tugevalt toetanud raketikaitsesüsteemi. Ta toetab liitlaste tugevaid vastusamme (strong allied response) Ukrainas ning sanktsioonide paigal hoidmist. Tema poliitika peaks kõiki siin saalis rahustama," ütles Painter Trumpi etteaimamatusele viidates.

Vabariiklaste välispoliitilist liini pooldavad mõttekoja Atlantic Council teadurid Ian Brzezinski ja Daniel Vajdich avaldasid arvamust, et Donald Trumpi edasine käitumine on ettearvamatu ning tal ei ole sidusaid välispoliitilisi seisukohti.

Brzezinski avaldas lootust, et Vabariiklik partei koondub ajapikku Trumpi taha ja tema programmi võivad sattuda ka vabariiklaste rahvusliku julgeoleku ekspertide seisukohad.

Vajdichi sõnul on Trumpi avaldused USA mainele juba korvamatut kahju teinud, ent Ühendriikidele on olnud kahjulik ka Obama ja Clintoni välispoliitika. "Järgmine USA president peab kiiresti taastama riigi tõsiseltvõetavuse nii sõprade kui ka vaenlaste seas," sõnas ta.

Kui Trump peaks saama presidendiks, peaksid nii demokraatidest kui ka vabariiklastest julgeolekueksperdid mõtlema, kuidas temast lähtuvat riski vähendada.

Allikas: BNSLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema