Milline ilm on jaaniõhtul? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

TTÜ Meresüsteemide Instituudi professor Sirje Keevallik selgitab, et täpset ilmaprognoosi saab teha umbes viis päeva ette, seetõttu on praegu jaaniilmaks võimalikud kõik variandid. Küll aga võib tegelda tõenäosuse arvutamisega.

"Tänasel päeval on võimatu täpselt prognoosida, milline on ilm jaaniööl. Seda saab teha umbes viis päeva varem," kinnitas Keevallik.

Siiski, kui analüüsida jaanilaupäevi aastatel 1920-2013, võib prognoosida, et Tallinnas langeb öösel temperatuur 10,8 kraadini, aga pole välistatud ka 4,9 kraadi.

Tartus on jaaniöine miinimum keskmiselt 10,6 ja minimaalselt 2,9 kraadi. Terve 23. juuni jooksul on olnud sademeid Tallinnas keskmiselt 1,8 mm ja Tartus 1,7 mm, aga 2012. aastal sadas Tallinnas 26,4 mm ja 2008. aastal Tartus 12,1 mm.

"Kui aga rääkida maikuust, siis atmosfäärifüüsikuna saan viimase 94 aasta andmete põhjal öelda, et maikuus võib päevane maksimumtemperatuur tõusta 30 kraadini Tallinnas tõenäosusega 2%, Tartus 10% ja Pärnus 5%," selgitas Keevallik. "Ilma ennustamisel on aga üks väga kindel ja muutumatu toetuspunkt. See on päikesekiirguse režiim. Seetõttu võib öelda, et suvel on meil päevad ikka pikad ja ööd lühikesed. Ning jaanipäeval tõuseb päike kell neli hommikul ja loojub pool üksteist õhtul."

"Kujutagem nüüd ette, et see ei ole nii. Et Maa telg ei ole Maa tiirlemise orbiidi tasapinna suhtes kaldu, vaid täpselt risti. Siis valitseks kõikjal üle terve planeedi igavene märtsikuu või, kui läheneda pessimistlikult, igavene september. Päike tõuseks igal pool aastaringselt täpselt kell 6 kohaliku aja järgi ja läheks looja kell 18. Vahe troopika ja meie laiuskraadi vahel oleks vaid selles, et ekvaatori kohal läbib Päike seniidi, aga meil ei tõuse kõrgemale kui 30 kraadi horisondist. Poolustest läheksid päikesekiired hoopis mööda ja seal valitseks igavene öö," selgitas Keevallik.

"Milline oleks aga maikuu Maal, mille telg ei ole viltu? Isegi kui on kehtestatud suveaeg, tuleb lambid igal pool põlema panna juba kell 7 õhtul. Kuhu jäävad meie valged ööd, mil lõhnavad toomingad ja laksutab ööbik? Niisiis, tundkem rõõmu, et käimas on valguse pidu, mis üha kogub tuure," soovitab Keevallik.

Klimatoloogilise prognoosi koostamine on meteoroloogide ülesanne, täpsemalt ennustavad lähipäevade ilma sünoptikud. Eesti ilmateenistuses töötab nii meteorolooge kui sünoptikuid.

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics