Milline ilm on jaaniõhtul? ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

TTÜ Meresüsteemide Instituudi professor Sirje Keevallik selgitab, et täpset ilmaprognoosi saab teha umbes viis päeva ette, seetõttu on praegu jaaniilmaks võimalikud kõik variandid. Küll aga võib tegelda tõenäosuse arvutamisega.

"Tänasel päeval on võimatu täpselt prognoosida, milline on ilm jaaniööl. Seda saab teha umbes viis päeva varem," kinnitas Keevallik.

Siiski, kui analüüsida jaanilaupäevi aastatel 1920-2013, võib prognoosida, et Tallinnas langeb öösel temperatuur 10,8 kraadini, aga pole välistatud ka 4,9 kraadi.

Tartus on jaaniöine miinimum keskmiselt 10,6 ja minimaalselt 2,9 kraadi. Terve 23. juuni jooksul on olnud sademeid Tallinnas keskmiselt 1,8 mm ja Tartus 1,7 mm, aga 2012. aastal sadas Tallinnas 26,4 mm ja 2008. aastal Tartus 12,1 mm.

"Kui aga rääkida maikuust, siis atmosfäärifüüsikuna saan viimase 94 aasta andmete põhjal öelda, et maikuus võib päevane maksimumtemperatuur tõusta 30 kraadini Tallinnas tõenäosusega 2%, Tartus 10% ja Pärnus 5%," selgitas Keevallik. "Ilma ennustamisel on aga üks väga kindel ja muutumatu toetuspunkt. See on päikesekiirguse režiim. Seetõttu võib öelda, et suvel on meil päevad ikka pikad ja ööd lühikesed. Ning jaanipäeval tõuseb päike kell neli hommikul ja loojub pool üksteist õhtul."

"Kujutagem nüüd ette, et see ei ole nii. Et Maa telg ei ole Maa tiirlemise orbiidi tasapinna suhtes kaldu, vaid täpselt risti. Siis valitseks kõikjal üle terve planeedi igavene märtsikuu või, kui läheneda pessimistlikult, igavene september. Päike tõuseks igal pool aastaringselt täpselt kell 6 kohaliku aja järgi ja läheks looja kell 18. Vahe troopika ja meie laiuskraadi vahel oleks vaid selles, et ekvaatori kohal läbib Päike seniidi, aga meil ei tõuse kõrgemale kui 30 kraadi horisondist. Poolustest läheksid päikesekiired hoopis mööda ja seal valitseks igavene öö," selgitas Keevallik.

"Milline oleks aga maikuu Maal, mille telg ei ole viltu? Isegi kui on kehtestatud suveaeg, tuleb lambid igal pool põlema panna juba kell 7 õhtul. Kuhu jäävad meie valged ööd, mil lõhnavad toomingad ja laksutab ööbik? Niisiis, tundkem rõõmu, et käimas on valguse pidu, mis üha kogub tuure," soovitab Keevallik.

Klimatoloogilise prognoosi koostamine on meteoroloogide ülesanne, täpsemalt ennustavad lähipäevade ilma sünoptikud. Eesti ilmateenistuses töötab nii meteorolooge kui sünoptikuid.

Toimetaja: Merilin PärliVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.