Eksperdid: Minski lepete täitmiseks napib poliitilist tahet ({{commentsTotal}})

Ukraina sõdurid Donetski oblastis Autor: Jonathan Alpeyrie/SIPA/Scanpix

Minski lepete täitmine on põhimõtteliselt võimalik ja need on raamistikuna vajalikud, kuid Kiievil ja Moskval on nende täitmisest erinev nägemus ja poliitilist tahet napib, leidsid laupäeval Lennart Meri konverentsil Minski leppeid ja rahuprotsessi arutanud eksperdid.

Minski rahuprotsess koosneb kahest osast: läbirääkimised relvarahuleppe asjus ning Ukraina poliitilise korra ja piirikontrolli taastamise etapid. Esimeses neist ehk relvarahuleppes on tehtud edusamme ja on saavutatud ka mõningast edu, kuid teises valdkonnas ollakse jätkuvalt takerdunud, lausus üks ekspertidest.

Kiiev ja Moskva näevad lepete täitmist erinevalt. Kiievi arvates tuleks esmalt tagada julgeolek ja siis alustada poliitilist protsessi. Moskva tahab poliitilisi muudatusi teha julgeolekuküsimuste lahendamisega paralleelselt. Nn Normandia neliku formaadis (Saksamaa, Prantsusmaa, Ukraina, Venemaa) põhjustab see takerdumine aina suuremat rahulolematust. Kiiev ja Moskva on pühendunud leppe täitmisele, kuid kumbki pole panustanud tõkete eemaldamisesse, lisas ta.

Teise asjatundja hinnangul tuleb lepetes sätestatud etappe üritada täita selleks, et välja selgitada osapoolte tõeline tahe. Diplomaatiliste ja leppes sätestatud etappide täitmise katse jooksul selgub, kes protsessi tegelikult tõkestab. Seejärel saame avaldada lisasurvet, rõhutas ta.

Kolmanda eksperdi hinnangul nähakse erinevalt ka Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rolli. Vene president Vladimir Putin näeb OSCE-d läbi valimiste ja vaatlemise prisma. Tema Ukraina ametivend Petro Porošenko näeb OSCE-d kõikehõlmava politseimissiooni rollis.

Need kaks seisukohta ei käi teineteisele täiesti vastu ning sealt saab aegamööda edasi liikuda, kuid riigid pole nende seisukohtade reaalset paikapidavust kontrollinud. Venemaa positsiooni tuleb pidevalt testida, et me ei magaks ühtegi võimalust maha, lisas ekspert.

Tema arvates on Moskva poliitilise tahte puudumise taga mitmete Kremli ametnike arvamus, et poliitiline olukord Ukrainas peatselt muutub. Moskva arvab, et aeg töötab tema kasuks, rõhutas ta.

Minski protsessi arutanud ekspertide arvates tuleks jätkuvalt edasi liikuda lepete täitmise suunas, kuigi leppeid endid peeti puudulikuks.

Ühtlasi arvati paneelis, et Moskva üritab vähendada Normandia neliku rolli ja tõugata protsessi rohkem Minski kontaktgruppi (Ukraina, OSCE ja Venemaa), milles Kiiev peab separatistidega otsekõnelusi ning Moskva saab samal ajal väita, et tegutseb nende vahel erapooletu vahendajana. Kiiev samas peab Venemaad konflikti otseseks osapooleks, sest Moskval on kontroll separatistide üle ning hoiab tuhandeid Vene sõdureid Donbassis, lisasid mõned osalistest.

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.