Maaülikooli professor: Elva Verevi järv võib puhkeda õitsele ja muutuda solgitiigiks ({{commentsTotal}})

Verevi järv
Verevi järv Autor/allikas: Kayvo Kroon/foto.elva.ee

Kui Elvas asuva Verevi järve põhja sadestunud setted liikuma pääsevad, võib puhkajate seas populaarne ujumiskoht muutuda ühe kevadega põhimõtteliselt solgitiigiks. Setete eemaldamine on aga kallis ja kuna veemajanduskavas on järve seisukord hinnatud heaks, siis pole uuringuteks ega ka konkreetseteks töödeks enne 2021. aastat raha loota.

Aastakümneid tagasi asusid Verevi järve ääres Elva reovee settetiigid, kust solk suurveega järve voolas. Seetõttu on populaarse ujumiskoha põhja sadestunud nii suur hulk kõrge toitaine sisaldusega setteid, et järve alumises kihis vesi suisa haiseb, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Nimelt, kui järvedes toimub igal kevadel vee segunemine ehk põhjas olev vesi tõuseb pinnale ja põhja ladestunud toitained pääsevad liikuma, siis Verevi järves sellist segunemist ei ole. Maaülikooli limnoloogiakeskuse professori Ingmar Otti sõnul piisab korralikust talvest ja hoogsast jääminekust, et seni kihistunud vesi võibki Verevis segamini minna.

"Kui järve sügavamas osas olev vesi tõuseb pinnale, siis on see nagu väetis järvele, mistõttu hakkab veekogu "õitsema" ning inimesed näevad, et vee värvus on muutunud ja see hakkab ka haisema. See protsess mõjutaks järve kogu elustikku," selgitas Otti.

Kes soovib täpsemalt mõista, milliseks Verevi järv võib muutuda, peaks ette kujutama ühte keskmisest suuremat solgitiiki. Keskkonnaameti Tartu piirkonna veespetsialist Triin Mägi sõnul on probleemi lahendamiseks kaalutud erinevaid variante, mille hulka kuuluvad nii setete eemaldamine eesmärgiga taastada veekogu isepuhastumisvõime.

"Ilmselgelt peaks veel arutama, milliseid võimalusi veel on, sest aeg läheb edasi ja tehnoloogilised võimalused arenevad," märkis Mägi. Paraku tõdevad kõik osapooled, et järve põhjast setete kätte saamine on keeruline ja väga kallis.

Riigi ja Euroopa Liidu poolset abi Verevi järve keskkonna parandamiseks saaks taotleda läbi veemajandustegevuskavas ettenähtud meetmete, kuid 2021. aastani paika pandud kavas on Verevi järve seisukord hinnatud heaks. Seda kui kaua Verevi probleemi lahendamiseks aega on ja millal veekogu põhja peitunud õnnetus võib liikuma hakata keegi täpselt ei tea.

Sestap võib loota, et raha setete eemaldamiseks leitakse enne, kui järv õitsele puhkeb.

Toimetaja: Allan RajaveeTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema