USA eriesindaja: ISIS-e alad on kahanemas ({{commentsTotal}})

Iraagi sõdurid ISIS-e lipuga. Autor: SAFIN HAMED/AFP/Scanpix

Äärmusrühmitus ISIS ei ole pärast Ramadi vallutamist ja hiljem sellest ilma jäämist märkimisväärselt uusi territooriume juurde saanud, ütles USA kõrge ametnik.

"ISIS-e alad on kahanemas ja nad on peamiselt kaitsepositsioonil," ütles USA presidendi Barack Obama eriesindaja võitluses ISIS-ega Brett McGurk pressikonverentsil. Tema sõnul aitavad USA juhitud koalitsiooni Iraagis ja Süürias aina paremate luureandmete ja varustusega kohalikud jõud, vahendas Reuters.

ISIS-e kontrolli all on Mosuli linn Iraagis ja Raqqa linn Süürias. Samuti kujutab ISIS ohtu teistes riikides, võttes vastutuse näiteks suurte rünnakute eest Pariisis ja Brüsselis.

McGurk ütles, et USA juhitud koalitsiooni jõupingutustes Mosuli ja Raqqa tagasi saamisel on tehtud edusamme.

"Me anname Mosulis pea iga päev täpsuslööke, avaldame pidevat sünkroniseeritud survet," ütles ta ja tõi näiteks hiljutise operatsiooni, mille käigus koalitsioon ründas ISIS-e sularahavarusid Mosulis ja võttis ära miljoneid dollareid mässuliste raha. Selle tulemusena pidi ISIS vähendama oma võitlejate tasu poole võrra.

McGurk ei täpsustanud, kus operatsioon aset leidis.

Tema sõnul näitab ISIS-e närvilisust hiljutised avalikud hukkamised Mosuli keskväljakul ja internetiteenuse kontrolli tugevdamine.

McGurk lisas, et Süürias Raqqas said USA eriväed eelmisel aastal haarangu käigus väärtuslikke luureandmeid, mis aitavad paremini mässulisi rünnata. Tema sõnul alustatakse Raqqas surve avaldamist lähinädalail ja -kuudel.

Tema sõnul aitab Obama aprillikuine otsus tõsta eriväelaste arvu Põhja-Süürias kohalikel vägedel oma edusamme kiirendada.

"Me ei taha, et USA väed puhastaksid neid linnu. Me usume, et jätkusuutlik mudel on see, kui kohalikud inimesed võtavad oma territooriumid ja kodud tagasi. See, et kohalikud jõud võiksid seda teha, on võtnud natuke aega. On näha, et nüüd me oleme saavutamas pöördemomenti," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.