Ministeerium lõi kokku, millised on alustava taksovedaja lisakulud kokkuleppevedaja ees ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Nn Uber-eelnõu puhul on pidevalt tõstatatud küsimus taksoteenuse ja kokkuleppevedude erinevast kulukusest. Majandusministeerium arvutaski nüüd riigikogu majanduskomisjoni palvel kokku taksovedaja lisakulud ühe sõiduki pealt.

Kõigepealt tuleb arvesse võtta, et takso tähtajatu tegevusluba maksab 64 eurot ning sõidukikaart 20 eurot, mis tuleb iga paari aasta järel uuesti tasuda.

Taksojuhi tähtajatu teenindajakaart on 38 eurot. Taksojuhi ametikoolituse baaskoolitus maksab 120-145 eurot sõltuvalt autokoolist, täiendkoolitus iga viie aasta järel 50-60 eurot ning koolitunnistuse riigilõiv maanteeametis 26 eurot.

Sõiduki kohandamine on juba märksa kulukam. N-ö nullist taksoks tegemine (taksomeeter, printer, plafoon, side, vastavad ühendused) maksab keskmiselt 700 - 1000 eurot. Sellele lisandub hinnakirja muudatuste ja autokleebiste kulu.

Taksod peavad tehnoülevaatuses käima igal aastal ja seda sõltumata auto vanusest ning see maksab 40-50 eurot kord.

Takso kindlustus on tublisti kallim tavasõiduautost, olenevalt kindlustajast kaks kuni kuus korda kallim. Ministeerium võttis näiteks Toyota Avensise, mille tavakindlustus maksab ca 30 eurot kuu, taksokindlustus sõltuvalt kindlustajast ca 60-200 eurot kuu.

Kokkuvõtvalt võiksid arvestuslikult alustava taksovedaja kogukulud olla majandusministeeriumi hinnangul suurusjärgus 1200 – 1300 eurot ühe sõiduki pealt.

Tavasõidukiga võrreldes on veel iga-aastased lisakulud seoses kallima kindlustuse, lisatehnoülevaatuse ja kohustuslike taksotunnuste (taksomeetri-printeri jms) hoiutöödega.

Vaidlused riigikogus

Nn Uberi-eelnõu on riigikogus muudatusettepanekute faasis ning ebakõla on ka koalitsiooni sees. Näiteks IRL esitas muudatusettepaneku mille järgi saaks Uberi või Taxify kaudu kokkuleppevedajana raha teenida vaid füüsiline isik.

Kui aga inimene sooviks töötada FIE-na või osaühingu alt, oleks see IRL-i hinnangul sisuliselt taksoteenus ning kehtima peaksid ka samad reeglid. Kalle Palling Reformierakonnast kinnitas, et nende erakond sellist seisukohta ei jaga.

IRL-i teine ettepanek oli, et Taxify ja Uberi operaatoritel oleks seadusest tulenev kohustus sõlmida selline kindlustusleping, mis laieneks õnnetuse korral sõidujagamist kasutavatele klientidele.

„Seaduseelnõu annab seaduslikud võimalused Taxify ja Uberit kasutavatele juhtidele, sest nendele seatud nõuded on seaduses madalamad kui traditsioonilistel taksodel, kuigi pakutakse sarnast teenust. Seetõttu on oluline ka nende teenuste selge eristamine,“ ütles IRL-i fraktsiooni liige Ken-Marti Vaher.

Eelnõu on saanud kriitikat ka Tartu linnavalitsuselt ja Tallinna transpordiametilt.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema