ÜRO: migrantide eemale tõrjumine ei toimi ({{commentsTotal}})

Migrandid Kreekas. Autor: Marko Djurica/Reuters/Scanpix

ÜRO pagulaste volinik Filippo Grandi kutsus üles ülemaailmselt pagulaskriisile reageerima ja ütles, et migrantide ära saatmine oma piiride juurest ei toimi.

Grandi rääkis BBC-le, et rohkem riike peab aitama neid väheseid riike, kes peamiselt pagulaskoormat kannavad, ja suurendama nii rahastust kui ka ümberasustamise võimalusi.

Ta selgitas, et eelmisel aastal asustati 20 miljonist pagulasest teises riigis ümber vähem kui 1 protsent. Samas aina enam inimesi võrreldes varasemaga põgenevad konfliktide ja viletsuse eest.

Grandi sõnul näitab süürlaste saabumine pagulastena ka Ida-Aasiasse ja Kariibi mere saartele, kui "globaalseks see fenomen on saanud ja seetõttu tuleb sellele anda ka globaalne vastus".

Volinik rääkis, et siiani on pagulaste eest hoolitsemise koorem langenud väga vähestele riikidele, kes majutavad tuhandeid pagulasi, samas väga vähesed doonorid - seitse kuni kaheksa - rahastavad seda 80-90 protsendi ulatuses. 

Grandi hinnangul on pagulaste ümber paigutamine tee, mida mööda tuleks julgemalt minna, arvestades seda, et vähem kui 200 000 pagulast 20 miljonist on mõnesse teise riiki vastu võetud.

Tema sõnul puudutab probleem kõiki, kuna pagulaste arv on niivõrd suur. Ta tunnistas, et lahenduse leidmine nõuab pikka ja keerulist arutelu. "Vastus ei tohi olla selline, mille kohaselt riigid sulgevad oma piirid ja tõrjuvad inimesed eemale, kuna see lihtsalt ei toimi," rääkis Grandi.

Eelmisel aastal soovis Euroopa Liidus varjupaika 1 255 600 inimest ehk enam kui kaks korda rohkem kui aasta varem. Peamiselt soovisid varjupaika süürlased, iraaklased ja afgaanid. Enam kui kolmandik varjupaigataotlejaist suundusid Saksamaale.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.