NATO kindral ei pea sõda Venemaaga tõenäoliseks ({{commentsTotal}})

NATO liikmesriikide lipud Brüsselis. Autor: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Venemaa ohtlik tegevus Läänemere piirkonnas võib põhjustada intsidente, kuid ulatuslik sõda ei ole tõenäoline, ütles Vilniuses visiidil viibiv NATO kindral Salvatore Farina usutluses BNS-ile.

"Esialgu ei näe ma võimalust ulatuslikuks tavasõjaks NATO ja Venemaa vahel," ütles liitlaste Brunssumi ühendväejuhatuse ülem Farina.

Kindral lisas, et Venemaa ohtlik käitumine Läänemere piirkonnas "põhjustab varem või hiljem intsidente".

NATO-l ei ole kavas Venemaa tegevust eskaleerida, kinnitas Farina. "Me ei soovi eskalatsiooni. Me kaitseme ja heidutame."

Farina saabus Leedusse enne NATO tippkohtumist Varssavis, kus võidakse otsustada pataljoni suuruste jõudude saatmine igasse Balti riiki. Saksamaa on öelnud, et võib Leedu pataljoni loomisel olulist rolli etendada.

Farina ütles usutluses, et sellises suuruses liitlaste jõudude loomine Leedus ja teistes Balti riikides on "sõjaliselt võimalik".

"Teeme kõik tagamaks, et see mehhanism oleks NATO eesmärkide täitmiseks kasulik," ütles kindral.

Farina lisas, et kui poliitiline otsus on langetatud, ei kulu vägede Baltimaadesse saatmiseks palju aega.

Samas rõhutas kindral, et Balti riigid peaksid ostma endale maal baseeruvad õhutõrjesüsteemid, et leevendada alliansi koormat piirkondliku õhutõrje tagamisel. Farina sõnul pole NATO-l kava selliste süsteemide paigutamiseks Leetu.

Balti riikide kaitseministrid teatasid möödunud aastal kavatsusest arendada ühiselt välja keskmaa õhutõrjesüsteem.

Farina kiitis ka Balti riikide palvet paigutada Leetu ja Eestisse õhuturbe tagamiseks NATO sõjalennukeid. See tähendab, et Baltimaades paiknevad hävitajad võivad kriisis sooritada ka lahingumissioone, lisas ta. "Õhuturbelt õhutõrjele üleminekuks on vaja lisavõimekust."

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.