Jaak Jõerüüt: on viga, et Eestis ei valita presidenti otse ({{commentsTotal}})

Eelmise nädala reedel käis Jõerüüt kohtumisel Vabaerakonnaga.
Eelmise nädala reedel käis Jõerüüt kohtumisel Vabaerakonnaga. Autor/allikas: Kaja Vajak/Vabaerakond

Võimalike presidendikandidaatide sõelumisprotsessis osalev Jaak Jõerüüt hindab veaks korda, mis ei võimalda Eesti rahval presidenti otse valida.

Jõerüüt ütles intervjuus Vikerraadiole, et presidendikandidaatide otsimine on tema jaoks protsess, millega saab tähelepanu juhtida tähtsale küsimusele. "On suur viga, et Eestis pole presidendivalimised otsevalimised," rõhutas Jõerüüt.

See on Jõerüüdi sõnul küll vana teema ja selle üle võib palju poolt- ja vastuargumente õhku visata, kuid põhiseaduse esimene paragrahv ütleb, et kõrgeima võimu kandja on Eestis rahvas.

Jõerüüt selgitas, et riigikogu valimistel, kohalikel valimistel ja europarlamendisaadikute valimisel ongi rahvas kogu aeg aktiivses rollis.

"Ainuke niisugune suur valimine, mis puudutab tervet Eestit ja kus terve rahvas kaasa ei löö ehk kõrgema võimu kandja on sellest protsessist mingil määral eemaldatud, on riigipea valimine," selgitas Jõerüüt oma seisukohta.

Ohtu presidendi otsevalimise puhul parlamentaarsele demokraatiale ta ei näe ja soovitas Soome suunas vaadata, mis on aegade jooksul olnud meile eeskujuriik.

"Seal valitakse presidenti otsevalimistel juba 1993. aastast alates. Soome on põhiseaduse järgi endiselt parlamentaarne demokraatia. Me ei ole näinud ühtegi kuritarvitust või nihet meie poliitilises kontekstis Soome puhul nende kolme otsevalitud presidendi puhul," lisas Jõerüüti.

Intervjuud, kus Jõerüüt kinnitas muu hulgas, et teeks presidendina valitsuse moodustamise ettepaneku esimesena alati valimiste võitjaerakonnale ning kus ta avaldas toetust Eesti pürgimisel ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks, kuula siit:

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema