Jaak Jõerüüt: on viga, et Eestis ei valita presidenti otse ({{commentsTotal}})

Eelmise nädala reedel käis Jõerüüt kohtumisel Vabaerakonnaga. Autor: Kaja Vajak/Vabaerakond

Võimalike presidendikandidaatide sõelumisprotsessis osalev Jaak Jõerüüt hindab veaks korda, mis ei võimalda Eesti rahval presidenti otse valida.

Jõerüüt ütles intervjuus Vikerraadiole, et presidendikandidaatide otsimine on tema jaoks protsess, millega saab tähelepanu juhtida tähtsale küsimusele. "On suur viga, et Eestis pole presidendivalimised otsevalimised," rõhutas Jõerüüt.

See on Jõerüüdi sõnul küll vana teema ja selle üle võib palju poolt- ja vastuargumente õhku visata, kuid põhiseaduse esimene paragrahv ütleb, et kõrgeima võimu kandja on Eestis rahvas.

Jõerüüt selgitas, et riigikogu valimistel, kohalikel valimistel ja europarlamendisaadikute valimisel ongi rahvas kogu aeg aktiivses rollis.

"Ainuke niisugune suur valimine, mis puudutab tervet Eestit ja kus terve rahvas kaasa ei löö ehk kõrgema võimu kandja on sellest protsessist mingil määral eemaldatud, on riigipea valimine," selgitas Jõerüüt oma seisukohta.

Ohtu presidendi otsevalimise puhul parlamentaarsele demokraatiale ta ei näe ja soovitas Soome suunas vaadata, mis on aegade jooksul olnud meile eeskujuriik.

"Seal valitakse presidenti otsevalimistel juba 1993. aastast alates. Soome on põhiseaduse järgi endiselt parlamentaarne demokraatia. Me ei ole näinud ühtegi kuritarvitust või nihet meie poliitilises kontekstis Soome puhul nende kolme otsevalitud presidendi puhul," lisas Jõerüüti.

Intervjuud, kus Jõerüüt kinnitas muu hulgas, et teeks presidendina valitsuse moodustamise ettepaneku esimesena alati valimiste võitjaerakonnale ning kus ta avaldas toetust Eesti pürgimisel ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks, kuula siit:

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"Kirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.