Peep Sooman: korterite ehitamise asemel võiks riik parandada üüriseadust ({{commentsTotal}})

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman. Autor: Postimees/Scanpix

Üürituru tõrgete vältimiseks ja turu ühtlustamiseks riigijuhtidel üle vaadata võlaõigusseaduse üüriturgu reguleerivad pügalad - need on ammu aegunud ja üürija poole kaldu, arvab Pindi kinnisvara partner Peep Sooman. Ettevõtlusminister Liisa Oviiri sõnul tuleb sellega tegeleda, kuid üürikorterite arendamine on endiselt prioriteetne.

"Ida-Virumaale ja Kagu-Eestisse üürimajade ehitamine on kaheldava väärtusega," märkis Sooman Vikerraadio saates "Reporteritund. Vastasseis". Tema hinnangul oleks õigem riigikorterite arengut toetada vanade kortermajade renoveerimise teel. See oleks pea kaks korda soodsam, ennustas Sooman.

Kuid riiklike üürikorterite rajamisest pakilisem oleks võlaõigusseaduse muutmine. "Üüri peatükk on üürnike poole kaldu ja erasektorile korterite ülalhoidmine liiga riskantne," kommenteeris Sooman. Ta lisas, et mõnekümne aasta eest, kui seadust kirjutati, tehti seda omandireformi valguses, mis tollasesse konteksti ka hästi sobis.

Nüüd tuleks seaduspügalad uue turu tingimustes ümber vaadata. "Erainvestoritel, kes hakkaksid üürimaju ülal pidama, on peal tugev maksusurve, aga eraisikud ei maksa pahatihti üldse makse," selgitas Sooman.

Niisamuti on Sooman mitmete teiste kriitikutega ühte meelt, et kõige õigem oleks üürikorterite ehitamiseks mõeldud raha suunata hoopis ettevõtlusesse, sest tema hinnangul ei ole uutest korteritest palju kasu, kui piirkonnas endiselt midagi teha ei ole.

Oviir: turgu tuleb toetada korraga mitmest suunast

Liisa Oviir tunnistas, et ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on viidanud, et seadusandlus tuleks üle vaadata. "Mitte seda, et ta tuleks ka teisele poole kaldu teha, vaid tuleb vaadata, kas ta vastab tänapäevastele nõuetele, MKM-i hinnangul ei vasta täielikult," lausus ta.

Oviir rõhutas samas, et meetmeid tuleb rakendada mitmest küljest korraga. See tähendab, et seadusandlus vaadatakse üle paralleelselt üürikorterite programmi väljatöötamisega ning lisaks sellele on ta palunud leida võimalusi, kuidas suunata ääremaastunud piirkondadesse ettevõtlust arendavaid ja alustamist soodustavaid programme. Näiteks start-up koolitusi.

Kuid üürikorterite arendamine on Oviiri sõnul oluline. "See on kõikides riikides olnud meede, millega riik tagab kõige haavatavamale kontingendile turvatunde," selgitas Oviir viidates riigikohtu otsusele, mis on sedastanud, et inimväärika elu üks osa on tänapäevased elamistingimused.

Toimetaja: Greete PalmisteMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.