Riigiduuma pole piirileppe ratifitseerimisprotsessi veel alustanud, põhjus on ebaselge ({{commentsTotal}})

{{1463412897000 | amCalendar}}

Eesti-Vene piirilepet ei ratifitseerita tõenäoliselt niipea. Venemaa riigiduuma läheb juulist suvepuhkusele, sügisel aga valitakse juba uus Venemaa parlament.

Eesti välisminister Marina Kaljurand ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ei Vene diplomaadid ega Eesti saatkond suuda selgitada edasilükkamise põhjusi.

Eelmisel sügisel lepiti Venemaa välisministri Sergei Lavroviga kokku, et valitsused esitavad piirilepingu parlamentidele ratifitseerimiseks. Eesti tegi seda, riigiduuma pole aga ratifitseerimisprotsessi alustanud.

Tõenäoliselt praegune riigiduuma piirileppeid menetleda ei jõua, tunnistas välisminister Kaljurand. "Arvestades, et duuma volitused varsti lõpevad - septembris on Venemaal duuma valimised - siis on väga suur tõenäosus, et Vene duuma praeguse koosseisuga neid lepinguid menetlema ei hakka," sõnas ta.

Kaljurand pole ei Vene ega Eesti diplomaatidelt saanud selgitust, miks see nii on.

"Minu viimane jutuajamine välisminister Lavroviga oli septembris, aga loomulikult olen suhelnud Vene suursaadikuga siin. Meie suursaadik Moskvas on seda küsimust tõstatanud. Ja sealt me saame suhteliselt ebamääraseid vastuseid," märkis minister.

Balti Venemaa Uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin ütleb, et Venemaa riigiduuma suvepuhkusel pole piirileppe ratifitseerimisega midagi pistmist. Kui Kremlil oleks tarvis asi ära teha, siis duuma seda ka teeks.

Ilmselt kavatseb Kreml ratifitseerimata lepet hiljem ära kasutada. Venemaa presidendivalimiste ajaks 2018. aastal on tarvis inimeste patriotismi eufooriat, oletas Juškin.

"Tal on Venemaa analüütikute hinnangul tarvis pidada veel üks väike võidukas sõda, et eufooriat ülal hoida. Või siis viia läbi mingi välispoliitiline operatsioon, muuta Venemaa olukord rahvusvahelisel areenil veelgi keerulisemaks, et valijatele näidata, et me tõesti elame piiramisrõngas. Ratifitseerimata piirilepe Eestiga võib selles kombinatsioonis mängida mingit rolli, mida me ei oska endale ette kujutada," rääkis Juškin.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Krimmi ning Ida-Ukraina taustal oleks hea, kui riigipiir oleks lepinguliselt kehtestatud. "See ei taga ju otseselt julgeolekut, aga kindlasti vähendab nn hallide tsoonide ulatust," rõhutas Mihkelson.

Piirileping on läbinud esimese lugemise riigikogus, vastavalt tavale ratifitseeritakse leping mõlemas parlamendis üheaegselt pärast seda, kui see läbib esimese lugemise ka duumas.

Vene suursaadik: ei saa välistada, et duuma siiski jõuab seda teha

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et tõenäosus piirileppe ratifitseerimiseks duuma praeguse koosseisu poolt on tõepoolest vähenenud, kuid samas ei saa välistada, et duuma jõuab seda siiski teha.

Niikuinii ei saa saadikud suve lõpuni puhata seoses septembris algavate duuma valimistega, lisas Petrov.

"Samal ajal ma tahaksin selles asjas rõhutada, et tõenäosus on seni siiski olemas. Tõsi, see on vähem tõenäoline, kui tundus olevat mõned kuud tagasi. Kuid seni, kui on olemas tõenäosus, võib loota, et töö viiakse lõpule. Saadikuid lastakse puhkusele tinglikult, sest septembris on juba duuma valimised. Algab aktiivne valimiskampaania. See mõjutab kindlasti antud küsimuse lahendamist," rääkis suursaadik.

Toimetaja: Laur Viirandproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics