Riigiduuma pole piirileppe ratifitseerimisprotsessi veel alustanud, põhjus on ebaselge ({{commentsTotal}})

{{1463412897000 | amCalendar}}

Eesti-Vene piirilepet ei ratifitseerita tõenäoliselt niipea. Venemaa riigiduuma läheb juulist suvepuhkusele, sügisel aga valitakse juba uus Venemaa parlament.

Eesti välisminister Marina Kaljurand ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ei Vene diplomaadid ega Eesti saatkond suuda selgitada edasilükkamise põhjusi.

Eelmisel sügisel lepiti Venemaa välisministri Sergei Lavroviga kokku, et valitsused esitavad piirilepingu parlamentidele ratifitseerimiseks. Eesti tegi seda, riigiduuma pole aga ratifitseerimisprotsessi alustanud.

Tõenäoliselt praegune riigiduuma piirileppeid menetleda ei jõua, tunnistas välisminister Kaljurand. "Arvestades, et duuma volitused varsti lõpevad - septembris on Venemaal duuma valimised - siis on väga suur tõenäosus, et Vene duuma praeguse koosseisuga neid lepinguid menetlema ei hakka," sõnas ta.

Kaljurand pole ei Vene ega Eesti diplomaatidelt saanud selgitust, miks see nii on.

"Minu viimane jutuajamine välisminister Lavroviga oli septembris, aga loomulikult olen suhelnud Vene suursaadikuga siin. Meie suursaadik Moskvas on seda küsimust tõstatanud. Ja sealt me saame suhteliselt ebamääraseid vastuseid," märkis minister.

Balti Venemaa Uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin ütleb, et Venemaa riigiduuma suvepuhkusel pole piirileppe ratifitseerimisega midagi pistmist. Kui Kremlil oleks tarvis asi ära teha, siis duuma seda ka teeks.

Ilmselt kavatseb Kreml ratifitseerimata lepet hiljem ära kasutada. Venemaa presidendivalimiste ajaks 2018. aastal on tarvis inimeste patriotismi eufooriat, oletas Juškin.

"Tal on Venemaa analüütikute hinnangul tarvis pidada veel üks väike võidukas sõda, et eufooriat ülal hoida. Või siis viia läbi mingi välispoliitiline operatsioon, muuta Venemaa olukord rahvusvahelisel areenil veelgi keerulisemaks, et valijatele näidata, et me tõesti elame piiramisrõngas. Ratifitseerimata piirilepe Eestiga võib selles kombinatsioonis mängida mingit rolli, mida me ei oska endale ette kujutada," rääkis Juškin.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Krimmi ning Ida-Ukraina taustal oleks hea, kui riigipiir oleks lepinguliselt kehtestatud. "See ei taga ju otseselt julgeolekut, aga kindlasti vähendab nn hallide tsoonide ulatust," rõhutas Mihkelson.

Piirileping on läbinud esimese lugemise riigikogus, vastavalt tavale ratifitseeritakse leping mõlemas parlamendis üheaegselt pärast seda, kui see läbib esimese lugemise ka duumas.

Vene suursaadik: ei saa välistada, et duuma siiski jõuab seda teha

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et tõenäosus piirileppe ratifitseerimiseks duuma praeguse koosseisu poolt on tõepoolest vähenenud, kuid samas ei saa välistada, et duuma jõuab seda siiski teha.

Niikuinii ei saa saadikud suve lõpuni puhata seoses septembris algavate duuma valimistega, lisas Petrov.

"Samal ajal ma tahaksin selles asjas rõhutada, et tõenäosus on seni siiski olemas. Tõsi, see on vähem tõenäoline, kui tundus olevat mõned kuud tagasi. Kuid seni, kui on olemas tõenäosus, võib loota, et töö viiakse lõpule. Saadikuid lastakse puhkusele tinglikult, sest septembris on juba duuma valimised. Algab aktiivne valimiskampaania. See mõjutab kindlasti antud küsimuse lahendamist," rääkis suursaadik.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.