Suurriigid avaldasid toetust Liibüa relvaembargo tühistamisele ({{commentsTotal}})

Liibüa olukorra üle arutati täna kohtumisel Viinis. Autor: AFP/Scanpix
{{1463412845000 | amCalendar}}

Suurriigid avaldasid esmaspäeval toetust Liibüa ühtsusvalitsuse (GNA) väljaarvamisele riigile kehtestatud relvaembargost, et aidata Põhja-Aafrika riigi võime relvatarnetega võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu.

USA välisministri John Kerry sõnul tuli ühtsusvalitsuse peaminister Fayez al-Sarraj Viini palvega abistada Liibüat varustuse ja väljaõppe alal ja rahvusvaheline kogukond on valmis teda toetama.

"USA on valmis andma Liibüa valitsusele selle palvel humanitaar-, majandus- ja julgeolekutoetust," lausus Kerry ühisel pressikonverentsil Itaalia välisministri Paolo Gentiloniga.

"Ühtsusvalitsus on teatanud kavatsusest esitada ÜRO Liibüa sanktsioonikomiteele relvaembargost vabastuse taotlus, et hankida vajalikke surmavaid relvi ja varustust ÜRO terrorirühmituste nimistus olevate organisatsioonide ning Islamiriigi vastu võitlemiseks kõikjal riigis. Toetame täielikult neid jõupingutusi," luges Kerry ette 25 diplomaadi avalduse.

Suurriigid toetavad GNA väljaarvamist ÜRO relvaembargost, et see saaks hankida relvi ja laskemoona, mida läheb vaja võitluseks Daeshi ja teiste terrorirühmituste vastu, sõnas Ühendriikide esidiplomaat ISIS-e araabiakeelset nimetust kasutades.

"Me ootame võimalust teha GNA ja naaberriikidega koostööd," seisis avalduses, lisades, et "üheskoos tuleb tõrjuda Vahemere piirkonnas ja Liibüa maismaapiiridel esinevat ohtu, mida kujutavad endast kõiksuguste smugeldamis- ja kaubitsemisvormide, sealhulgas inimkaubandusega tegelevad kuritegelikud rühmitused".

Suurriigid, kelle hulka kuuluvad ka Venemaa ja Saudi Araabia, teatasid, et on valmis vastama Liibüa valitsuse taotlustele presidendi kaardiväe ja nende Liibüas tegutsevate jõudude väljaõpetamiseks ja relvastamiseks, kes on läbinud taustakontrolli ja saanud selleks heakskiidu.

ÜRO kehtestas Liibüale relvaembargo 2011. aastal, mil riik langes diktaator Muammar Gaddafi kukutamisega lõppenud kodusõja järel kaosesse.

Itaalia välisminister ütles, et "Liibüa stabiliseerimine on otsustav vastus riskidele, millega me silmitsi seisame". Liibüa stabiliseerimiseks on vaja valitsust, sõnas ta.

Ta ülistas Sarraj otsust luua presidendi kaardivägi ja ühendoperatsioonide keskus IS-i vastase sõjalise kampaania juhtimiseks.

Sarraj tänas ministreid toetuse eest, kinnitades, et liibüalased võtavad Liibüas pühasõdalaste vastases võitluses juhtrolli. "Olukord Liibüas on väga halb. Ütlen otsekoheselt, et see käib nii majanduse, rahanduse kui ka julgeoleku kohta. Vajame kõigi osapoolte koostööd," sõnas ühtsusvalitsuse peaminister.

Liibüa Sirte sadamalinn ja selle ümbrus on hinnanguliselt 5000 võitlejaga riigis tegutseva ISIS-e kontrolli all.

Suurriigid kogunesid esmaspäeval Viini arutama võimalusi Liibüa ühtsusvalitsuse toetamiseks võitluses ISIS-e vastu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised