Suurriigid avaldasid toetust Liibüa relvaembargo tühistamisele ({{commentsTotal}})

Liibüa olukorra üle arutati täna kohtumisel Viinis.
Liibüa olukorra üle arutati täna kohtumisel Viinis. Autor/allikas: AFP/Scanpix
{{1463412845000 | amCalendar}}

Suurriigid avaldasid esmaspäeval toetust Liibüa ühtsusvalitsuse (GNA) väljaarvamisele riigile kehtestatud relvaembargost, et aidata Põhja-Aafrika riigi võime relvatarnetega võitluses äärmusrühmituse ISIS vastu.

USA välisministri John Kerry sõnul tuli ühtsusvalitsuse peaminister Fayez al-Sarraj Viini palvega abistada Liibüat varustuse ja väljaõppe alal ja rahvusvaheline kogukond on valmis teda toetama.

"USA on valmis andma Liibüa valitsusele selle palvel humanitaar-, majandus- ja julgeolekutoetust," lausus Kerry ühisel pressikonverentsil Itaalia välisministri Paolo Gentiloniga.

"Ühtsusvalitsus on teatanud kavatsusest esitada ÜRO Liibüa sanktsioonikomiteele relvaembargost vabastuse taotlus, et hankida vajalikke surmavaid relvi ja varustust ÜRO terrorirühmituste nimistus olevate organisatsioonide ning Islamiriigi vastu võitlemiseks kõikjal riigis. Toetame täielikult neid jõupingutusi," luges Kerry ette 25 diplomaadi avalduse.

Suurriigid toetavad GNA väljaarvamist ÜRO relvaembargost, et see saaks hankida relvi ja laskemoona, mida läheb vaja võitluseks Daeshi ja teiste terrorirühmituste vastu, sõnas Ühendriikide esidiplomaat ISIS-e araabiakeelset nimetust kasutades.

"Me ootame võimalust teha GNA ja naaberriikidega koostööd," seisis avalduses, lisades, et "üheskoos tuleb tõrjuda Vahemere piirkonnas ja Liibüa maismaapiiridel esinevat ohtu, mida kujutavad endast kõiksuguste smugeldamis- ja kaubitsemisvormide, sealhulgas inimkaubandusega tegelevad kuritegelikud rühmitused".

Suurriigid, kelle hulka kuuluvad ka Venemaa ja Saudi Araabia, teatasid, et on valmis vastama Liibüa valitsuse taotlustele presidendi kaardiväe ja nende Liibüas tegutsevate jõudude väljaõpetamiseks ja relvastamiseks, kes on läbinud taustakontrolli ja saanud selleks heakskiidu.

ÜRO kehtestas Liibüale relvaembargo 2011. aastal, mil riik langes diktaator Muammar Gaddafi kukutamisega lõppenud kodusõja järel kaosesse.

Itaalia välisminister ütles, et "Liibüa stabiliseerimine on otsustav vastus riskidele, millega me silmitsi seisame". Liibüa stabiliseerimiseks on vaja valitsust, sõnas ta.

Ta ülistas Sarraj otsust luua presidendi kaardivägi ja ühendoperatsioonide keskus IS-i vastase sõjalise kampaania juhtimiseks.

Sarraj tänas ministreid toetuse eest, kinnitades, et liibüalased võtavad Liibüas pühasõdalaste vastases võitluses juhtrolli. "Olukord Liibüas on väga halb. Ütlen otsekoheselt, et see käib nii majanduse, rahanduse kui ka julgeoleku kohta. Vajame kõigi osapoolte koostööd," sõnas ühtsusvalitsuse peaminister.

Liibüa Sirte sadamalinn ja selle ümbrus on hinnanguliselt 5000 võitlejaga riigis tegutseva ISIS-e kontrolli all.

Suurriigid kogunesid esmaspäeval Viini arutama võimalusi Liibüa ühtsusvalitsuse toetamiseks võitluses ISIS-e vastu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics