Nutt: krimmitatarlaste küüditamise näol oli tegu genotsiidiga ({{commentsTotal}})

Riigikogu liige ja inimõiguste ekspert Mart Nutt, kes selgitas ETV saates "Ringvaade" äsja Eurovisiooni võitnud laulu ajaloolist tausta, lausus, et 1944. aastal krimmitatarlastele osaks langenud sündmust saab ilma igasuguse valehäbita nimetada genotsiidiks.

2016. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitis Ukraina esindaja Jamala, kelle laul rääkis rasketest katsumustest, mis tabasid krimmitatari rahvast stalinistliku võimu poolt 1944. aastal. Laulu sisu põhines Jamala enda vanavanaema kannatustelool.

"Erinevus oli selles, et kui Eestist viidi 1941. aastal kuskil 10 000 ja 1949. aastal 20 000 inimese ringis, siis - kui me nüüd protsentuaalselt vaatame - siis ei ole see krimmitatarlastega kahtlemata võrreldav, sest Krimmist küüditati ära kogu krimmitatari rahvas. Ja selles mõttes tuleb jällegi mainida, et krimmitatarlased ei olnud päris ainulaadses olukorras, neid rahvaid, kes 1944 - juba 1943. alates - hakati küüditama oma kodudest välja ja küüditati terve rahvas ära, neid oli teisigi. Näiteks kuulusid nende hulka ka tšetšeenid, tšerkessid, volgasakslased, kalmõkid. See on kindlasti sündmus, mida võib nimetada ilma igasuguse valehäbita genotsiidiks," selgitas Nutt.

Nuti sõnul ei kiusatud krimmitatarlasi Ukraina võimu ajal taga, kuigi mõningaid probleeme kaua kodumaalt eemal viibinud rahval oli. Kõik aga muutus seoses Krimmi poolsaare okupeerimisega Venemaa poolt.

"Kui Venemaa Krimmi läks, siis esimesed aktid, mida Venemaa tegi, oli see, et püüti näida justkui väikerahvaste kaitsjana ja krimmitatari keel tunnistati ka üheks Krimmi ametlikuks keeleks. Aga paralleelselt sellega, nagu see Venemaal ka mujal väikestes piirkondades on toimunud, needki vähesed krimmitatarikeelsed sildid, mis enne olid üleval, need korjati sealt ära. Nii et krimmitatari keel on praktiliselt igalt poolt välja tõrjutud ja nüüd viimane samm oli see, et Vene võimud saatsid laiali krimmitatarlaste Medžlise - see on siis nende rahva esindus - ja seega krimmitatarlastel praegu mingit esindatust ei olegi," nentis Nutt.

"Mis on veel oluline krimmitatarlaste juures mainida, on see, et krimmitatari liidrid, kes suures osas on praegu kas Ukrainas või hoopis kuskil Läänes, on kutsunud üles, et krimmitatarlased ei lahkuks oma kodumaalt. Et ei tekiks sama olukorda, et nad jäävad oma kodust ilma nii, nagu 1944. aastal. Aga kahtlemata nende olukord on seal raske," lisas ta.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema