Endine Briti luurejuht: kui rändekriisi kontrolli alla ei saa, ootab Euroopat ees "populistlik ülestõus" ({{commentsTotal}})

Sir Richard Billing Dearlove, MI6 endine juht. Autor: Domusrulez/Wikimedia Commons

Suurbritannia välisluureteenistuse (Secret Intelligence Service ehk MI6) endine juht, sir Richard Dearlove hoiatas, et kui rändekriisi ei suudeta kontrolli alla saada, ootab Euroopat ees "populistlik ülestõus".

Dearlove'i sõnul võib järgmise viie aasta jooksul Euroopasse tulevate migrantide arv ulatuda miljoniteni, vahendas BBC.

Seega võib rändekriis mõjutada kogu kontinendi geopoliitilist maastikku.

Kui Euroopa ei suuda ühiselt tegutseda ja veenda oma kodanike märkimisväärset enamust, et migratsioonikriis õnnestub kontrolli alla saada, on Euroopa Liit populistliku ülestõusu võimuses, mille esimesi märke on juba näha," selgitas endine luurejuht.

Näiteks juunis toimuvat Briti referendumit, kus on kaalul Ühendkuningriigi jätkamine Euroopa Liidus, nimetas Dearlove "esimeses täringuviskeks palju suuremas geopoliitilises mängus".

Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud migratsioonileppesse suhtub Dearlove skeptiliselt ning tema arvates meenutab leppe raames antud viisavabaduse lubadus "perverssel moel bensiinikanistri jätmist lahtise tule lähedale, mida me ise parajasti kustutada tahame".

Dearlove'i arvates on Türgi migratsioonileppest palju mõistlikum samm Euroopa Liidu otsus eraldada 1,8 miljardit eurot selleks, et keskenduda Aafrikas migratsiooni algpõhjustele. Samas jääb sellest tema hinnangul väheks ning olukorra lahendamiseks on vaja "massiivset" tegevust, mille hulka kuuluks ka "palju agressiivsem operatsioon Põhja-Aafrika rannikul".

Samas hoiatas MI6 eksjuht, et täielikult ei saa ust migratsioonile sulgeda.

"Reaalses maailmas ei ole imelisi, James Bondi stiilis lahendusi. Inimlainete vastu ei saa nii kaua, kuni püsivad neid tekitavad jõud," nentis ta.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.