President Niinistö jaoks on Soome see mees hamburgerikioski ööjärjekorras, kes oma olekuga kakluse ära hoiab ({{commentsTotal}})

Rain Kooli on ERR.ee peatoimetaja.
Rain Kooli on ERR.ee peatoimetaja. Autor/allikas: ERR

Täna Eestisse riigivisiidile saabuv Soome president Sauli Niinistö andis eile rahvusringhäälingule pika intervjuu, mille käigus sai lõplikult selgeks, milline riigipea meie põhjanaabritel tegelikult on.

Tõsine, kuid siiski naljatlev; pragmaatiline, kuid siiski idealistlik; allaheitmatu, kuid siiski diplomaatiaks valmis. President, keda rahvas kõigi küsitluste järgi usaldab ning kes omakorda tunneb, et rahvast ei saa umbusaldada, võttes sellelt näiteks võimaluse NATO liikmesuse taolises üliolulises küsimuses kaasa rääkida.

Eestis on Niinistöt püütud tõlgendada mitut moodi, kuid tihti valesti, sest vaadet on moonutanud tõlgendaja enda eelhäälestatus. Niinistö kohtumised Vladimir Putini või Barack Obamaga tõepoolest ei tähenda lömitamist Kremli ega Valge Maja ees. Küll aga on Niinistö president – ja inimene –, kes tunneb siirast muret rahvusvahelise olukorras halvenemise pärast ning usub sama siiralt sellesse, et pingeleevenduseks tuleb ära kasutada kõik võimalused.

Peaaegu kõik võimalused. Alistumine ei ole Niinistö jaoks võimalus. Soome kaitseväe reservkaptenist president ütleb uhkusega, et Soomel on vastupanuks piisavalt raudsed rusikad, et iga agressor taipaks oma suurusest hoolimata kõhklema lüüa.

President Niinistö jaoks on väike Soome nagu see tasakaalukas ja kartmatu mees öise hamburgerikioski järjekorras, kes oma sekkumise, olemuse ja nutikusega suudab ärplejad rahustada ning kakluse ära hoida.

Kõige vähem seedib Sauli Niinistö aga seda, kui Soomele kiputakse ette kirjutama, mida too tegema peab või ei pea. Ise otsustamise õigus, suveräänsus, on väärtus, mida üks soomlane naljalt käest ära ei anna. Pigem on nii, et kindlaim viis pöörata soomlane kõrvale teelt, mida mööda ta on juba ise valmis minema, on nõuda talt selle käimist.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: ERR-i raadiouudiste kommentaarMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema