President Niinistö jaoks on Soome see mees hamburgerikioski ööjärjekorras, kes oma olekuga kakluse ära hoiab ({{commentsTotal}})

Rain Kooli on ERR.ee peatoimetaja. Autor: ERR

Täna Eestisse riigivisiidile saabuv Soome president Sauli Niinistö andis eile rahvusringhäälingule pika intervjuu, mille käigus sai lõplikult selgeks, milline riigipea meie põhjanaabritel tegelikult on.

Tõsine, kuid siiski naljatlev; pragmaatiline, kuid siiski idealistlik; allaheitmatu, kuid siiski diplomaatiaks valmis. President, keda rahvas kõigi küsitluste järgi usaldab ning kes omakorda tunneb, et rahvast ei saa umbusaldada, võttes sellelt näiteks võimaluse NATO liikmesuse taolises üliolulises küsimuses kaasa rääkida.

Eestis on Niinistöt püütud tõlgendada mitut moodi, kuid tihti valesti, sest vaadet on moonutanud tõlgendaja enda eelhäälestatus. Niinistö kohtumised Vladimir Putini või Barack Obamaga tõepoolest ei tähenda lömitamist Kremli ega Valge Maja ees. Küll aga on Niinistö president – ja inimene –, kes tunneb siirast muret rahvusvahelise olukorras halvenemise pärast ning usub sama siiralt sellesse, et pingeleevenduseks tuleb ära kasutada kõik võimalused.

Peaaegu kõik võimalused. Alistumine ei ole Niinistö jaoks võimalus. Soome kaitseväe reservkaptenist president ütleb uhkusega, et Soomel on vastupanuks piisavalt raudsed rusikad, et iga agressor taipaks oma suurusest hoolimata kõhklema lüüa.

President Niinistö jaoks on väike Soome nagu see tasakaalukas ja kartmatu mees öise hamburgerikioski järjekorras, kes oma sekkumise, olemuse ja nutikusega suudab ärplejad rahustada ning kakluse ära hoida.

Kõige vähem seedib Sauli Niinistö aga seda, kui Soomele kiputakse ette kirjutama, mida too tegema peab või ei pea. Ise otsustamise õigus, suveräänsus, on väärtus, mida üks soomlane naljalt käest ära ei anna. Pigem on nii, et kindlaim viis pöörata soomlane kõrvale teelt, mida mööda ta on juba ise valmis minema, on nõuda talt selle käimist.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: ERR-i raadiouudiste kommentaarVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.