Ligipääs riigi õigusabile tõotab uuest aastast paraneda ({{commentsTotal}})

Tasuta õigusabi saamine on keerukas.
Tasuta õigusabi saamine on keerukas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti keskmise lähedast palka teenivad inimesed reeglina riigi õigusabi saama ei kvalifitseeru, kui just ei ole mitut ülalpeetavat.

Sisuliselt tähendab see seda, et riigi õigusabi saab üksnes inimene, kes elab vaesuses või toimetuleku piiril. Seega suur osa elanikkonnast, kes ei vasta majandusliku seisundi tõttu riigi õigusabi andmise tingimustele ja ei suuda turutingimustel õigusabi ka ise hankida, ei oma reaalset võimalust hankida vajaduse korral kvaliteetset õigusabi.

Justiitsministeerium, kes on asunud probleemile lahendust otsima, möönab, et sellised inimesed saavad harilike kulude - toit, eluase, transport, riided, ravimid - katmisega hakkama, kuid ootamatute õiguslike probleemide kerkimisel ei pruugi nad suuta kvaliteetset õigusabi enda olemasolevate vahendite arvelt hankida.

Selliste inimeste täpset arvu ei ole võimalik välja tuua, kuid potentsiaalne inimeste arv ületab ministeeriumi hinnangul ilmselt 100 000-ni.

Tulevast aastast peaks see kõik muutuma, kui justiitsministeerium oma vastvalminud plaani ellu suudab viia.

Esimesed kaks tundi tasuta

Võetud eesmärgiks on laiendada inimeste juurdepääsuvõimalusi kvalifitseeritud õigusabile. Selleks laiendatakse õigusabi andmist inimestele, pakkudes neile riigi esmatasandi õigusnõustamist kõigepealt teatud arv tunde (nt 2 h) tasuta.

Kui inimene vajab õigusabi enam arv tunde, siis antakse seda talle teatud tundide arv (nt 3 h) omaosaluse tasumise korral (nt 30 eurot) või selgitatakse talle riigi õigusabi taotlemise võimalusi, kui inimesel puuduvad vahendid omaosaluse tasumiseks.

Muud võimalust riik ei näe, sest ei saa hakata turul tegutsevate õigusteenuse pakkujate tegevusse sekkuma, kohustades neid kehvemal majanduslikul järjel olevatele isikutele soodustingimustel teenust pakkuma.

Tundide arvud ja omaosaluse hinnad on veel lahtised, sest praegu on valmis alles eelnõu väljatöötamiskavatsus ja avalike konsultatsioonide ring. Eelnõuks peaks plaan vormuma tänavu juulis ning jõustuma 2017. aasta jaanuarist.

Esmatasandi õigusnõustamise laiendamine nõuab loomulikult lisaraha ning arvutuskäik näeb välja selline:. kui anda abivajajatele kalendriaastas esmatasandi õigusnõustamist tasuta 17 000 tunni ulatuses, mis võimaldaks anda 2 tundi tasuta õigusabi kuni 8500 inimesele, siis selleks vajatakse täiendavalt minimaalselt 700 000 eurot, millele lisanduks käibemaks.

Seaduste muutmise teine eesmärk on see, et üks ja sama advokaat või advokaadibüroo osutaks nii esmatasandi õigusnõustamist kui selles asjas võimalikku jätkuvat riigi õigusabi.

Praegune kava näeb ette, et advokatuuri juhatus saab õiguse luua riigi õigusabi ja esmatasandi õigusnõustamise paremaks korraldamiseks Riigi Õigusabi Advokaadibüroo advokatuuri struktuuriüksusena, nagu seda on näiteks advokatuur kantselei.

Lihtsates kaasustes kaob abi kohustuslikkus

Muudetakse riigi õigusabi andmist kriminaalasjade kohtueelses menetluses selliselt, et edaspidi ei määrata kahtlustatavale kohustuslikus korras kaitsjat lihtsates ja selgetes II astme kuriteoasjades, millede puhul peab prokurör võimalikuks lahendada asi lihtmenetluses ning kui kaitsja osalemine ei ole menetleja hinnangul õigusemõistmise huvides vajalik.

Praegu on Eestis kaitsja osavõtt kriminaalasja kohtueelsest menetlusest kohustuslik alates prokuratuuri poolt kriminaaltoimiku tutvustamiseks esitamisest.

Näiteks moodustas riigi õigusabi eelarvest 2014. aastal inimestele, keda kahtlustati või süüdistati mootorsõiduki joobes juhtimises, riigi õigusabi hinnanguliselt kuni 478 000 eurot.

Kavas on piiratakse ühele isikule kalendriaastas tsiviil- ja haldusasjades osutatava riigi õigusabi mahtu umbes 30 tunnile aastas. Selle täitumisel kohustuks riigi õigusabi saaja õigusabi eest ise tasuma, välja arvatud juhul, kui jätkamiseks on eriline põhjus.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema