Tusk: Boris Johnsoni Hitleri-võrdlus ületas ratsionaalse arutelu piiri ({{commentsTotal}})

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kritiseeris teravalt Londoni endise linnapea ja Brexiti-kampaania juhtfiguuri Boris Johnsoni väljaütlemist, mille kohaselt sarnanevad Euroopa Liidu eesmärgid Natsi-Saksamaa diktaatori Adolf Hitleri plaanidega.

"Kui ma kuulen, et Euroopa Liitu võrreldakse Adolf Hitleri plaanide ja projektidega, ei saa ma enam vaikida," vahendas The Guardian Tuski sõnu, millega viimane Kopenhaagenis ajakirjanike poole pöördus.

Tuski hinnangul on Johnson sellise arvamusavaldusega ületanud mõistliku arutelu piiri. "Sellised absurdseid agumente võiks täielikult ignoreerida, kui need poleks esitanud valitseva erakonna üks mõjukamaid poliitikuid. Boris Johnson ületas ratsionaalse diskursuse piiri ja demonstreeris poliitilist amneesiat," märkis ta.

"Mõnes mõttes illustreeris ta paljude eurooplaste, mitte ainult Ühendkuningriigi elanike, meeleolu ja emotsioone. Kuid mingil juhul ei saa see vabandada niivõrd ohtlikku teadvusekaotust," lisas Tusk.

Teravate avalduste poolest tuntud Johnson ütles nädalavahetusel ajalehele The Sunday Telegraph antud intervjuus, et nii Hitler, Napoleon kui ka mitmed teised on üritanud Euroopat ühe võimu alla ühendada, et taastada Rooma impeeriumi aegne "kuldajastu", kuid alati on need katsed lõppenud traagiliselt. "Euroopa Liit on samasugune katse teistsuguste meetoditega," arvas ta.

"Põhimõtteliselt on tegu igavesti püsinud probleemiga ehk Euroopa idee suhtes pole olemas mingit sügavamat lojaalsust. Pole mingit üht autoriteetset võimu, mida igaüks austaks ja mõistaks. Ning see on tekitanud tohutu demokraatliku tühimiku," selgitas Johnson oma mõtet.

Lisaks avaldas Johnson arvamust, et kui kunagine peaminister Winston Churchill veel elaks, siis toetaks temagi Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust.

Pikka aega Londonit juhtinud Johnson on hetkel Brexiti-kampaania kõige mõjukam poliitik, kes on selles küsimuses selgelt vastandunud oma erakonnakaaslasest peaministrile David Cameronile, kes toetab liidus jätkamist. Üks Johnsoni eesmärkidest on ka tõusta Cameroni järel tooride juhiks.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.