Galerii: Soome presidendi riigivisiit piltides ({{commentsTotal}})

{{1463490072000 | amCalendar}}

Soome president Sauli Niinistö koos abikaasa Jenni Haukioga viibib Eestis riigivisiidil 17.-18. mail. Soome president kohtub Toomas Hendrik Ilvese, riigikogu esimehe Eiki Nestori ja peaministriTaavi Rõivasega.

Kohtumistel keskendutakse Eesti ja Soome kahepoolsele koostööle, samuti julgeolekuga seotud teemadele ning Euroopa Liidu aktuaalsetele teemadele.

Päeval osales Niinistö Tallinna tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory toimunud majanduse tuleviku üle arutleval foorumil „FinEst Future Forum“.

Pärast seda asetas Niinistö pärja Vabadussõja võidusamba jalamile ning samuti soomepoiste mälestusmärgile Metsakalmistul.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja Soome presidendi Sauli Niinistö kohtumisel räägiti kahe riigi omavahelistest heanaaberlikest suhetest. Samuti keskendus arutelu rändekriisi ohjeldamisele ja rahvusvahelisele julgeolekule.

Rändevaldkonna kõige olulisema küsimusena oli kõne all Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reform, kus nii Soome kui Eesti pooldavad Dublini aluspõhimõtte säilimist. Nestor rõhutas Euroopa Liidu välispiiri kontrolli tähtsust ja Schengeni viisaruumi säilitamise vajadust.

„Varjupaigataotlejate ümberpaigutamisel on tähtis vabatahtlikkuse põhimõte, seda pole sünnis peale suruda,“ ütles Nestor. „Oleme valmis ühistes huvides tegutsema ja teineteist aitama.“

Kohtumisel tulid jutuks ka arengud Ukrainas ja Venemaal. Nestor viitas Venemaa jätkuvale agressioonile Ida-Ukrainas ja provokatsioonidele Läänemerel. Ta rõhutas vajadust jätkata Euroopa Liidu ühtset lähenemist Venemaa suunal ja mitte loobuma Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest.

Ühiselt tunnustati Balti- ja Põhjamaade koostööd Ukraina, Gruusia ja Moldova toetamisel euroopalike väärtuste poole pürgimisel.
Eiki Nestor pälvis Soome riigipealt Soome Valge Roosi Rüütliordu suurristi.

President Toomas Hendrik Ilves ja abikaasa Ieva Ilves annavad täna Soome presidendi Sauli Niinistö ja proua Jenni Haukio auks Rahvusooperi Estonia Valges saalis piduliku õhtusöögi.

Homme kohtuvad presidendid Viljandi gümnaasiumi õpilastega ning annavad neile küsimuste-vastuste vormis koolitunni, millest teeb otseülekande ka ERR.ee.

Niinistö: Soome julgeolekukoostöö Eestiga pole hooletusse jäetud

President Toomas Hendrik Ilvesega kohtunud Niinistö tuletas meelde, et erinevalt Eestist ka Teise maailmasõja sündmuste keskel iseseisvaks jäänud Soomel oli pikk idapiir ning üldse olukord, mis ei soosinud teravaid suhteid Nõukogude Liiduga. See sünnitas hoiakud, mida tagantjärele on nimetatud soometumiseks, ent mis ekspertide hinnangul tõid Soomele tegelikult kasu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd räägib USA president Barack Obama vajadusest Venemaaga diplomaatiat arendada, ent see just ongi see, mida Soome aastakümneid teinud on.

Soome tihedate julgeolekupoliitiliste suhete pärast Rootsiga aga ei tasu Niinistö sõnul Eestis muret tunda, sest sellistes valdkondades hoitakse enamasti mitu rauda korraga tules.

"Tihtipeale saame me asjadest aru nii, et kui sa vaatad ühele poole, oled sa unustanud teise ja kui sa vaatad teisele poole, siis oled sa unustanud meid. See ei ole viis, kuidas töötatakse maailma mõõtkavas või rahvusvahelistes suhetes. Seal tuleb töötada mitmes suunas korraga," rääkis president.

Küll aga võib nii Eestile kui ka Soomele halvasti mõjuda kogu Euroopa olukord, sest Euroopas on korraga käimas mitu tõsist kriisi - rändekriisi kõrval ei saa unustada ka Ühendkuningriigi kalduvust Euroopa Liidust lahkumisele, mis kogu mandri majandusolukorda tõsiselt halvendaks.

Ehkki sisserännukriis Soome osas on tublisti leevenenud, pole see Euroopa ulatuses kaugeltki läbi ning Niinistö kardab eelseisvaid katsumusi.

"Meil on parasjagu käimas palju kriise. Ma kardan, et me oleme silmitsi uue sisserännulainega, mis seab Euroopa väga raskesse olukorda. Ma arvan, et õppisime midagi möödunud sügisest, aga võib olla, et mitte piisavalt palju," rääkis ta.

Sisserännukriis on õhutanud tema sõnul võõraviha mitmel pool Euroopas, ka Soomes. Soomes töötavad või külastavad eestlased siiski kartma ei pea, sest neisse suhtutakse Niinistö täpselt sama hästi või halvasti, kui varemgi, ehkki põgenikevastased hääled on väga tugevaks muutunud.

"Hääled on nüüd palju kõvemad ja palju karmimad. See jätab mulje nagu oleks kogu atmosfäär muutunud. Kuid sisseränne ja Soomes töötavad eestlased on täiesti erinevad fenomenid," kinnitas ta.

Mõlemad presidendid aga loodavad, et kaks riiki suudavad ühisel jõul muule maailmale eeskujuks muutuda majanduse ja teenuste edendamise alal, eriti just digitaalteenuste osas.Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics