Galerii: Soome presidendi riigivisiit piltides ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
37 pilti
Autor: Raigo Pajula/VPK
{{1463490072000 | amCalendar}}

Soome president Sauli Niinistö koos abikaasa Jenni Haukioga viibib Eestis riigivisiidil 17.-18. mail. Soome president kohtub Toomas Hendrik Ilvese, riigikogu esimehe Eiki Nestori ja peaministriTaavi Rõivasega.

Kohtumistel keskendutakse Eesti ja Soome kahepoolsele koostööle, samuti julgeolekuga seotud teemadele ning Euroopa Liidu aktuaalsetele teemadele.

Päeval osales Niinistö Tallinna tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory toimunud majanduse tuleviku üle arutleval foorumil „FinEst Future Forum“.

Pärast seda asetas Niinistö pärja Vabadussõja võidusamba jalamile ning samuti soomepoiste mälestusmärgile Metsakalmistul.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja Soome presidendi Sauli Niinistö kohtumisel räägiti kahe riigi omavahelistest heanaaberlikest suhetest. Samuti keskendus arutelu rändekriisi ohjeldamisele ja rahvusvahelisele julgeolekule.

Rändevaldkonna kõige olulisema küsimusena oli kõne all Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reform, kus nii Soome kui Eesti pooldavad Dublini aluspõhimõtte säilimist. Nestor rõhutas Euroopa Liidu välispiiri kontrolli tähtsust ja Schengeni viisaruumi säilitamise vajadust.

„Varjupaigataotlejate ümberpaigutamisel on tähtis vabatahtlikkuse põhimõte, seda pole sünnis peale suruda,“ ütles Nestor. „Oleme valmis ühistes huvides tegutsema ja teineteist aitama.“

Kohtumisel tulid jutuks ka arengud Ukrainas ja Venemaal. Nestor viitas Venemaa jätkuvale agressioonile Ida-Ukrainas ja provokatsioonidele Läänemerel. Ta rõhutas vajadust jätkata Euroopa Liidu ühtset lähenemist Venemaa suunal ja mitte loobuma Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest.

Ühiselt tunnustati Balti- ja Põhjamaade koostööd Ukraina, Gruusia ja Moldova toetamisel euroopalike väärtuste poole pürgimisel.
Eiki Nestor pälvis Soome riigipealt Soome Valge Roosi Rüütliordu suurristi.

President Toomas Hendrik Ilves ja abikaasa Ieva Ilves annavad täna Soome presidendi Sauli Niinistö ja proua Jenni Haukio auks Rahvusooperi Estonia Valges saalis piduliku õhtusöögi.

Homme kohtuvad presidendid Viljandi gümnaasiumi õpilastega ning annavad neile küsimuste-vastuste vormis koolitunni, millest teeb otseülekande ka ERR.ee.

Niinistö: Soome julgeolekukoostöö Eestiga pole hooletusse jäetud

President Toomas Hendrik Ilvesega kohtunud Niinistö tuletas meelde, et erinevalt Eestist ka Teise maailmasõja sündmuste keskel iseseisvaks jäänud Soomel oli pikk idapiir ning üldse olukord, mis ei soosinud teravaid suhteid Nõukogude Liiduga. See sünnitas hoiakud, mida tagantjärele on nimetatud soometumiseks, ent mis ekspertide hinnangul tõid Soomele tegelikult kasu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd räägib USA president Barack Obama vajadusest Venemaaga diplomaatiat arendada, ent see just ongi see, mida Soome aastakümneid teinud on.

Soome tihedate julgeolekupoliitiliste suhete pärast Rootsiga aga ei tasu Niinistö sõnul Eestis muret tunda, sest sellistes valdkondades hoitakse enamasti mitu rauda korraga tules.

"Tihtipeale saame me asjadest aru nii, et kui sa vaatad ühele poole, oled sa unustanud teise ja kui sa vaatad teisele poole, siis oled sa unustanud meid. See ei ole viis, kuidas töötatakse maailma mõõtkavas või rahvusvahelistes suhetes. Seal tuleb töötada mitmes suunas korraga," rääkis president.

Küll aga võib nii Eestile kui ka Soomele halvasti mõjuda kogu Euroopa olukord, sest Euroopas on korraga käimas mitu tõsist kriisi - rändekriisi kõrval ei saa unustada ka Ühendkuningriigi kalduvust Euroopa Liidust lahkumisele, mis kogu mandri majandusolukorda tõsiselt halvendaks.

Ehkki sisserännukriis Soome osas on tublisti leevenenud, pole see Euroopa ulatuses kaugeltki läbi ning Niinistö kardab eelseisvaid katsumusi.

"Meil on parasjagu käimas palju kriise. Ma kardan, et me oleme silmitsi uue sisserännulainega, mis seab Euroopa väga raskesse olukorda. Ma arvan, et õppisime midagi möödunud sügisest, aga võib olla, et mitte piisavalt palju," rääkis ta.

Sisserännukriis on õhutanud tema sõnul võõraviha mitmel pool Euroopas, ka Soomes. Soomes töötavad või külastavad eestlased siiski kartma ei pea, sest neisse suhtutakse Niinistö täpselt sama hästi või halvasti, kui varemgi, ehkki põgenikevastased hääled on väga tugevaks muutunud.

"Hääled on nüüd palju kõvemad ja palju karmimad. See jätab mulje nagu oleks kogu atmosfäär muutunud. Kuid sisseränne ja Soomes töötavad eestlased on täiesti erinevad fenomenid," kinnitas ta.

Mõlemad presidendid aga loodavad, et kaks riiki suudavad ühisel jõul muule maailmale eeskujuks muutuda majanduse ja teenuste edendamise alal, eriti just digitaalteenuste osas.Vikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.