Soini: Niinistö visiit Washingtoni aitas kaasa Soome ja USA suhete tugevnemisele ({{commentsTotal}})

USA president Barack Obama ja tema Soome kolleeg Sauli Niinistö 13. mail Washingtonis.
USA president Barack Obama ja tema Soome kolleeg Sauli Niinistö 13. mail Washingtonis. Autor/allikas: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

Soome välisministri Timo Soini hinnangul aitas president Sauli Niinistö visiit Washingtoni tugevdada sidemeid USA ja Põhjamaade vahel.

"On märkimisväärne ja oluline, et selline kutse tuli. See on Soome seisukohalt hea asi. Igaüks oli siiski isiklikult kutsutud, vabariigi president samuti. See on kindlasti Soome jaoks tähtis, et pääsesime nende arutelude juurde," kommenteeris Soini Yle telesaates "A-Studio".

"Kindlasti tugevnesid nii Põhjamaade koostöö kui ka Soome ja USA head suhted," lisas ta.

Presidentide kohtumisel räägiti ka Ukraina sõjast ning pingelisemaks muutunud julgeolekuolukorrast Läänemerel. Soini arvates pole hetkel siiski näha, et Läänemere piirkonda oleks saabumas mingi suuremat sorti kriis, kuigi Balti riigid on soovinud piirkonnas näha suuremat USA kohalolekut.

Viimasel ajal on palju vastukaja saanud ka Soome ja USA koostöö erinevatel sõjaväeõppustel, Soini sõnul on aga sellistel ühistel õppustel pikka ajalugu ning midagi põhimõtteliselt uut nendega seoses ei ole.

"Pole siin midagi dramaatilist, seda soovitakse vaid sellisel viisil näha. Seda õpet tasub vastu võtta, et kaasataks ka Soome seisukohti ning me saaksime kogu isamaa ja riigikaitse jaoks vajaliku informatsiooni," lausus välisminister.

Viisid käigus õnnestus Soinil süüa õhtust ka oma USA kolleegi John Kerryga, kellega räägiti samuti Ukrainast ja arengutest Läänemere piirkonnas.

"See, mida ta meile selgelt rääkis, on see, et Soome on rahvusvahelisel tasandil hea ja lugupeetud partner. ta avaldas soovi, et Soome osaleks aktiivselt rahuvalvamises ja -vahendamises. Ütlesin, et see on ka meie eesmärgiks niimoodi tegutseda," meenutas Soini.

Vene meedias sai Obama kohtumine Põhjamaade juhtidega külma vastuvõtu

Washingtonis kohtusid eelmise nädala lõpus USA president Barack Obama ja Põhjamaade riigijuhid. Ka Niinistö on varem öelnud, et julgeolekut puudutavad küsimused olid kohtumise raames üheks peamiseks aruteluteemaks.

Kohtumine ise kulges aga väga sõbralikus ning vahel ka humoorikas meeleolus. Näiteks kiitis Obama Niinistöle viimase kodumaa hea muusikavalikut ning valitsemiskorraldust.

"Ma tahan meelde tuletada, et Soomes on rahvaarvu arvestades kõige rohkem hevibände, lisaks on nad kõrgel kohal ka heade valitsemistavade pingereas. Ma küll ei tea, kas need kaks asja on omavahel seotud," naljatles USA president.

Venemaa meedias aga iseloomustati Washingtonis toimunud kohtumist kui "Obama katset kindlustada endale Euroopas Venemaa-vastaseid sõpru". Väidetavalt olevat USA mures, et kõik Euroopa Liidu riigid ei soovi konflikti Venemaaga ning seega soovis Obama mõjutada Põhjamaid, kes on Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu pidanud palju kannatama, arvati Venemaa ajalehtedes.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics