Soini: Niinistö visiit Washingtoni aitas kaasa Soome ja USA suhete tugevnemisele ({{commentsTotal}})

USA president Barack Obama ja tema Soome kolleeg Sauli Niinistö 13. mail Washingtonis. Autor: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

Soome välisministri Timo Soini hinnangul aitas president Sauli Niinistö visiit Washingtoni tugevdada sidemeid USA ja Põhjamaade vahel.

"On märkimisväärne ja oluline, et selline kutse tuli. See on Soome seisukohalt hea asi. Igaüks oli siiski isiklikult kutsutud, vabariigi president samuti. See on kindlasti Soome jaoks tähtis, et pääsesime nende arutelude juurde," kommenteeris Soini Yle telesaates "A-Studio".

"Kindlasti tugevnesid nii Põhjamaade koostöö kui ka Soome ja USA head suhted," lisas ta.

Presidentide kohtumisel räägiti ka Ukraina sõjast ning pingelisemaks muutunud julgeolekuolukorrast Läänemerel. Soini arvates pole hetkel siiski näha, et Läänemere piirkonda oleks saabumas mingi suuremat sorti kriis, kuigi Balti riigid on soovinud piirkonnas näha suuremat USA kohalolekut.

Viimasel ajal on palju vastukaja saanud ka Soome ja USA koostöö erinevatel sõjaväeõppustel, Soini sõnul on aga sellistel ühistel õppustel pikka ajalugu ning midagi põhimõtteliselt uut nendega seoses ei ole.

"Pole siin midagi dramaatilist, seda soovitakse vaid sellisel viisil näha. Seda õpet tasub vastu võtta, et kaasataks ka Soome seisukohti ning me saaksime kogu isamaa ja riigikaitse jaoks vajaliku informatsiooni," lausus välisminister.

Viisid käigus õnnestus Soinil süüa õhtust ka oma USA kolleegi John Kerryga, kellega räägiti samuti Ukrainast ja arengutest Läänemere piirkonnas.

"See, mida ta meile selgelt rääkis, on see, et Soome on rahvusvahelisel tasandil hea ja lugupeetud partner. ta avaldas soovi, et Soome osaleks aktiivselt rahuvalvamises ja -vahendamises. Ütlesin, et see on ka meie eesmärgiks niimoodi tegutseda," meenutas Soini.

Vene meedias sai Obama kohtumine Põhjamaade juhtidega külma vastuvõtu

Washingtonis kohtusid eelmise nädala lõpus USA president Barack Obama ja Põhjamaade riigijuhid. Ka Niinistö on varem öelnud, et julgeolekut puudutavad küsimused olid kohtumise raames üheks peamiseks aruteluteemaks.

Kohtumine ise kulges aga väga sõbralikus ning vahel ka humoorikas meeleolus. Näiteks kiitis Obama Niinistöle viimase kodumaa hea muusikavalikut ning valitsemiskorraldust.

"Ma tahan meelde tuletada, et Soomes on rahvaarvu arvestades kõige rohkem hevibände, lisaks on nad kõrgel kohal ka heade valitsemistavade pingereas. Ma küll ei tea, kas need kaks asja on omavahel seotud," naljatles USA president.

Venemaa meedias aga iseloomustati Washingtonis toimunud kohtumist kui "Obama katset kindlustada endale Euroopas Venemaa-vastaseid sõpru". Väidetavalt olevat USA mures, et kõik Euroopa Liidu riigid ei soovi konflikti Venemaaga ning seega soovis Obama mõjutada Põhjamaid, kes on Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu pidanud palju kannatama, arvati Venemaa ajalehtedes.

Toimetaja: Laur Viirand



Liisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.