Interpoli ja Europoli ühine raport: inimsmugeldajad teenisid Euroopa rändekriisi abil ligi 6 miljardit dollarit ({{commentsTotal}})

Itaalia rannavalve Vahemrel triivinud laevast. Autor: AFP/Scanpix

Rahvusvahelised politseiorganisatsioonid Interpol ja Europol teatasid oma ühisraportis, et Euroopa lõunaossa suunatud migratsioonilainega teenisid inimsmugeldajate grupeeringud eelmisel aastal 5-6 miljardit USA dollarit.

Raporti kohaselt kasutas 90 protsenti eelmisel aastal Euroopa Liitu saabunud migrantidest ja põgenikest "teenuseid", mida pakuti kuritegelike organisatsioonide võrgustike poolt.

Politseiorganisatsioonid prognoosivad, et käesoleval aastal võib inimsmugeldajate abi kasutavate inimeste osakaal Euroopasse saabujate seas olla isegi suurem.

Möödunud aastal saabus üle Vahemere Euroopa Liitu rohkem kui miljon migranti ja põgenikku. Väidetavalt maksis suurem osa Euroopasse pürgijatest inimsmugeldajatele vahemikus 3000-6000 USA dollarit.

Raporti andmetel tegelevad inimsmugeldamisega erinevad võrgustikud, mis on üksteisega üsna lõdvalt seotud. Inimsmugeldamine on rahvusvaheline äri ning sellega seoses on kahtlustatavaks kuulutatud rohkem kui 100 riigi kodanikke. Samuti on inimsmugeldajatel üldjuhul varasemaid kogemusi ja seoseid teiste kuriteoliikidega.

Lisaks hoiatatakse, et smugeldajate abil Euroopasse saabunud inimestel on väga suur oht langeda seksuaalse ärakasutamise ohvriks või muutuda orjatöö tegijaks, sest sageli jäädakse inimsmugeldajatele reisi eest võlgu.

Kuigi otsest seost inimsmugeldamise ja terrorismi vahel pole hetkel veel tõestatud, on üha suurenev oht, et välismaised terroristid võivad üritada nende marsruutide kaudu Euroopasse siseneda. Mõnikord on tegu ka oma päritoluriiki naasvate äärmuslastega.

Toimetaja: Laur Viirand"Suud puhtaks": kuidas kaotada lähisuhtevägivald?

Lähisuhtevägivald. See on kõige varjatum vägivallavorm ja ühtlasi on see Eestis kõige levinum vägivallaliik. Miks on nii, et väga paljude jaoks meie seast on kodu kõige ohtlikum paik, küsis sellenädalane saade "Suud puhtaks".

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.