Vene justiitsminister: Savtšenko antakse Ukrainale üle vaid siis, kui ta kannab kodumaal ära talle määratud karistuse ({{commentsTotal}})

Nadia Savtšenko Vene kohtus 22. märtsil. Autor: Maxim Shemetov/Reuters/Scanpix

Venemaa justiitsminister teatas, et Nadia Savtšenko antakse Ukrainale üle vaid siis, kui ta kannab kodumaal ära talle Venemaa kohtu poolt määratud karistuse.

Väidetavalt oli kavas kõrgetasemeliste läbirääkimiste tulemusena sõlmida leping, mille kohaselt vahetataks Savtšenko kahe Ukrainas vangistatud Vene eriväelase - Aleksandr Aleksandrovi ja Jevgeni Jerofejevi - vastu, teatasid The Moscow Times, RIA Novosti ja Raadio Vaba Euroopa.

Venemaa justiitsminister Aleksandr Konovalov ütles aga täna, et Savtšenko antakse Ukrainale üle vaid juhul, kui ta kannab kodumaal ära Venemaa kohtu poolt määratud karistuse. Ministri kinnitusel on see ainus protseduur, mille asjus ministeeriumi ametnikud praegu tööd teevad.

"Vangi üleandmise protseduur on pikk ja see ei ole kuidagi seotud mingisuguste vahetustega. Siin käib jutt riikidevaheliste kahepoolsete meetmete rakendamisest," selgitas ta.

Konovalov lisas, et on olemas ka mitteametlikumaid viise diplomaatiliste kanalite vahendusel vange vahetada, kuid sellised juhtumid pole siis enam justiitsministeeriumi haldusalas.

Ukraina president Petro Porošenko ütles aprilli lõpus, et Savtšenko võib läbirääkimiste tulemusena kodumaale naasta juba lähinädalatel.

Samas äsja teatas aga Vene sõjaväelaste Aleksandrovi ja Jerofejevi advokaat Olga Sokolovskaja, et vangidevahetus paistab olevat üha vähetõenäolisem.

"Selleks, et see aset leiaks, peab Ukraina tunnistama Savtšenko kohtuotsust ja venemaa peab tegema sama Jerofejevi ja Aleksandrovi puhul. On ilmselge, et kumbki poole seda teha ei kavatse," rääkis Sokolovskaja.

Savtšenko väljavahetamisest on räägitud kohtuotsusest saadik

Rostovi oblasti Donetski kohus mõistis 22. märtsil Ukraina piloodi ja rahvasaadiku Nadia Savtšenko süüdi kõigis süüdistuspunktides. Karistuseks on 22 aastat vabadusekaotust tavarežiimiga koloonias. Lisaks määrati Savtšenkole 30 000 rubla ehk ligi 395 euro suurune trahv "riigipiiri ebaseadusliku ületamise eest".

President Porošenko teatas juba samal päeval, et Kiiev on valmis andma piloot Nadia Savtšenko koju naasmise nimel Venemaale kaks Ukraina kätte vangi langenud Vene sõjaväelast, Aleksandr Aleksandrovi ja Jevgeni Jerofejevi.

Savtšenko oli juba varem öelnud, et ei kavatse kohtuotsust edasi kaevata, sest tegu pole õigusemõistmise, vaid ette määratud tulemusega näidisprotsessiga. Samuti on Ukraina piloot rõhutanud, et Venemaa kohtul puudub igasugune õigus tema üle kohut mõista.

24. aprillil teatas Ukraina president Porošenko, et leppis Savtšenko väljavahetamise küsimuses kokku oma Venemaa kolleegi Vladimir Putiniga. 27. aprillil saabus teade, et Vene võimud on esitanud Savtšenkole väljaandmist puudutavad dokumendid, 29. aprillil aga kinnitas õhuväelase advokaat Nikolai Polozov, et Savtšenko on eelpool mainitud kõik dokumendid vastavalt nõuetele täitnud.

Ukraina õhujõudude vanemleitnant, kopteri Mi-24 piloot Nadia Savtšenko langes Ida-Ukraina Kremli-meelsete võitlejate kätte vangi möödunud aasta 17. juunil Luganski lähistel ning viidi hiljem Venemaale.

Venemaa uurimiskomitee väitel ületas Savtšenko valedokumentidega riigipiiri, väites, et on põgenik, ning arreteeriti alles seejärel.

Venemaa võimud süüdistavad Savtšenkot selles, et ta oli mullu 17. juunil Luganski lähistel miinipildujatule korrigeerijana osaline Vene telekanali Rossija-1 töötajate Igor Korneljuki ja Anton Vološini surmas. Lenduri advokaadid väidavad aga, et sel ajal oli ta juba vangistatud.

Nii Savtšenko ise kui ka Ukraina juhid on kõik Kremli süüdistused tagasi lükanud. Piloodi vangistamist ja tema üle peetavat näidisprotsessi on kritiseerinud ka paljud lääneriigid ja rahvusvahelised organisatsioonid, mille esindajad on kutsunud üles Savtšenkot vabastama.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.