Terras: Euroopa Liit vajab selget sõjalist ambitsiooni ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras osales täna Brüsselis aset leidnud Euroopa Liidu sõjalise komitee kohtumisel, kus olid kõne all liidu sõjaliste võimete ja välis- ning julgeolekustrateegiaga seotud küsimused.

Kindralleitnant Terrase sõnul on oluline, et valmivas Euroopa Liidu välis- ja julgeolekustrateegias oleks selgelt sõnastatud Euroopa sõjaline ambitsioon, sest vaid nii on võimalik kavandada ning välja arendada EL-i operatsioonide tarbeks vajaminevaid sõjalisi võimeid.

"Selgepiiriline sõjaline eesmärk uues julgeolekustrateegias annaks liikmesriikidele ning Euroopa Liidu partnereile konkreetsema suunise, milleks tuleb Euroopa Liidu egiidi all toimuvatel sõjalistel missioonidel valmis olla," ütles Terras.

Lisaks globaalsele välis- ja julgeolekustrateegiale olid kohtumisel arutlusel Euroopa Liidu egiidi all käimas olevad sõjalised missioonid ning sõjaliste võimete arendamine. Kohtumisel osalenud Euroopa Liidu kaitseväe juhatajad said ka ülevaate sõjalistest missioonidest Vahemerel, Aafrika looderannikul, Malis, Somaalias ja Kesk-Aafrika Vabariigis.

Kindralleitnant Terrase arvates peab Euroopa Liit jätkama riikide toetamist, kes on võtnud kindla kursi Euroopaga lõimumisele. "Kindlasti tuleb globaalse mõõtme kõrval säilitada regionaalne fookus, sest Euroopa vahetus naabruses toimuv mõjutab meid otseselt. Euroopa peab jätkama Gruusia ning Ukraina integratsioonipüüdluste toetamist."

Kaitseväe juhataja sõnul tuleb Venemaaga suheldes säilitada realistlik ning ühtne positsioon. "Venemaaga suhetes tuleb Euroopa Liidul näidata selgroogu ning väärtuspõhist suhtumist. Tingimused, mille täitmisel saame Venemaaga dialoogi pidada, peab kehtestama Euroopa Liit, mitte vastupidi," lisas Terras.

Euroopa Liidu sõjaline komitee on kõrgeim sõjaline juhtorgan Euroopa Liidus, kuhu kuuluvad kõigi liikmesriikide kaitseväe juhatajad. Sõjalist komiteed juhib alates 2015. aasta novembrist Kreeka kindral Mikhail Kostarakos.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema