Helme: kuni 3000 elanikuga omavalitsus on täiesti loomuliku suurusega ({{commentsTotal}})

Riigikogus jätkus haldusreformi eelnõu arutamine. Teist nädalat venitamis-taktikat kasutav opositsioon leiab, et omavalitsustele tuleks anda rohkem võimu ja raha, koalitsiooni hinnangul tuleks omavalitsused esmalt muuta võimekaks, et neile siis suuremaid ülesandeid ja nende täitmiseks raha anda. Arutelu jätkub homsel istungil ja see võib kesta öö läbi.

Riigikogus vaheaegade võtmisega arutelu venitamist vedava Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et haldusreform ei lahenda ääremaastumisega seotud probleeme - see ei anna omavalitsustele raha juurde ega kujunda ümber omavalitsuste ja keskvalitsuse ülesandeid. Helme rääkis Põhjamaadest, kus antakse ligi pool riigi kogutud maksurahast omavalitsustele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on see kuskil 23 protsenti ja tulumaksust umbes 11 protsenti. Meie tegime siin parandusettepanekutes ettepaneku kõigepealt 15 protsendi peale see tulumaksu osa tõsta. Aga eesmärk võiks olla, et me liigume seal vähemalt 25 protsendini või veel kaugemale," rääkis Helme.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Siim Kiisler ütles, et näiteks Taanis tehti kõigepealt haldusreform, kus omavalitsuste miinimumsuuruseks jäi 20 000 elanikku. "Rõhutan 20 000 elanikku, tehti selline reform, kus väiksemaid omavalitsusi üldse ei ole ja seejärel anti omavalitsustele juurde ülesandeid ja ülesannetega koos anti juurde raha," rääkis Kiisler.

Eelnõu järgi peaks kohalikus omavalitsuses elama vähemalt 5000 inimest, 80 protsendil Eesti omavalitsustest on elanikke täna vähem kui 5000. Opositsiooni hinnangul toetab suurte omavalitsuste loomine kohaliku demokraatia hääbumist.

"Me oleme päris palju nüüd mööda Eestit ringi käinud ja omavalitsusjuhtidega suhelnud ja võime öelda, et see jutt, et meil omavalitsused ei tule toime oma ülesannetega, on selgelt üle dramatiseeritud. Siin pooleteisttuhande elanikuga omavalitsused saavad ikkagi päris kenasti hakkama. 2000-3000 inimese suurune omavalitsus oleks täiesti loomuliku suurusega," leiab Martin Helme.

Kiisleri hinnangul peaks tegusas ja võimekas vallas olema rohkem elanikke.

"Kui me tahame, et meie vallad ja linnad tegelikult midagi otsustaksid inimeste jaoks olulist, et millised teed korda teha, kust bussid sõidavad, millist kooliharidust omavalitsus pakub jne, siis eksperdid ütlevad praegu, et vähemalt 5000, aga soovitatavalt 11 000," märkis Kiisler.

Kiisleri sõnul saab suurematele omavalitsustele anda tõsisemaid ülesandeid ja ka nende täitmiseks raha. Eelnõu teine lugemine jätkub homme. Kui sellega hilisõhtul lõpuni jõuatakse, jägneb veel 16 päevakorrapunkti, mis tähendab, et kolmapäevane istung kestab öö läbi ja sellest saab taas maratonistung.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukovproovisproovis

Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval kuni tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics