Helme: kuni 3000 elanikuga omavalitsus on täiesti loomuliku suurusega ({{commentsTotal}})

Riigikogus jätkus haldusreformi eelnõu arutamine. Teist nädalat venitamis-taktikat kasutav opositsioon leiab, et omavalitsustele tuleks anda rohkem võimu ja raha, koalitsiooni hinnangul tuleks omavalitsused esmalt muuta võimekaks, et neile siis suuremaid ülesandeid ja nende täitmiseks raha anda. Arutelu jätkub homsel istungil ja see võib kesta öö läbi.

Riigikogus vaheaegade võtmisega arutelu venitamist vedava Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et haldusreform ei lahenda ääremaastumisega seotud probleeme - see ei anna omavalitsustele raha juurde ega kujunda ümber omavalitsuste ja keskvalitsuse ülesandeid. Helme rääkis Põhjamaadest, kus antakse ligi pool riigi kogutud maksurahast omavalitsustele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on see kuskil 23 protsenti ja tulumaksust umbes 11 protsenti. Meie tegime siin parandusettepanekutes ettepaneku kõigepealt 15 protsendi peale see tulumaksu osa tõsta. Aga eesmärk võiks olla, et me liigume seal vähemalt 25 protsendini või veel kaugemale," rääkis Helme.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Siim Kiisler ütles, et näiteks Taanis tehti kõigepealt haldusreform, kus omavalitsuste miinimumsuuruseks jäi 20 000 elanikku. "Rõhutan 20 000 elanikku, tehti selline reform, kus väiksemaid omavalitsusi üldse ei ole ja seejärel anti omavalitsustele juurde ülesandeid ja ülesannetega koos anti juurde raha," rääkis Kiisler.

Eelnõu järgi peaks kohalikus omavalitsuses elama vähemalt 5000 inimest, 80 protsendil Eesti omavalitsustest on elanikke täna vähem kui 5000. Opositsiooni hinnangul toetab suurte omavalitsuste loomine kohaliku demokraatia hääbumist.

"Me oleme päris palju nüüd mööda Eestit ringi käinud ja omavalitsusjuhtidega suhelnud ja võime öelda, et see jutt, et meil omavalitsused ei tule toime oma ülesannetega, on selgelt üle dramatiseeritud. Siin pooleteisttuhande elanikuga omavalitsused saavad ikkagi päris kenasti hakkama. 2000-3000 inimese suurune omavalitsus oleks täiesti loomuliku suurusega," leiab Martin Helme.

Kiisleri hinnangul peaks tegusas ja võimekas vallas olema rohkem elanikke.

"Kui me tahame, et meie vallad ja linnad tegelikult midagi otsustaksid inimeste jaoks olulist, et millised teed korda teha, kust bussid sõidavad, millist kooliharidust omavalitsus pakub jne, siis eksperdid ütlevad praegu, et vähemalt 5000, aga soovitatavalt 11 000," märkis Kiisler.

Kiisleri sõnul saab suurematele omavalitsustele anda tõsisemaid ülesandeid ja ka nende täitmiseks raha. Eelnõu teine lugemine jätkub homme. Kui sellega hilisõhtul lõpuni jõuatakse, jägneb veel 16 päevakorrapunkti, mis tähendab, et kolmapäevane istung kestab öö läbi ja sellest saab taas maratonistung.

 

Toimetaja: Aleksander KrjukovMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.