USA senat kiitis heaks eelnõu, mis lubab 9/11 asjus Saudi Araabiat kohtusse kaevata ({{commentsTotal}})

11. septembri terrorirünnak New Yorgis. Autor: Henny Ray Abrams/AFP/Scanpix

USA senat kiitis teisipäeval heaks seaduseelnõu, mis lubab 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute ohvritel ja nende sugulastel anda Saudi Araabia kohtusse selle võimaliku rolli tõttu rünnakutes.

Senaatorid kiitsid seaduse õigusemõistmisest terrorismitoetajate üle (Justice Against Sponsors of Terrorism Act) heaks ühehäälselt ning nüüd läheb see edasi esindajatekotta. Selle spiiker Paul Ryan on väljendanud kahtlusi dokumendi suhtes, mis võib esile kutsuda diplomaatilise tormi.

Valge Maja on korduvalt deklareerinud, et president Barack Obama, kes aprillis Saudi Araabias suhteid käis silumas, vastustab eelnõu, mis sisuliselt heidab kõrvale suveräänsuse puutumatuse doktriini.

"See seadus muudaks vastuvõtmisel pika-ajalist rahvusvahelist seadust suveräänsuse puutumatusest. Ja USA president on endiselt sügavalt mures, et see teeks Ühendriigid haavatavaks teistes kohtusüsteemides üle maailma," lausus Valge Maja pressiesindaja Josh Earnest.

Ta selgitas, et Ühendriigid on rahvusvahelisel areenil rohkem kaasatud kui ükski teine riik maailmas, iseäranis rahuvalve- ja humanitaaroperatsioonides.

Puutumatuse õõnestamine aga seaks välismaal töötavad ameeriklased ohtu.

Seadus võimaldaks 2001. aasta septembrirünnakute ohvritel kaevata välisriikide valitsuste peale föderaalkohtusse ja nõuda neilt hüvitist, kui neil ilmneb olevat teatav vastutus rünnakte eest.

Viisteist 2001. aasta rünnakute 19 toimepanijast oli pärit Saudi Araabiast, kuid kuningriigi kaassüüd Al-Qaeda rünnakutes ei ole tõestatud.

Kahekümnendaks lennukikaaperdajaks nimetatud Zacarias Moussaoui ütles veebruaris USA advokaatidele, et Saudi kuninglik perekond annetas 1990. aastatel Al-Qaedale miljoneid dollareid. Saudi suursaatkond on Moussaoui' väiteid eitanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.