USA senat kiitis heaks eelnõu, mis lubab 9/11 asjus Saudi Araabiat kohtusse kaevata ({{commentsTotal}})

11. septembri terrorirünnak New Yorgis.
11. septembri terrorirünnak New Yorgis. Autor/allikas: Henny Ray Abrams/AFP/Scanpix

USA senat kiitis teisipäeval heaks seaduseelnõu, mis lubab 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute ohvritel ja nende sugulastel anda Saudi Araabia kohtusse selle võimaliku rolli tõttu rünnakutes.

Senaatorid kiitsid seaduse õigusemõistmisest terrorismitoetajate üle (Justice Against Sponsors of Terrorism Act) heaks ühehäälselt ning nüüd läheb see edasi esindajatekotta. Selle spiiker Paul Ryan on väljendanud kahtlusi dokumendi suhtes, mis võib esile kutsuda diplomaatilise tormi.

Valge Maja on korduvalt deklareerinud, et president Barack Obama, kes aprillis Saudi Araabias suhteid käis silumas, vastustab eelnõu, mis sisuliselt heidab kõrvale suveräänsuse puutumatuse doktriini.

"See seadus muudaks vastuvõtmisel pika-ajalist rahvusvahelist seadust suveräänsuse puutumatusest. Ja USA president on endiselt sügavalt mures, et see teeks Ühendriigid haavatavaks teistes kohtusüsteemides üle maailma," lausus Valge Maja pressiesindaja Josh Earnest.

Ta selgitas, et Ühendriigid on rahvusvahelisel areenil rohkem kaasatud kui ükski teine riik maailmas, iseäranis rahuvalve- ja humanitaaroperatsioonides.

Puutumatuse õõnestamine aga seaks välismaal töötavad ameeriklased ohtu.

Seadus võimaldaks 2001. aasta septembrirünnakute ohvritel kaevata välisriikide valitsuste peale föderaalkohtusse ja nõuda neilt hüvitist, kui neil ilmneb olevat teatav vastutus rünnakte eest.

Viisteist 2001. aasta rünnakute 19 toimepanijast oli pärit Saudi Araabiast, kuid kuningriigi kaassüüd Al-Qaeda rünnakutes ei ole tõestatud.

Kahekümnendaks lennukikaaperdajaks nimetatud Zacarias Moussaoui ütles veebruaris USA advokaatidele, et Saudi kuninglik perekond annetas 1990. aastatel Al-Qaedale miljoneid dollareid. Saudi suursaatkond on Moussaoui' väiteid eitanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNSLunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics