Transsooliste õigusi piirav seadus võib USA osariigile kalliks maksma minna ({{commentsTotal}})

Protestiks
Protestiks "tualetiseaduse" vastu loodud silt ühes Põhja-Carolina hotellis Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USAs Põhja-Carolina osariigis kevadel vastu võetud seadus, mille kohaselt peavad transsoolised inimesed kasutama avalikes kohtades oma sünnitunnistusejärgset tualettruumi, on tekitanud osariigile juba miljoneid dollareid kahju.

USAs praegu tõsiselt arutatavad käimladiskussioonid said alguse sellest, kui Põhja-Carolina osariigis võttis Charlestoni linnavolikogu vastu määruse, mille alusel on transsoolistel inimestel - inimestel, kes on otsustanud, et nende sünnijärgne bioloogiline sugu ei vasta nende enesemääratlusele - õigus kasutada kas naiste või meeste tualettruumi vastavalt oma äranägemisele, vahendasid ERRi raadiouudised.

Osariigi konservatiivsed seadusandjad nägid selles ohtu: lihtsustatult öeldes seda, et hirmsad mehed võivad hakata panema kleite selga ja minna naiste tualettruumidesse väikseid tüdrukuid ahistama ja seda transsoolisusega õigustama. Seetõttu võeti osariigis vastu seaduseelnõu, mis ütleb, et avalikes tualettruumides peavad kõik kasutama seda käimlat, mis vastab nende sünnitunnistuses kirjutatud soole. Teiseks aga ei tohi omavalitsused selle seaduse tõttu nõuda enam geide ja transsooliste inimeste võrdset kohtlemist, mis omakorda tähendab, et nad ei saa kedagi diskrimineerimise eest kohtusse kaevata.

Ühtegi sellist juhtumit, et transsoolised isikud või kleitidega mehed oleksid avalikes tualettruumides tüdrukuid ahistanud, pole Põhja-Carolinas või USAs kunagi registreeritud. Enamik transsoolisi isikuid on aga avalikes tualettruumides ahistamist ise omal nahal tundnud, näitavad uuringud. Põhja-Carolina selja taga arutavad veel kümmekond osariiki samalaadseid käimlaseaduseid, mis lubaks trahvida neid, kes ei kasuta tualettruumi vastavalt oma sünnitunnistusel märgitud soole.

Põhja-Carolina nimetatud regulatsioon on aga osariigile majanduslikult kalliks maksma läinud ja võib minna veelgi. Pärast eelnõu vastuvõtmist teatasid mitmed muusikud, näiteks Bruce Springsteen, Ringo Starr, Nick Jonas ja eile ka maailmakuulus viiulivirtuoos Itzhak Perlman, et jätavad osariigis ära oma kontserdid. Rahandus ja pangandusettevõtted nagu Paypal ja Deutsche Bank on loobunud oma investeeringutest, jättes osariiki toomata sadu töökohti. Profikorvpalliliit NBA võib loobuda oma tähtede mängu korraldamisest osariigis järgmisel aastal, kui seadust ei muudeta.

Kuid see on alles algus. Põhja-Carolina võib selle seaduse tõttu kaotada miljardeid dollareid riiklikku raha näiteks haridusvaldkonnas. Haridusministeerium suunas eelmisel aastal osariiki 4,3 miljardit dollarit, mis võib olla ohus, kui osariik seadust ei tühista. Föderaalvalitsusel on USAs laiaulatuslikud volitused lõpetada raha saatmine nendesse osariikidesse, mis ei suuda piisavalt kaitsta kodanikuõigusi. Haridusraha kõrval on ohus ka näiteks transpordiministeeriumi toetus ja riiklikud elamumajandustoetused.

Eelmisel nädalal teatasidki nii osariik kui föderaalvalitsus, et kaebavad üksteist kohtusse. Föderaalvalitsuse eesmärk on saada kohtult otsus, et osariigi eelnõu on diskrimineeriv ja tuleks tühistada. Põhja-Carolina soovib saada otsust, et osariigil on endal õigus reguleerida oma tualettruumide kasutust, sest nende hinnangul ei kuulu transsooliste isikute subjektiivne soomääratlus soolise diskrimineerimise ning seega riiklikult kaitstavate erisuste alla.

Toimetaja: Karin KoppelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema