Transsooliste õigusi piirav seadus võib USA osariigile kalliks maksma minna ({{commentsTotal}})

Protestiks "tualetiseaduse" vastu loodud silt ühes Põhja-Carolina hotellis Autor: Reuters/Scanpix

USAs Põhja-Carolina osariigis kevadel vastu võetud seadus, mille kohaselt peavad transsoolised inimesed kasutama avalikes kohtades oma sünnitunnistusejärgset tualettruumi, on tekitanud osariigile juba miljoneid dollareid kahju.

USAs praegu tõsiselt arutatavad käimladiskussioonid said alguse sellest, kui Põhja-Carolina osariigis võttis Charlestoni linnavolikogu vastu määruse, mille alusel on transsoolistel inimestel - inimestel, kes on otsustanud, et nende sünnijärgne bioloogiline sugu ei vasta nende enesemääratlusele - õigus kasutada kas naiste või meeste tualettruumi vastavalt oma äranägemisele, vahendasid ERRi raadiouudised.

Osariigi konservatiivsed seadusandjad nägid selles ohtu: lihtsustatult öeldes seda, et hirmsad mehed võivad hakata panema kleite selga ja minna naiste tualettruumidesse väikseid tüdrukuid ahistama ja seda transsoolisusega õigustama. Seetõttu võeti osariigis vastu seaduseelnõu, mis ütleb, et avalikes tualettruumides peavad kõik kasutama seda käimlat, mis vastab nende sünnitunnistuses kirjutatud soole. Teiseks aga ei tohi omavalitsused selle seaduse tõttu nõuda enam geide ja transsooliste inimeste võrdset kohtlemist, mis omakorda tähendab, et nad ei saa kedagi diskrimineerimise eest kohtusse kaevata.

Ühtegi sellist juhtumit, et transsoolised isikud või kleitidega mehed oleksid avalikes tualettruumides tüdrukuid ahistanud, pole Põhja-Carolinas või USAs kunagi registreeritud. Enamik transsoolisi isikuid on aga avalikes tualettruumides ahistamist ise omal nahal tundnud, näitavad uuringud. Põhja-Carolina selja taga arutavad veel kümmekond osariiki samalaadseid käimlaseaduseid, mis lubaks trahvida neid, kes ei kasuta tualettruumi vastavalt oma sünnitunnistusel märgitud soole.

Põhja-Carolina nimetatud regulatsioon on aga osariigile majanduslikult kalliks maksma läinud ja võib minna veelgi. Pärast eelnõu vastuvõtmist teatasid mitmed muusikud, näiteks Bruce Springsteen, Ringo Starr, Nick Jonas ja eile ka maailmakuulus viiulivirtuoos Itzhak Perlman, et jätavad osariigis ära oma kontserdid. Rahandus ja pangandusettevõtted nagu Paypal ja Deutsche Bank on loobunud oma investeeringutest, jättes osariiki toomata sadu töökohti. Profikorvpalliliit NBA võib loobuda oma tähtede mängu korraldamisest osariigis järgmisel aastal, kui seadust ei muudeta.

Kuid see on alles algus. Põhja-Carolina võib selle seaduse tõttu kaotada miljardeid dollareid riiklikku raha näiteks haridusvaldkonnas. Haridusministeerium suunas eelmisel aastal osariiki 4,3 miljardit dollarit, mis võib olla ohus, kui osariik seadust ei tühista. Föderaalvalitsusel on USAs laiaulatuslikud volitused lõpetada raha saatmine nendesse osariikidesse, mis ei suuda piisavalt kaitsta kodanikuõigusi. Haridusraha kõrval on ohus ka näiteks transpordiministeeriumi toetus ja riiklikud elamumajandustoetused.

Eelmisel nädalal teatasidki nii osariik kui föderaalvalitsus, et kaebavad üksteist kohtusse. Föderaalvalitsuse eesmärk on saada kohtult otsus, et osariigi eelnõu on diskrimineeriv ja tuleks tühistada. Põhja-Carolina soovib saada otsust, et osariigil on endal õigus reguleerida oma tualettruumide kasutust, sest nende hinnangul ei kuulu transsooliste isikute subjektiivne soomääratlus soolise diskrimineerimise ning seega riiklikult kaitstavate erisuste alla.

Toimetaja: Karin KoppelRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.