Leht: vead, mis võivad muuta su häkkerite sihtmärgiks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Pawel Kopczynski/Reuters/Scanpix

Kuigi väga vähesed inimesed langevad veel "Nigeeria printsi" petukirjade ohvriks ja klõpsavad kergekäeliselt reklaamidel, mis kutsuvad võitma miljonit dollarit, ei tähenda see, et internetiohud on möödanik.

Möödunud aastal sattus küberrünnaku ohvriks rohkem kui kuus miljonit internetikasutajat. Kuna inimesed on varasemate küberrünnakute tõttu muutunud üha teadlikumaks, on häkkerid edasi liikunud ja püüavad meid rünnata seal, kus me seda kõige vähem oodata oskame, kirjutab ksl.com.

Kuigi me eeldame, et kõik inimesed, keda 2015. aastal küberrünnak tabas, olid tehnoloogia valdkonnast vähem teadlikud kui ülejäänud, siis fakt on see, et paljud neist olid tavalised internetikülastajad, kes teavad veebiturvalisusest nii mõndagi.

Tänapäeval on aga täiendavad ohud ja isegi osad tehnoloogiateadlikumad internetikasutajad loovad enda teadmata küberturbe ohte. Et aidata vältida küberrünnakuid, on ksl.com välja toonud viis peamist viga, mida internetikasutajad tänasel päeval teevad:

1. Paroolide salvestamine veebilehitsejas

Hiljutise uuringu kohaselt hoiavad 59 protsenti inimestest oma paroole regulaarselt veebilehitsejas. Võib küll olla mugav pääseda kergesti ligi enim kasutatud kontodele iga kord kasutajanime ja parooli sisestamata, kuid see toob kaasa ka tõsise veebirünnaku ohu.

Esimene samm on luua parool, mis koosneb numbritest ja sümbolitest ning nii suur- kui väiketähtedest. Samuti on soovitatav kasutada igal veebilehel erinevat parooli. Kui see on tehtud, tuleb aga vältida paroolide säilitamist veebilehitsejas.

2.  Lukustatud seadme ostmine

Kasutatud elektroonikaseadmete müük internetis üha levib ja muutub aina kättesaadavamaks. Halb uudis on see, et petturid on hakanud kasutama seda turgu, et meelitada tarbijaid maksma ostetud seadme eest rohkem. 

Kui soovid osta internetist kasutatud seadet, siis on tähtis teha kindlaks, et see ei oleks lukustatud. Seda saab iOS ja Androidi seadmete puhul teha erinevalt. iOS seadmete puhul tuleks ka kontrollida, kas eelmise kasutaja iCloudi konto on seadmest eemaldatud. Kui seda pole tehtud, siis tuleks seda ise teha, enne kui seade võidakse lukustada.

3. Krüpteerimata WiFi võrkudesse ühendamine

Häkkerid on hakanud ära kasutama ka sõltuvust avalikest WiFi võrkudest. Seetõttu tuleks hoiduda selliste WiFi ühenduste kasutamisest, mis ei ole parooliga kaitstud. See aitab vältida ka võimalust, et logitakse sisse võrku, mille on seadnud üles häkkerid, et selle kaudu jälgida kasutaja tegevust veebis.

Lisaturvalisust loob see, kui püsida avalikus WiFi võrgus HTTPS lehtedel. Samuti tasuks vältida avalikus WiFi võrgus olles uue tarkvara allalaadimist. 

4. Turvaprogrammide tarkvarauuenduste ignoreerimine

Kuigi mõni minut, mis kulub seadme turvatarkvara uuendamiseks, võib tunduda mõne tähtsa töö ajal häiriv, on see seda väärt, kuna takistab küberründajal kasutaja seadmesse pahavara laadimist.

Mida kauem on kasutaja seade ajakohase turvatarkvarata, seda haavatavam ta küberrikkumistele on.

5. E-kirjades veebiaadressidel klõpsamine 

Kuigi e-kirjad pankadelt, kommunaalettevõtetelt ja teistelt organisatsioonidelt, mis sisaldavad veebiaadresse, võivad tunduda pärit usaldusväärsetelt allikatelt, ei saa kõigi puhul alati nii kindel olla. Hästi kirjutatud e-kiri, mis paistab olevat saadetud usaldusväärselt allikalt, võib saata kasutajale lingi, mis laadib ta arvutisse pahavara.

Sellise kirja saamisel tasub otsida üles saadetud lingi taga olev tegelik veebileht ja vältida kahtlasele aadressile klõpsamist.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics