Kevadtormi lahingud lõppesid ajateenijate vasturünnakuga ({{commentsTotal}})

Lahingus Autor: Kaitsevägi

Täna keskpäeval lõppesid Kevadtormi õppelahingud Ahja jõe ümbruses pärast 2. jalaväebrigaadi üksuste rünnakut 1. jalaväebrigaadi kaitsepositsioonidele.

Peamiselt ajateenijatest koosnevad 2. jalaväebrigaadi üksused läksid ründelahingule eile pärast peetud kaitselahinguid, mis toimusid Kastmekodu-Kadaja-Linajärve liinil. Kaitselahingule eelnes kolmepäevane viivituslahing.

13. mail alanud õppuse hindamisfaasile eelnes omakorda 4.-12. maini kestnud üksuste koostegevusõpe, mille eesmärk oli harjutada tegutsemist nii kompanii, pataljoni kui brigaadi koosseisus.

2. jalaväebrigaadi ülema kolonel Eero Rebo sõnul oli tänavune Kevadtorm osalejatele raske, kuid ta usub, et vastase rollis olnud 1. jalaväebrigaad koos liitlasüksustega sai hea kogemuse võitlemaks visa vastasega soomusüksuste jaoks raskel maastikul.

"Ajateenijad ja reservväelased on võimelised tegutsema edukalt kõigis lahinguliikides ning tänavune Kevadtorm pani punkti kogu väljaõppetsüklile," ütles Rebo.

Rebo sõnul näitas Kevadtorm ka seda, et reservõppekogunemisele tulnud reservväelased ei olnud oma oskusi minetanud ning olid õppuse osas väga motiveeritud. "Meie suurtükiväelastel seisavad veel ees lahinglaskmised haubitsatest," lisas kolonel.

Ligi kolm nädalat kestnud õppuse Kevadtorm lahingutes osalesid 2. jalaväebrigaadi koosseisus lisaks kahele ajateenijate jalaväepataljonile pioneerid, suurtükiväelased, õhutõrjujad, luurajad, tankitõrjujad, tagala-ning sideväelased ja Kanada snaiprimeeskond.

Vastutegevust juhtinud 1. jalaväebrigaadi ülema kolonelleitnant Veiko-Vello Palmi sõnul iseloomustab NATO koostöö toimivust suurepäraselt õppuste jaoks moodustatud rahvusvahelise pataljoni näide, kus Kalevi jalaväepataljoni staap juhtis Briti, Leedu ja USA jalaväekompaniisid.

"Kalevi jalaväepataljoni staap suutis lühikese ajaga mitme riigi allüksustest kokku panna toimiva manööverüksuse. See on hea näide nii meie kui NATO üksuste operatiivsusest," ütles kolonel Palm ning tunnitas, et talle avaldas muljet ka Saksa luurekompanii maastikuvalitsemise, infotootmise võime ja hollandlaste jalaväe lahingumasinad CV9035. "Saime õppuselt hea arusaamise sellest, kuidas meile peagi saabuvaid masinaid kasutada saab," ütles Palm.

Kevadtormil moodustasid 1. jalaväebrigaadi Balti riikide ühine ja NATO kiirreageerimisjõudude NRF-16 koosseisu kuuluv Balti pataljon, kuhu lisaks Scoutspataljoni kahele jalaväekompaniile kuulusid Läti ja Leedu jalaväekompaniid.

Samuti oli brigaadile allutatud Ameerika Ühendriikide, Ühendkuningriigi, Saksamaa ning Hollandi kompaniisuurused üksused, Poola rühmasuurune luureüksus ning Leedu panustas õppusele eraldi Kalevi jalaväepataljoni alluvuses oleva ajateenijate jalaväekompaniiga. Staapides tegutsesid veel Soome, Ukraina ja Belgia staabiohvitserid. Kokku osales Kevadtormil üle tuhande liitlase 12 riigist.

Kevadtormi lõpurivistus toimub homme kell 11 Ridali lennuväljal.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.