Briti erukindral: kui NATO Balti riikide kaitset ei tugevda, riskitakse tuumasõjaga juba lähima aasta jooksul ({{commentsTotal}})

Briti erukindral sir Alexander Richard David Shirreff.
Briti erukindral sir Alexander Richard David Shirreff. Autor/allikas: Wikimedia COmmons

Briti kindral Richard Shirreff hoiatas, et kui NATO ei suurenda Balti riikides oma kaitsevõimekust, riskeerib allianss Venemaaga puhkeda võiva tuumasõjaga juba lähima aasta jooksul.

Shirreff, kes oli aastatel 2011-2014 NATO Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja, ütles BBC 4 raadiosaates. et võimalus, et Venemaa ründab NATO liikmetest Balti riike on tõsiseltvõetav võimalus ning Lääs peab juba praegu tegutsema, et potentsiaalset katastroofi ära hoida, vahendas ajaleht The Independent.

Kindral on kirjutanud ka ilukirjandusliku raamatu "2017: sõda Venemaaga", milles kirjeldatud sündmusi peab ta enda sõnul täiesti usutavateks.

"Kõhedust tekitav asjaolu on see, et Venemaa on kaasanud tuumasõda puudutava mõtlemise oma kaitsevõime kõikidesse aspektidesse, see oleks tuumasõda," selgitas Shirreff.

"Me peame hindama president Vladimir] Putinit tema tegude, mitte sõnade järgi. Ta tungis sisse Gruusiasse, ta tungis sisse Krimmi poolsaarele, ta tungis sisse Ukrainasse. Ta on kasutanud sõjalist jõudu ning sellest puhtalt välja tulnud. Pingete perioodil on rünnak Balti riikide vastu täiesti mõeldav," jätkas ta.

Shirreff rõhutas, et Putin võib kalduda Balti riike ründama, kui talle tundub NATO nõrgana, ning kindral prognoosis, et nii nagu Krimmis, võib Venemaa president põhjendada oma samme Balti riikide venekeelse elanikkonna kaitsmisega.

Kuigi NATO on juba astunud samme Balti riikide paremaks kaitsmiseks, leiab kindral Shirreff, et "latt tuleb iga agressori jaoks asetada piisavalt kõrgele ja anda sellega mõista, et risk ei tasu end ära".

"Ma ütleksin, et latt ei ole praegu piisavalt kõrgel," nentis ta.

Oma raamatu eessõnas kritiseeris kindral teravalt ka viimasel ajal Briti kaitsepoliitikas toimunud kärpeid. "Riik, mida tunti omal ajal selle poolest, et "ta käitus vaoshoitult, kuid kandis suurt malakat", on nüüd olukorras, kus riigijuhid kisavad kõvasti, kuid kannavad tänu kaitsekärbetele kaasas kepikest, mis on üha väiksem ja võimetum," kirjutas ta.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics