Briti erukindral: kui NATO Balti riikide kaitset ei tugevda, riskitakse tuumasõjaga juba lähima aasta jooksul ({{commentsTotal}})

Briti erukindral sir Alexander Richard David Shirreff. Autor: Wikimedia COmmons

Briti kindral Richard Shirreff hoiatas, et kui NATO ei suurenda Balti riikides oma kaitsevõimekust, riskeerib allianss Venemaaga puhkeda võiva tuumasõjaga juba lähima aasta jooksul.

Shirreff, kes oli aastatel 2011-2014 NATO Euroopa vägede ülemjuhataja asetäitja, ütles BBC 4 raadiosaates. et võimalus, et Venemaa ründab NATO liikmetest Balti riike on tõsiseltvõetav võimalus ning Lääs peab juba praegu tegutsema, et potentsiaalset katastroofi ära hoida, vahendas ajaleht The Independent.

Kindral on kirjutanud ka ilukirjandusliku raamatu "2017: sõda Venemaaga", milles kirjeldatud sündmusi peab ta enda sõnul täiesti usutavateks.

"Kõhedust tekitav asjaolu on see, et Venemaa on kaasanud tuumasõda puudutava mõtlemise oma kaitsevõime kõikidesse aspektidesse, see oleks tuumasõda," selgitas Shirreff.

"Me peame hindama president Vladimir] Putinit tema tegude, mitte sõnade järgi. Ta tungis sisse Gruusiasse, ta tungis sisse Krimmi poolsaarele, ta tungis sisse Ukrainasse. Ta on kasutanud sõjalist jõudu ning sellest puhtalt välja tulnud. Pingete perioodil on rünnak Balti riikide vastu täiesti mõeldav," jätkas ta.

Shirreff rõhutas, et Putin võib kalduda Balti riike ründama, kui talle tundub NATO nõrgana, ning kindral prognoosis, et nii nagu Krimmis, võib Venemaa president põhjendada oma samme Balti riikide venekeelse elanikkonna kaitsmisega.

Kuigi NATO on juba astunud samme Balti riikide paremaks kaitsmiseks, leiab kindral Shirreff, et "latt tuleb iga agressori jaoks asetada piisavalt kõrgele ja anda sellega mõista, et risk ei tasu end ära".

"Ma ütleksin, et latt ei ole praegu piisavalt kõrgel," nentis ta.

Oma raamatu eessõnas kritiseeris kindral teravalt ka viimasel ajal Briti kaitsepoliitikas toimunud kärpeid. "Riik, mida tunti omal ajal selle poolest, et "ta käitus vaoshoitult, kuid kandis suurt malakat", on nüüd olukorras, kus riigijuhid kisavad kõvasti, kuid kannavad tänu kaitsekärbetele kaasas kepikest, mis on üha väiksem ja võimetum," kirjutas ta.

Toimetaja: Laur ViirandMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.