Saudi Araabia: Süürias oleks pidanud "plaaniga B" alustama juba tükk aega tagasi ({{commentsTotal}})

Saudi Araabia juhitud koalitsiooni rasketehnika Jeemenis 2015. aasta suvel.
Saudi Araabia juhitud koalitsiooni rasketehnika Jeemenis 2015. aasta suvel. Autor/allikas: Saleh al-Obeidi/AFP/Scanpix

Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir hoiatas, et kui Süüria president Bashar al-Assad ei võta osa püüdlustest Süürias relvarahu kehtestada, tuleb hakata kaaluma alternatiivseid võimalusi olukorra lahendamiseks.

"Ma arvan, et me oleksime pidanud paaniga B alustama juba tükk aega tagasi," vahendas Reuters al-Jubeiri sõnu Viini kogunenud ajakirjanikele.

"See, kas me otsustame alternatiivse plaani kasuks; see, kas me otsustame suurendada [opositsiooni] sõjalist toetamist, sõltub täies mahus sellest, millise valiku teeb Bashar al-Assadi režiim. Kui nad ei lähtu rahvusvahelise kogukonna poolt sõlmitud kokkulepetest... siis me peame ise vaatama, mis me teha saame," rääkis ta.

Eile Viinis toimunud läbirääkimistel ei õnnestunud suurriikide välisministritel endiselt kokku leppida Süüria rahukõneluste jätkamise tähtajas ning Süüria opositsiooni esindajad ähvardasid, et nad ei tule üldse enam Viini, kui reaalne olukord Süürias ei parane.

Al-Assadi režiimi toetavad Venemaa ja Iraan, mõõdukat opositsiooni toetavad aga USA, lääneriigid ja mitmed Lähis-Ida riigid, eriti Araabia poolsaare naftariigid. Kõik osapooled on teatanud, et toetavad relvarahu, humanitaarabi tagamist ja rahukõnekuste alustamist, kuid viimase kuu jooksul on verevalamine Süürias suurenenud ning rahuprotsess hakkab taas läbi kukkuma.

Erdogan: Türgi võib lahendada probleemid lõunapiiril ka iseseisvalt

Eile tegi seoses Süüriaga terava avalduse ka Türgi president Recep Tayyip Erdogan, kes keskendus peamiselt pingelisele olukorrale Süüria piiri lähistel.

Piiriäärset Kilise linna on juba pikemat aega tabanud Süüria poolelt, äärmusrühmituse ISIS kontrolli all olevalt territooriumilt lähtuvad raketirünnakud, mille tagajärjel on ka inimesi surma ja vigastada saanud. Türgi relvajõud on alati ka vastu tulistanud, samuti on USA juhitud koalitsioon teinud õhurünnakuid, kuid probleemi pole see lahendanud.

Erdogan kinnitas, et Türgi on vajadusel valmis ka üksi tegutsema, kui ta olukorra lahendamiseks välispartneritelt abi ei saa.

"Me võidame ISIS-t. Me lahendame selle teema ise, kui me ei saa abi, mis aitaks ennetada Kilist tabavaid rakette," rääkis president.

"Me oleme koputanud kõikidele ustele, et saada toetust ideele tekitada meie lõunapiiri äärde [Süüriasse] turvatsoon. Kuid keegi ei taha seda sammu astuda. Kui maailm ei suuda kokku leppida otsustavas tegevuses terroriorganisatsioonide vastu, siis pole maailmas varsti enam ühtki turvalist kohta," lisas Erdogan.

Araabiariigid ja Türgi on ka varem korduvalt ähvardanud, et võivad oma sõdurid Süüria territooriumile saata, kui olukord ei parane.

Araabiariigid on küll pidanud silmas kogu riigi saatust puudutavat lahendust, Türgi on peamiselt keskendunud plaanile, mille kohaselt loodaks Süüria põhjaossa Türgi piiri äärde turvatsoon, kus saaksid vajadusel peavarju ka Süüria sõjategevuse eest põgenevad inimesed.

Erinevatel põhjustel pole need plaanid siiski veel rakendamist leidnud.

Samas on Saudi Araabial kodusõtta sekkumise kogemus lähiajast juba olemas, kui nende juhitud koalitsioon sekkus jõuliselt Jeemenis, et valitsusvägesid šiiitidest Houthi mässuliste vastu toetada. Kuigi Jeemenis mingit lõpplahendust veel saabunud ei ole, saavutasid valitsusjõud tänu liitlastele taas tugevama positsiooni ning mässulised olid sunnitud alustama läbirääkimisi.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema