Venezuela opositsioonijuht kutsus armeed üles poolt valima, sest "tõehetk" on kätte jõudnud ({{commentsTotal}})

Opositsioonijuht ja Miranda osariigi kuberner Henrique Capriles Radosnki (vasakul) 14. mail meeleavaldusel.
Opositsioonijuht ja Miranda osariigi kuberner Henrique Capriles Radosnki (vasakul) 14. mail meeleavaldusel. Autor/allikas: Marco Bello/Reuters/Scanpix

Venezuela opositsioonijuht Henrique Capriles kutsus riigi relvajõude üles otsustama, kas "nad toetavad riigi põhiseadust või [president Nicolas] Madurot".

Maduro kuulutas eelmisel nädalal välja 60-päevase eriolukorra, andes endale volitused sekkuda majandusse ja ühiskondlikku ellu. Eriolukorda saavad võimud soovi korral ka pikendada. Presidendi-meelne valitsus suurendas eile samuti oma volitusi julgeolekut, toiduainete piiranguid ja energeetikat puudutavates küsimustes, vahendas BBC.

Capriles rõhutas, et viimase aja sammud annavad presidendile õigusi, mis pole põhiseadusega kooskõlas. Opositsioonijuht kutsus Venezuela elanikke üles ebaseaduslikke korraldusi eirama ning tulema täna oma vastuseisu avaldamiseks tänavatele.

Meie, venezuela elanikud, et lepi selle määrusega, millega Maduro asetab end põhiseadusest kõrgemale," rääkis Capriles ajakirjanikele.

"Selleks, et seda määrust rakendada, on tal vaja hakata tanke ja sõjalennukeid valmis seadma. Ja ma pöördun meie relvajõudude poole: tõehetk on saabumas, peate otsustama, kas olete põhiseaduse või Maduro poolt," lisas ta.

Samas märkis Capriles, et ta ei kutsu üles korraldama sõjaväelist riigipööret, vaid otsib võimalusi, kuidas seaduslikult ja põhiseadust järgival viisil Maduro taandumiseni viiv referendum korraldada.

Maduro eriolukorra määrus lükati opositsiooni kontrolli all oleva parlamendi poolt äsja tagasi, kuid Maduro juba teatas, et ei kavatse sellega arvestada.

Presidendi sõnul olevat rahvusassamblee kaotanud igasuguse poliitilise kaalu. "See on ainult aja küsimus, millal nad ära kaovad," lisas ta pealinnas toimunud pressikonverentsil.

Venezuela majandus on kaoses, toiduainete liikumist hakkavad kontrollima sõdurid

Pikka aega vasakpoolse autoritaarse juhtimise all olnud Venezuelat on viimasel ajal tabanud mitmed tagasilöögid, mis on riigi majandusele laastavalt mõjunud. Peamiseks põhjuseks on nafta hinna langemine maailmaturul ning seega on juhtivate naftatootjate hulka kuuluva riigi senine majandusmudel osutunud kõlbmatuks. Lisaks on Venezuelat tabanud põud, mis tähendab seda, et hüdroelektrijaamad ei saa enam riiki piisaval määral elektriga varustada. Hetkel on defitsiidiks muutunud juba ka esmatarbekaubad ning ravimid.

Eelmisel aastal langes Venezuela majandus 5,7% ning käesoleval aastal võib langus veelgi jätkuda. Inflatsioon on aga 180%.

Eile valitsuse poolt vastu võetus otsuse kohaselt hakkavad avalikku korda tagama sõdurid, kes lisaks muule peavad vastutama ka toiduainete jagamise ja müümise eest. Armeed toetavad nende ülesannete täitmisel ka sisejulgeolekujõud.

Energia säästmiseks on varem lühendatud avaliku sektori töönädala kahepäevaseks, nüüd otsustas president Maduro ka kella pool tundi edasi keerata, et inimestel oleks võimalus kauem aega päikesevalgust ära kasutada. Samuti hakkab valitsus nüüdsest otsustama ka erasektori töönädala pikkuse üle.

Lisaks võib riik hakata külmutama välismaaga seotud isikute ja ettevõtete varasid, kui nende tegevus valitsuse hinnangul riigi stabiilsust kahjustab. Lisaks sai valitsus õiguse natsionaliseerida tehaseid, mille omanikud on toorainepuudusele viidates sulgenud.

Venezuela opositsioon nõuab aga erakorralisi valimisi ja rahvahääletust president Maduro jätkamise asjus. 53-aastane Maduro, kelle eelmine riigijuht Hugo Chavez 2013. aastal oma järeltulijaks valis, on aga teatanud, et kavatseb igal juhul võimule jääda.

Erakorralisi meetmeid on Maduro aga põhjendanud muuhulgas sellega, justkui üritaks USA riigipööret korraldada. Kõik majanduslikud probleemid olevat aga "välismaiste vaenlaste" tekitatud.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema