Sarkozy: kõige hullem stsenaarium EL-i jaoks on see, kui britid lahkuvad ja türklased liituvad ({{commentsTotal}})

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa endine (ja võimalik, et ka järgmine president) Nicolas Sarkozy andis äsja ajalehele Le Monde intervjuu, mille käigus avaldas arvamust, et praegune eurodebatt Suurbritannias annab võimaluse Euroopa Liidu taaskäivitamiseks.

Näiteks arvas paremtsentristist Sarkozy, et praegu Suurbritannias peetav debatt Euroopa Liidus jätkamise teemal on toonud esile mitmeid olulisi küsimusi, millele ka prantslased peavad vastuse leidma. Ta rõhutas, et toetab igal juhul Suurbritannia EL-is püsimist.

"Märkimisväärne osa brittide EL-kriitikast on täiesti põhjendatud. Eurooplaste rahulolematus Euroopa Liiduga on suur probleem kõikides maades," tunnistas ta, kuid lisas, et Prantsusmaal ta sarnase referendumi korraldamist vajalikuks ei pea (erinevalt näiteks Prantsuse Rahvusrinde liidrist Marine Le Penist, kes pooldab Euroopa Liidust lahkumist - Toim.).

Sarkozy arvates tuleks hoopis brittide kriitikat tähele panna ning alustada arutelu Euroopa Liidu aluslepingu uuendamiseks. Sellega tuleks tema hinnangul alustada juba järgmisel aastal. Kusjuures nende uuendustega tuleb pihta hakata hoolimata sellest, kas Suurbritannia jääb EL-i liikmeks või mitte.

"Euroopa Liidu projekt tuleb aluspõhimõtetest saadik taaskäivitada. Euroopa Liidul puudub praegu igasugune juhtimine," kurtis ekspresident.

Üheks Sarkozy ettepanekuks oleks see, et rändekriisi käes vaevlevas Euroopa Liidus peaks moodustama tugevat koostööd tegeva Schengeni tsooni siseministrite nõukogu, mille mõjuvõimsal juhil oleks voli ka Euroopa piiriagentuuri Frontex üle.

Eriti skeptiliselt suhtub Sarkozy aga äsja sõlmitud EL-Türgi migratsioonilepingusse.

"Euroopa ei tohiks usaldada Türgi juhtkonda. Türgi on samm-sammult liikumas üha rohkem autoritaarsemas suunas," rääkis endine Prantsuse riigipea.

Sarnast seisukohta ei oma Sarkozy aga näiteks Ungari või Poola suhtes, kuigi ka neid maid on viimasel ajal mõnikord süüdistatud autoritaarsuse poole liikumises. Sarkozy arvates jätsid 50 aastat kommunismi nendesse riikidesse oma jäljed, kuid praegu lähtutakse mõlemas riuigis siiski demokraatlikest põhimõtetest ning võimul olijad võivad valimiste kaudu vahetuda.

Kõige hullemaks stsenaariumiks Euroopa Liidu jaoks peabki Sarkozy seda, kui britid Euroopa Liidust lahkuvad ning nende asemele tuleks peagi Türgi. Sellist arengut peakski tema arvates EL-i taaskäivitamine ennetama.

Kui Sarkozylt küsiti, mida ta arvab sellest, et suure tõenäosusega on järgmine Austria president paremäärmusliku Vabaduspartei (FPÖ) kandidaat Norbert Hofer, vastas endine riigipea, et see on seniste suurte koalitsiooniparteide poliitiliste mängude ja elitaarsuse tagajärg. "Kui pole enam vasakpoolsust ega parempoolsust, kui pole enam debatti, siis jääb äärmuslastele tohutu vaba ruum tegutsemiseks. See, mis praegu toimub Austrias, võib ka Prantsusmaale jõuda," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics