Sarkozy: kõige hullem stsenaarium EL-i jaoks on see, kui britid lahkuvad ja türklased liituvad ({{commentsTotal}})

Nicolas Sarkozy. Autor: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa endine (ja võimalik, et ka järgmine president) Nicolas Sarkozy andis äsja ajalehele Le Monde intervjuu, mille käigus avaldas arvamust, et praegune eurodebatt Suurbritannias annab võimaluse Euroopa Liidu taaskäivitamiseks.

Näiteks arvas paremtsentristist Sarkozy, et praegu Suurbritannias peetav debatt Euroopa Liidus jätkamise teemal on toonud esile mitmeid olulisi küsimusi, millele ka prantslased peavad vastuse leidma. Ta rõhutas, et toetab igal juhul Suurbritannia EL-is püsimist.

"Märkimisväärne osa brittide EL-kriitikast on täiesti põhjendatud. Eurooplaste rahulolematus Euroopa Liiduga on suur probleem kõikides maades," tunnistas ta, kuid lisas, et Prantsusmaal ta sarnase referendumi korraldamist vajalikuks ei pea (erinevalt näiteks Prantsuse Rahvusrinde liidrist Marine Le Penist, kes pooldab Euroopa Liidust lahkumist - Toim.).

Sarkozy arvates tuleks hoopis brittide kriitikat tähele panna ning alustada arutelu Euroopa Liidu aluslepingu uuendamiseks. Sellega tuleks tema hinnangul alustada juba järgmisel aastal. Kusjuures nende uuendustega tuleb pihta hakata hoolimata sellest, kas Suurbritannia jääb EL-i liikmeks või mitte.

"Euroopa Liidu projekt tuleb aluspõhimõtetest saadik taaskäivitada. Euroopa Liidul puudub praegu igasugune juhtimine," kurtis ekspresident.

Üheks Sarkozy ettepanekuks oleks see, et rändekriisi käes vaevlevas Euroopa Liidus peaks moodustama tugevat koostööd tegeva Schengeni tsooni siseministrite nõukogu, mille mõjuvõimsal juhil oleks voli ka Euroopa piiriagentuuri Frontex üle.

Eriti skeptiliselt suhtub Sarkozy aga äsja sõlmitud EL-Türgi migratsioonilepingusse.

"Euroopa ei tohiks usaldada Türgi juhtkonda. Türgi on samm-sammult liikumas üha rohkem autoritaarsemas suunas," rääkis endine Prantsuse riigipea.

Sarnast seisukohta ei oma Sarkozy aga näiteks Ungari või Poola suhtes, kuigi ka neid maid on viimasel ajal mõnikord süüdistatud autoritaarsuse poole liikumises. Sarkozy arvates jätsid 50 aastat kommunismi nendesse riikidesse oma jäljed, kuid praegu lähtutakse mõlemas riuigis siiski demokraatlikest põhimõtetest ning võimul olijad võivad valimiste kaudu vahetuda.

Kõige hullemaks stsenaariumiks Euroopa Liidu jaoks peabki Sarkozy seda, kui britid Euroopa Liidust lahkuvad ning nende asemele tuleks peagi Türgi. Sellist arengut peakski tema arvates EL-i taaskäivitamine ennetama.

Kui Sarkozylt küsiti, mida ta arvab sellest, et suure tõenäosusega on järgmine Austria president paremäärmusliku Vabaduspartei (FPÖ) kandidaat Norbert Hofer, vastas endine riigipea, et see on seniste suurte koalitsiooniparteide poliitiliste mängude ja elitaarsuse tagajärg. "Kui pole enam vasakpoolsust ega parempoolsust, kui pole enam debatti, siis jääb äärmuslastele tohutu vaba ruum tegutsemiseks. See, mis praegu toimub Austrias, võib ka Prantsusmaale jõuda," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.