Liit: bussijuht peab olema hästi tasustatud ({{commentsTotal}})

Иллюстративная фотография
Иллюстративная фотография Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti autoettevõtete liidu juht Villem Tori ütles, et õpetajaid, kelle miinimumpalk on praegu üle 900 euro, ja bussijuhte ei saa omavahel võrrelda, kuid ka bussijuhtide töö on vastutusrikas, mistõttu peavad nad olema hästi tasustatud.

Bussijuhid nõuavad täna pikettidel miinimumpalga tõusu 800 eurolt 900 eurole. Tori selgitas Vikerraadio saates "Uudis+", et liit on ametiühingule pakkunud välja 6-protsendilise palgatõusu kolme aasta kohta ehk 50 eurot esimesel aastal, teisel aastal ja kolmandal aastal samuti 50.

Küsimus, miks tööandjad ei saa palgatõusule vastu tulla, on Tori sõnul selles, et juhuveol saab iga ettevõte ise kujundada oma hinnapoliitikat, väärtustada bussijuhtide töötasu ja reguleerida läbi selle ka oma hinnapoliitikat.

Teine osa puudutab tema sõnul kommertsliinivedu. "Üle Eesti on kommertsliiniveod oma piletitulususest väga erinevad. On suurlinnade vahel liikuv kommertsliinivedu, kus sõitjate arv on suurem ja see ka katab ilusasti ära palgatõusu ehk palgakulu. Loomulikult on selliseid liine, mis elavad nn peost suhu, kus palgatõus võib põhjustada selle, et see kommertsliin kinni pannakse," selgitas ta.

Tori sõnul satuvad löögi alla ettevõtted, mille liinid on väga väikese sõitjate arvuga ja mille puhul palgatõusu korral piletitulu palgakulu ära ei kata.

Tallinna linnas on bussijuhtide palgad üle 900 euro juba praegu. "Tallinna linn ise maksab kogu liini teeninduse eest ja tänase päeva seisuga bussijuhtide palk ületab tunduvalt miinimumtaseme," kinnitas Tori.

Tema sõnul on aga puudus noortest bussijuhtidest.

"Bussijuhi keskmine vanus kasvab natuke, kuid püsib stabiilsena. Noori juhte tuleb suhteliselt vähe peale, kuid nimetada võiks ka seda, et amet kui selline pole väärtustatud ühiskonna poolt," ütles ta ja lisas, et töö noorte tööle meelitamiseks käib.

"Mitte ainuüksi palk, vaid ka bussid on suhteliselt uued viimasel ajal. Ettevõtted investeerivad töövahenditesse, töökeskkonda ja loomulikult ka palk tuleb järele, vastavalt sellele, et see oleks kõigile vastuvõetav. Nii et ma usun, et tuleb noori juurde, kuigi noored on palju rohkem huvitatud sellistest töödest, mis puudutavad IT-lahendusi ja rohkem kontoritööd. Kahjuks bussijuhi töö pole noortele nii vastuvõetav," rääkis ta.

Vastates saatejuhi küsimusele, kas on normaalne, kui bussijuhtide miinimumpalk on sama suur kui õpetajate miinimumpalk, mis on praegu 985 eurot, ütles Tori, et sellist võrdlust ei saa teha.

"Õpetaja on loomulikult palju koolis käinud, seisab õpilaste eest, vastutus õpilastele teadmiste andmise eest on suurem, ta näeb rohkem vaeva selle palga väljateenimisega. Bussijuhi töö palju konkreetsem - ta tuleb tööle, saab kindla graafiku, millist tööd teha, tema tööd hinnatakse sõidumeerikute järgi. Kahte asja päris otseselt võrrelda ei saa, kuigi ütlen, et ka bussijuhil on vastutuse koorem suhteliselt suur, sest bussis on kuni 50-60 inimest. Ta vastutab selle eest, et inimesi toimetatakse ohutult ühest kohast teise. Tal peab olema tervis korras, ta peab olema hästi väljapuhanud ja hästi tasustatud," rääkis Tori.

Tema sõnul püüavad veoettevõtjad iseka palgatõusu võimaldamiseks kulusid piirata ja efektiivsemalt majandada.

Tori loodab, et palgatõusu leping saab allkirjad suvel, et kõik ettevõtjad jõuaksid 1. jaanuariks kulusid selliselt korrigeerida, et miinimumpalk oleks vajalikul tasemel välja makstud.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema