Liit: bussijuht peab olema hästi tasustatud ({{commentsTotal}})

Иллюстративная фотография Autor: Postimees/Scanpix

Eesti autoettevõtete liidu juht Villem Tori ütles, et õpetajaid, kelle miinimumpalk on praegu üle 900 euro, ja bussijuhte ei saa omavahel võrrelda, kuid ka bussijuhtide töö on vastutusrikas, mistõttu peavad nad olema hästi tasustatud.

Bussijuhid nõuavad täna pikettidel miinimumpalga tõusu 800 eurolt 900 eurole. Tori selgitas Vikerraadio saates "Uudis+", et liit on ametiühingule pakkunud välja 6-protsendilise palgatõusu kolme aasta kohta ehk 50 eurot esimesel aastal, teisel aastal ja kolmandal aastal samuti 50.

Küsimus, miks tööandjad ei saa palgatõusule vastu tulla, on Tori sõnul selles, et juhuveol saab iga ettevõte ise kujundada oma hinnapoliitikat, väärtustada bussijuhtide töötasu ja reguleerida läbi selle ka oma hinnapoliitikat.

Teine osa puudutab tema sõnul kommertsliinivedu. "Üle Eesti on kommertsliiniveod oma piletitulususest väga erinevad. On suurlinnade vahel liikuv kommertsliinivedu, kus sõitjate arv on suurem ja see ka katab ilusasti ära palgatõusu ehk palgakulu. Loomulikult on selliseid liine, mis elavad nn peost suhu, kus palgatõus võib põhjustada selle, et see kommertsliin kinni pannakse," selgitas ta.

Tori sõnul satuvad löögi alla ettevõtted, mille liinid on väga väikese sõitjate arvuga ja mille puhul palgatõusu korral piletitulu palgakulu ära ei kata.

Tallinna linnas on bussijuhtide palgad üle 900 euro juba praegu. "Tallinna linn ise maksab kogu liini teeninduse eest ja tänase päeva seisuga bussijuhtide palk ületab tunduvalt miinimumtaseme," kinnitas Tori.

Tema sõnul on aga puudus noortest bussijuhtidest.

"Bussijuhi keskmine vanus kasvab natuke, kuid püsib stabiilsena. Noori juhte tuleb suhteliselt vähe peale, kuid nimetada võiks ka seda, et amet kui selline pole väärtustatud ühiskonna poolt," ütles ta ja lisas, et töö noorte tööle meelitamiseks käib.

"Mitte ainuüksi palk, vaid ka bussid on suhteliselt uued viimasel ajal. Ettevõtted investeerivad töövahenditesse, töökeskkonda ja loomulikult ka palk tuleb järele, vastavalt sellele, et see oleks kõigile vastuvõetav. Nii et ma usun, et tuleb noori juurde, kuigi noored on palju rohkem huvitatud sellistest töödest, mis puudutavad IT-lahendusi ja rohkem kontoritööd. Kahjuks bussijuhi töö pole noortele nii vastuvõetav," rääkis ta.

Vastates saatejuhi küsimusele, kas on normaalne, kui bussijuhtide miinimumpalk on sama suur kui õpetajate miinimumpalk, mis on praegu 985 eurot, ütles Tori, et sellist võrdlust ei saa teha.

"Õpetaja on loomulikult palju koolis käinud, seisab õpilaste eest, vastutus õpilastele teadmiste andmise eest on suurem, ta näeb rohkem vaeva selle palga väljateenimisega. Bussijuhi töö palju konkreetsem - ta tuleb tööle, saab kindla graafiku, millist tööd teha, tema tööd hinnatakse sõidumeerikute järgi. Kahte asja päris otseselt võrrelda ei saa, kuigi ütlen, et ka bussijuhil on vastutuse koorem suhteliselt suur, sest bussis on kuni 50-60 inimest. Ta vastutab selle eest, et inimesi toimetatakse ohutult ühest kohast teise. Tal peab olema tervis korras, ta peab olema hästi väljapuhanud ja hästi tasustatud," rääkis Tori.

Tema sõnul püüavad veoettevõtjad iseka palgatõusu võimaldamiseks kulusid piirata ja efektiivsemalt majandada.

Tori loodab, et palgatõusu leping saab allkirjad suvel, et kõik ettevõtjad jõuaksid 1. jaanuariks kulusid selliselt korrigeerida, et miinimumpalk oleks vajalikul tasemel välja makstud.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.