USA suursaadik NATO juures: Venemaad ei saa enam pidada partneriks ({{commentsTotal}})

Venemaa ei hinda enam viimase 25 aasta jooksul loodud partnerlust NATO-ga, mistõttu ei saa NATO enam pidada Venemaad oma partneriks, ütles täna Euroopa ajakirjanikele peetud telefonikonverentsil USA suursaadik NATO juures Douglas Lute.

Suursaadiku sõnul näitavad Venemaa muutunud hoiakut nii Krimmi anastamine ja agressioon Ida-Ukrainas kui ka Vene sõjalendurite hoolimatu käitumine Läänemerel, kus nad on ohtlikult trikitanud USA sõjalaeva ja NATO lennukitega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lute tuletab meelde, kuidas Venemaa ründelennukid tekitasid hiljuti väga ohtliku olukorra, lennates madalalt üle Läänemerel seilanud USA sõjalaeva Donald Cook.

Ka on Vene lennukid ohtlikult lähenenud NATO lennukeile, samuti rikkunud NATO riikide õhuruumi. Selle põhjal, aga eriti Krimmi anastamise ja Venemaa destabiliseeriva käitumise põhjal Ida-Ukraina konfliktipiirkonnas, teebki Lute pessimistliku järelduse.

"Seepärast ei pea me Venemaad vaenlaseks, aga ei pea teda enam ka partneriks. Me langetasime selle otsuse Venemaa tegevuse põhjal," selgitas suursaadik.

Tema sõnul tähendab olukord, kus Venemaa president Vladimir Putin valjuhäälselt nõuab uut Euroopa julgeolekuarhitektuuri ning Venemaa samal ajal lõhub seni valitsenud, Helsingi lepetega paika pandud arhitektuuri, et NATO peab mõningaid põhitõdesid meelde tuletama.

"Ma arvan, me peame pöörduma tagasi aluste juurde. Alused tähendavad, et meil on julgeolekuarhitektuur, seda tuleb järgida ja just Venemaa on hiljuti seda arhitektuuri rikkunud," lausus ta.

Lute'i sõnul on mõnel NATO-sse mittekuuluval riigil tähtis roll NATO ja Euroopa Liidu julgeolekusuhete arendamisel. Eriti tähtis on NATO kauaaegse liitlase Soome roll.

"Rootsi ja Soome saavad aidata mõlemal organisatsioonil teineteisele lähemale liikuda ja ma arvan, et see on meie kõigi huvides," märkis ta.

NATO ja Euroopa Liidu koostööd peab USA suursaadik eriti oluliseks, sest mõlemal organisatsioonil on suur kaitsevõime ning mõlemad on silmitsi ühesuguste katsumustega.

Toimetaja: Priit LutsPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics