USA suursaadik NATO juures: Venemaad ei saa enam pidada partneriks ({{commentsTotal}})

Venemaa ei hinda enam viimase 25 aasta jooksul loodud partnerlust NATO-ga, mistõttu ei saa NATO enam pidada Venemaad oma partneriks, ütles täna Euroopa ajakirjanikele peetud telefonikonverentsil USA suursaadik NATO juures Douglas Lute.

Suursaadiku sõnul näitavad Venemaa muutunud hoiakut nii Krimmi anastamine ja agressioon Ida-Ukrainas kui ka Vene sõjalendurite hoolimatu käitumine Läänemerel, kus nad on ohtlikult trikitanud USA sõjalaeva ja NATO lennukitega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lute tuletab meelde, kuidas Venemaa ründelennukid tekitasid hiljuti väga ohtliku olukorra, lennates madalalt üle Läänemerel seilanud USA sõjalaeva Donald Cook.

Ka on Vene lennukid ohtlikult lähenenud NATO lennukeile, samuti rikkunud NATO riikide õhuruumi. Selle põhjal, aga eriti Krimmi anastamise ja Venemaa destabiliseeriva käitumise põhjal Ida-Ukraina konfliktipiirkonnas, teebki Lute pessimistliku järelduse.

"Seepärast ei pea me Venemaad vaenlaseks, aga ei pea teda enam ka partneriks. Me langetasime selle otsuse Venemaa tegevuse põhjal," selgitas suursaadik.

Tema sõnul tähendab olukord, kus Venemaa president Vladimir Putin valjuhäälselt nõuab uut Euroopa julgeolekuarhitektuuri ning Venemaa samal ajal lõhub seni valitsenud, Helsingi lepetega paika pandud arhitektuuri, et NATO peab mõningaid põhitõdesid meelde tuletama.

"Ma arvan, me peame pöörduma tagasi aluste juurde. Alused tähendavad, et meil on julgeolekuarhitektuur, seda tuleb järgida ja just Venemaa on hiljuti seda arhitektuuri rikkunud," lausus ta.

Lute'i sõnul on mõnel NATO-sse mittekuuluval riigil tähtis roll NATO ja Euroopa Liidu julgeolekusuhete arendamisel. Eriti tähtis on NATO kauaaegse liitlase Soome roll.

"Rootsi ja Soome saavad aidata mõlemal organisatsioonil teineteisele lähemale liikuda ja ma arvan, et see on meie kõigi huvides," märkis ta.

NATO ja Euroopa Liidu koostööd peab USA suursaadik eriti oluliseks, sest mõlemal organisatsioonil on suur kaitsevõime ning mõlemad on silmitsi ühesuguste katsumustega.

Toimetaja: Priit Luts{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised