Belgia uurijad leidsid Brüsseli lennujaama "mütsimehe" testamendi ({{commentsTotal}})

Brüsseli lennujaama "mütsimees" Mohamed Abrini.

Belgia uurijad leidsid Brüsseli lennujaama rünnaku ainsa ellu jäänud terroristi Mohamed Abrini testamendi, teatas Prantsuse telekanal BFM TV.

Abrini on saanud meedias hüüdnime "mütsimees", mis tuleneb sellest, et koos oma kahe kaaslasega lennujaama saabudes kandis ta tumedat värvi peakatet. Erinevalt oma kaasvõitlejatest Abrini end lennujaamas õhku ei lasknud, vaid ta põgenes sündmuskohalt ning saadi pika politseioperatsiooni tulemusena kätte alles aprilli alguses, vahendasid BFMTV, BBC ja Yle.

Nüüd on mees väitnud uurijatele, et ta ei suudaks "kärbselegi liiga teha".

Terroristide poolt kasutatud Brüsseli korteri prügikastist leidsid politseinikud aga sülearvuti, mille sisu näitab meest aga hoopis teises valguses. Arvutis olnud "testamendis" rõõmustab ta näiteks Pariisi terrorirünnakute üle ning kinnitab, et soovib ka ise enesetaputerroristina märtrisurma minna.

Lisaks selgitab ta kirjas, et hakkas islamiusku põhjalikumalt uurima pärast seda, kui tema vend 2014. aasta juulis Süürias enesetapurünnakus surma sai. Religioossed eneseotsingud lõppesid sellega, et Abrini otsustas liituda äärmusrühmitusega ISIS. ISIS-e terroriste nimetab ta "testamendis" sangariteks, oma emalt palub varajase surma eest vabandust ning vennaga loodab kohtuda paradiisis.

Testamendi lõppu kirjutas Abrini oma võitlejanime Abu Yaya. Samast arvutist on varem leitud ka teise Brüsseli lennujaama terroristi, Ibrahim el-Bakraoui kirjalik pöördumine.

31-aastane Abrini on maroko päritolu Belgia kodanik ning seda, et tema näol on tegu valvekaamera ette jäänud "Brüsseli lennujaama mütsimehega", on ta uurijatele ka tunnistanud.

Abrini oli tagaotsitav juba eelmise aasta novmebris toimunud Pariisi terrorirünnakutega seoses - nimelt kahtlustatakse, et ta osutas Pariisi rünnakud teostanud ISIS-e rakukesele logistilist abi, näiteks sõidutas ta ühe peamise (ja ainsana ellu jäänud) kahtlustatava Salah Abdeslami vahetult enne rünnakuid kaks korda Brüsselist Pariisi.

22. märtsil toimunud terrorirünnakutes Brüsseli lennujaamas ja Maelbeeki metroojaamas hukkus kokku 35 ning sai vigastada rohkem kui 300 inimest.

Brüsseli lennujaamas lasid end õhku Ibrahim el-Bakraoui ja Najim Laachraoui. Sündmuskohalt põgenes Mohamed Abrini. Maelbeeki metroojaamas lasi end õhku Ibrahimi vend Khalid el-Bakraoui, samuti olevat sealse plahvatusega seotud süüria päritolu Rootsi kodanik Osama Krayem, kes on praegu Belgias vahi all.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.