Belgia uurijad leidsid Brüsseli lennujaama "mütsimehe" testamendi ({{commentsTotal}})

Brüsseli lennujaama
Brüsseli lennujaama "mütsimees" Mohamed Abrini.

Belgia uurijad leidsid Brüsseli lennujaama rünnaku ainsa ellu jäänud terroristi Mohamed Abrini testamendi, teatas Prantsuse telekanal BFM TV.

Abrini on saanud meedias hüüdnime "mütsimees", mis tuleneb sellest, et koos oma kahe kaaslasega lennujaama saabudes kandis ta tumedat värvi peakatet. Erinevalt oma kaasvõitlejatest Abrini end lennujaamas õhku ei lasknud, vaid ta põgenes sündmuskohalt ning saadi pika politseioperatsiooni tulemusena kätte alles aprilli alguses, vahendasid BFMTV, BBC ja Yle.

Nüüd on mees väitnud uurijatele, et ta ei suudaks "kärbselegi liiga teha".

Terroristide poolt kasutatud Brüsseli korteri prügikastist leidsid politseinikud aga sülearvuti, mille sisu näitab meest aga hoopis teises valguses. Arvutis olnud "testamendis" rõõmustab ta näiteks Pariisi terrorirünnakute üle ning kinnitab, et soovib ka ise enesetaputerroristina märtrisurma minna.

Lisaks selgitab ta kirjas, et hakkas islamiusku põhjalikumalt uurima pärast seda, kui tema vend 2014. aasta juulis Süürias enesetapurünnakus surma sai. Religioossed eneseotsingud lõppesid sellega, et Abrini otsustas liituda äärmusrühmitusega ISIS. ISIS-e terroriste nimetab ta "testamendis" sangariteks, oma emalt palub varajase surma eest vabandust ning vennaga loodab kohtuda paradiisis.

Testamendi lõppu kirjutas Abrini oma võitlejanime Abu Yaya. Samast arvutist on varem leitud ka teise Brüsseli lennujaama terroristi, Ibrahim el-Bakraoui kirjalik pöördumine.

31-aastane Abrini on maroko päritolu Belgia kodanik ning seda, et tema näol on tegu valvekaamera ette jäänud "Brüsseli lennujaama mütsimehega", on ta uurijatele ka tunnistanud.

Abrini oli tagaotsitav juba eelmise aasta novmebris toimunud Pariisi terrorirünnakutega seoses - nimelt kahtlustatakse, et ta osutas Pariisi rünnakud teostanud ISIS-e rakukesele logistilist abi, näiteks sõidutas ta ühe peamise (ja ainsana ellu jäänud) kahtlustatava Salah Abdeslami vahetult enne rünnakuid kaks korda Brüsselist Pariisi.

22. märtsil toimunud terrorirünnakutes Brüsseli lennujaamas ja Maelbeeki metroojaamas hukkus kokku 35 ning sai vigastada rohkem kui 300 inimest.

Brüsseli lennujaamas lasid end õhku Ibrahim el-Bakraoui ja Najim Laachraoui. Sündmuskohalt põgenes Mohamed Abrini. Maelbeeki metroojaamas lasi end õhku Ibrahimi vend Khalid el-Bakraoui, samuti olevat sealse plahvatusega seotud süüria päritolu Rootsi kodanik Osama Krayem, kes on praegu Belgias vahi all.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.Venemaa sõjalaevad Kaliningradi oblastis Baltiiskis. Illustreeriv foto.

Raport: Vene sõjalaev tülitas Saber Strike'i varustanud USA kaubalaeva

Baltimaadesse iga-aastaseks sõjaväeõppuseks Saber Strike mai lõpus varustust toonud USA lipu all sõitvat kaubalaeva M/V Green Ridge tülitasid Vene sõjalaev ja kopterid.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics