Samost: me ei tea siiani, mis põhjusel hoiti Tallinna Sadama juhte nii kaua ametis ({{commentsTotal}})

{{1463590123000 | amCalendar}}

Proovida tuua selgust küsimusse, kas üldse, miks ja kellele küsis toonane Tallinna Sadama juhatuse liige Allan Kiil 2014. aastal Vjatšeslav Leedolt sidrunijoonistuse keeles nelja miljonit eurot, saaks vaid prokuratuur, leiab ajakirjanik ja poliitikavaatleja Anvar Samost.

Laevandusettevõtja Vjatšeslav Leedo tunnistas esmaspäeval Tartu maakohtus, et mitte Remo Holsmer, vaid Allan Kiil oli see, küsis temalt 2014. aastal neli miljonit eurot poliitilist toetust, mis taganuks omakorda toetuse parvlaevaliikluse lepingu pikendamisele.

Ja kui uskuda Leedo vande all antud ütlusi, väitis Kiil, et raha maksmisel ja toetuse saamisel tuleks edasi suhelda toonase Tallinna Sadama nõukogu esimehe Remo Holsmeriga.

"Raha küsimine tuli otseselt välja Tallinna Sadama juhatuse liikmelt Allan Kiililt. Ta nimetas ka summat. Summa oli joonistatud 4 sidrunit ehk siis 4 miljonit. Oli öeldud, et kui saame selle summaga hakkama, siis saame poliitilist toetust ja tuleb rääkida ning kohtuda inimestega, Remo Holsmeriga, kuna tema ajab sadamas seda liini," rääkis Leedo kohtus.

"Ringvaatele" intervjuu andnud Anvar Samost leiab, et "nelja sidruni" kohta peaks prokuratuur otsustama, kas kohtus vande all antud tunnistusele tuginedes tuleks lisada Allan Kiili praegu koostamisel olevale süüdistusele täiendav episood või avada eraldi kriminaalasi või üldse mitte seda teha.

Samost märkis, et tema hinnangul pole põhjust uskuda, et suurettevõtjast üsna sõltumatu inimene Vjatšeslav Leedo tuleb kohtusse ja annab vande all valetunnistusi. "Ma pigem arvan, et ju ta kohtus ikka tõtt räägib."

Mõeldes olude peale, mis 2014. aastal olid, tuletas Samost meelde, et siis jäi Leedo kümneaastase veolepingu lõppemiseni vaid kaks aastat, mis oli siiski piisav aeg, et korraldada vajadusel uus konkurss, ehitada uued laevad või osta Leedo käest olemasolevad alused ära.

"Ja tekkiski huvitav olukord, kus tollase valitsuse joon ühel hetkel väga ootamatult pöördus. Kui senini jäi mulje, et konkursi tingimused ja ettevalmistused vastavad olemasoleva vedaja ehk Väinamere Liinide huvidele, siis ühel hektel toimus kannapööre ja tehti kõik selleks, et Leedo seda konkurssi ei võidaks," rääkis Samost.

Samosti jaoks on ikkagi suurem ja vastusteta küsimus see, miks hoiti Allan Kiilit ja Ain Kaljuranda juhatuses nii kaua, ligi kümmekond aastat, vaatamata kahtlustele ja õiguskaitseorganite poolt poliitikutele esitatud hoiatustele.

Samost märkis, et 2011. aastal oli viimane kord, kui juhatuse volitusi pikendati ja tollane nõukogu esimees Neinar Seli pidas majandusministriga pikka võitlust selle üle, et ta saaks lepinguid pikendada.

"Lõpuks ta tegigi seda, sest tal oli oma erakonna [Reformierakonna] toetus, kuigi oli väga palju küsimusi võimaliku korruptsiooni ja sadama juhtimise teemal. Mingi põhjus pidi ju olema," möönis Samost.

"Seega on rida küsimusi, mis on vastuseta. Ka see, kellele seda nelja miljonit küsiti, kas erakonnale või eraisikule."

Leedo kutsutakse ülekuulamisele

Samosti antud intervjuu ajal selgus, et õiguskaitseorganid on siiski otsustandu "sidrunikaasusele" reageerida.

Juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul kutsutakse praamiärimees Vjatšeslav Leedo tsiviilkohtus antud ütluste tõttu kaposse seoses Tallinna Sadama korruptsiooniasjaga ülekuulamisele.

„Seoses tsiviilkohtus öelduga kutsub kaitsepolitseiamet Vjatšeslav Leedo ülekuulamisele. Leedo kuulatakse üle tunnistajana ja seda tehakse juba käimasoleva Tallinna Sadamaga seotud kriminaalmenetluse raames. Edasised seisukohad selguvad ülekuulamise järel,“ ütles Evestus Delfile.

Toimetaja: Priit LutsKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics