Samost: me ei tea siiani, mis põhjusel hoiti Tallinna Sadama juhte nii kaua ametis ({{commentsTotal}})

{{1463590123000 | amCalendar}}

Proovida tuua selgust küsimusse, kas üldse, miks ja kellele küsis toonane Tallinna Sadama juhatuse liige Allan Kiil 2014. aastal Vjatšeslav Leedolt sidrunijoonistuse keeles nelja miljonit eurot, saaks vaid prokuratuur, leiab ajakirjanik ja poliitikavaatleja Anvar Samost.

Laevandusettevõtja Vjatšeslav Leedo tunnistas esmaspäeval Tartu maakohtus, et mitte Remo Holsmer, vaid Allan Kiil oli see, küsis temalt 2014. aastal neli miljonit eurot poliitilist toetust, mis taganuks omakorda toetuse parvlaevaliikluse lepingu pikendamisele.

Ja kui uskuda Leedo vande all antud ütlusi, väitis Kiil, et raha maksmisel ja toetuse saamisel tuleks edasi suhelda toonase Tallinna Sadama nõukogu esimehe Remo Holsmeriga.

"Raha küsimine tuli otseselt välja Tallinna Sadama juhatuse liikmelt Allan Kiililt. Ta nimetas ka summat. Summa oli joonistatud 4 sidrunit ehk siis 4 miljonit. Oli öeldud, et kui saame selle summaga hakkama, siis saame poliitilist toetust ja tuleb rääkida ning kohtuda inimestega, Remo Holsmeriga, kuna tema ajab sadamas seda liini," rääkis Leedo kohtus.

"Ringvaatele" intervjuu andnud Anvar Samost leiab, et "nelja sidruni" kohta peaks prokuratuur otsustama, kas kohtus vande all antud tunnistusele tuginedes tuleks lisada Allan Kiili praegu koostamisel olevale süüdistusele täiendav episood või avada eraldi kriminaalasi või üldse mitte seda teha.

Samost märkis, et tema hinnangul pole põhjust uskuda, et suurettevõtjast üsna sõltumatu inimene Vjatšeslav Leedo tuleb kohtusse ja annab vande all valetunnistusi. "Ma pigem arvan, et ju ta kohtus ikka tõtt räägib."

Mõeldes olude peale, mis 2014. aastal olid, tuletas Samost meelde, et siis jäi Leedo kümneaastase veolepingu lõppemiseni vaid kaks aastat, mis oli siiski piisav aeg, et korraldada vajadusel uus konkurss, ehitada uued laevad või osta Leedo käest olemasolevad alused ära.

"Ja tekkiski huvitav olukord, kus tollase valitsuse joon ühel hetkel väga ootamatult pöördus. Kui senini jäi mulje, et konkursi tingimused ja ettevalmistused vastavad olemasoleva vedaja ehk Väinamere Liinide huvidele, siis ühel hektel toimus kannapööre ja tehti kõik selleks, et Leedo seda konkurssi ei võidaks," rääkis Samost.

Samosti jaoks on ikkagi suurem ja vastusteta küsimus see, miks hoiti Allan Kiilit ja Ain Kaljuranda juhatuses nii kaua, ligi kümmekond aastat, vaatamata kahtlustele ja õiguskaitseorganite poolt poliitikutele esitatud hoiatustele.

Samost märkis, et 2011. aastal oli viimane kord, kui juhatuse volitusi pikendati ja tollane nõukogu esimees Neinar Seli pidas majandusministriga pikka võitlust selle üle, et ta saaks lepinguid pikendada.

"Lõpuks ta tegigi seda, sest tal oli oma erakonna [Reformierakonna] toetus, kuigi oli väga palju küsimusi võimaliku korruptsiooni ja sadama juhtimise teemal. Mingi põhjus pidi ju olema," möönis Samost.

"Seega on rida küsimusi, mis on vastuseta. Ka see, kellele seda nelja miljonit küsiti, kas erakonnale või eraisikule."

Leedo kutsutakse ülekuulamisele

Samosti antud intervjuu ajal selgus, et õiguskaitseorganid on siiski otsustandu "sidrunikaasusele" reageerida.

Juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul kutsutakse praamiärimees Vjatšeslav Leedo tsiviilkohtus antud ütluste tõttu kaposse seoses Tallinna Sadama korruptsiooniasjaga ülekuulamisele.

„Seoses tsiviilkohtus öelduga kutsub kaitsepolitseiamet Vjatšeslav Leedo ülekuulamisele. Leedo kuulatakse üle tunnistajana ja seda tehakse juba käimasoleva Tallinna Sadamaga seotud kriminaalmenetluse raames. Edasised seisukohad selguvad ülekuulamise järel,“ ütles Evestus Delfile.

Toimetaja: Priit Luts"Suud puhtaks": kuidas kaotada lähisuhtevägivald?

Lähisuhtevägivald. See on kõige varjatum vägivallavorm ja ühtlasi on see Eestis kõige levinum vägivallaliik. Miks on nii, et väga paljude jaoks meie seast on kodu kõige ohtlikum paik, küsis sellenädalane saade "Suud puhtaks".

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.