Euroopa Komisjon: kui Varssavi järgmiseks nädalaks põhiseaduslikku kontrolli ei taasta, siis edastame oma kriitika ({{commentsTotal}})

Poola konstitutsioonikohtu kohtunikud. Autor: Kacper Pempel/Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon astus järgmise sammu pretsedenti loovas Poola õigussüsteemi puudutavas menetluses ning teatas, et edastab järgmise nädala alul Varssavile kriitilise noodi, kui Poola konservatiivne Seaduse ja Õigluse (PiS) partei ei suuda märkimisväärselt parandada konstitutsioonikohtu sõltumatust.

Komisjon ei täpsustanud, mis kriitilise noodi sisu saab olema, kuid Brüssel on avaldanud muret seoses konstitutsioonikohtu liikmete määramisega ja reformidega, mis on vähendanud kõrgeima kohtuastme volitusi seadusmuudatustele hinnangute andmisel, vahendas Reuters.

"Nii kaua kuni Poola konstitutsioonikohus ei saa teostada efektiivselt põhiseaduslikku järelevalvet, ei saa olla tõhus ka kontroll selle üle, kas reformid tavad põhiõiguste kaitse," kirjutati Komisjoni avalduses.

Kui Komisjon kriitika Poola valitsusele edastab jääb Varssavile vastamiseks kaks nädalat. Samuti peaksid Poola võimud alustama sel juhul koostööd Brüsseliga, et leida kõiki osapooli rahuldav kompromiss. Juhul, kui Poola vastus peaks siiski viibima, võib Komisjon saada "mõistliku" tähtaja vastamiseks.

Poola asevälisminister: me vajame rohkem aega

Poola asevälisminister Konrad Szymanski nentis, et Poola vajab probleemide lahendamiseks rohkem aega. "Konsultatsiooni Poola ja Komisjoni vahel on kestnud mitmeid nädalaid. Mul on tunne, et see on toonud meid üksteisele lähemale ning vähendanud lõhet meie arvamuste vahel," märkis asevälisminister.

"Kuid me vajame kindlasti rohkem aega, sest näiteks seadusandlikud muudatused vajavad parlamentaarset tööd. Seega tundub, et järgmise nädala esmaspäeva tuleks vaadelda soovitatava tähtajana, mitte ultimaatumina," lisas Szymanski.

Seaduse ja Õigluse partei on pärast Komisjoni menetluse algust pööranud mõned reformid ümber, kuid mitte kõiki muudatusi, mis puudutavad konstitutsioonikohust. Poola opositsioon on hinnanud võimupartei tegevuse "poliitiliseks teatriks".

Sanktsioonide rakendamine on ebatõenäoline

Kui Poola probleemidele ei leita lahendust võib Brüssel kehtestada Varssavile sanktsioonid, mille hulka kuulub näiteks hääleõiguse peatamine Euroopa Nõukogus. Sellist käiku peetakse senimaani aga väga ebatõenäoliseks.

Mõned EL-i liikmesriigid on survestanud Poolat näitama suuremat solidaarsust rändekriisi lahendamisel ning on seetõttu ähvardanud kärpida Varssavile eraldatavaid eurotoetusi. Teised liikmesriigid on aga soovitanud Brüsselil hoiduda konfliktist Poolaga, kuna see võib lõhkuda EL-i ühtsust ajal mil euroskeptilised jõud muutavad järjest populaarsemaks.

Euroskeptiline Poola valitsus on tulnud Brüsseli soovidele vastu vaid osaliselt, kuna Seaduse ja Õigluse partei hinnangul on neil saadud valimistelt piisav mandaat, et rakendada põhiseaduslikke reforme nii nagu nad seda heaks arvavad.

Samuti on Poola valitsus väitnud, et konstitutsioonikohtu liikmed on liiga heades suhtes endise tsentristliku valitsusega, kes toetab EL-i liikmelisust.

Poola ja EL-i suhted on jahenenud alates novembrist, mil võimule saanud PiS-i valitsus asus allutama enda kontrollile konstitutsioonikohut ja riigimeediat. EL ja Euroopa Parlament on Varssavi samme teravalt kritiseerinud. Poola on nimetanud EL-i kriitikat sekkumiseks riigi siseasjadesse.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.