Põllumeeste suurkogul antud hinnang: hullem pole kaugeltki möödas ({{commentsTotal}})

Viimaste aastate kriis on märgatavalt vähendanud Eesti piimakarja ja sealihatootmist, kuid kõige hullem pole veel kaugeltki möödas, tõdeti Järvamaal toimunud põllumeeste keskliidu suurkogul.

Kui mullu maksti Euroopas piimakilo eest keskmiselt 30,6 senti ja Eestis 23,7, siis tänavu aprillis vastavalt 27,6 ja 21,7.

Eesti piimatootjad on hakanud riske hajutama, suurendades teraviljakasvatust. Kuigi piimalehmade arv väheneb, on kriisiaja üks tunnusjooni, et lehmade väljalüps hoopis kasvab, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti kinnitas, et tänavu esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes piimatootmise maht mõne protsendi võrra kasvanud. "See tähendab, et produktiivsius piimalehma kohta on kasvanud."

Tartumaa piimatootja Avo Samarüütel on nördinud, et kuigi riigi järgmise aasta eelarve maht saab olema 9,1 miljardit eurot, ei anna valitsus põllumeestele üleminekutoetusteks sentigi.

Ta tõi näiteks, et aastal 2012 maksti välja täies mahus üleminekutoetusi ca 40 miljonit, samas kui riigieelarve oli ümmarguselt vaid 7 miljardit.

"See näitab, et proportsioon on täna olematu, kui arvestame seda, mis seisus tänane põllumajandus on. Võiks öelda, et valitsus on Eestimaa põllumajandusele pööranud täielikult selja," oli Samarüütel kriitiline. "Me räägime ainult hädaabist, aga mitte planeeritud tegevusest."

Kantsler Lemetti tuletas meelde, et Euroopa Liit on kavandamas mitmeid erinevaid meetmeid, põllumeeste abistamiseks ja üks võimalus, mis liikmesriikidele antakse, on läbi riigiabi erandi maksta põllumajandusettevõtte kohta kuni 15 000 eurot toetust.

Minister Urmas Kruuse lubas põllumajandustootjate abistamiseks järgmise aasta eelarvesse 4,6 miljonit eurot, millest 75 protsenti läheb piimakarjakasvatajatele.

Raskustes piimatootmist saaks Kruuse sõnul tõhusamalt abistada kui alates järgmisest aasast jagada ühtne pindalatoetus osaliselt ümber, suurendades toetuse saajate ringi.

Toimetaja: Priit LutsLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema