Maavanemad paluvad ministril ARKi büroode sulgemisse sekkuda ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: mnt.ee

Põlva, Jõgeva ja Valga maavanema hinnangul mõjub maanteeameti plaan neis keskustes bürood sulgeda pärssivalt kümnetele tuhandetele Lõuna-Eesti elanike ja halvendab nende piirkondade konkurentsivõimet.

Eriti drastiliseks muutub olukord Valga maakonna elanikkonna jaoks, kelle kaugus liiklusregistri büroodest saab olema üle 80 kilomeetri, mis toob kaasa olulise aja- ja raha kulu.

Maavanemate hinnangul ei saa jätta märkimata ka Tartu teenindusbüroo töökoormuse tõusu, sest juba praegu on näha kodulehelt, et teatud päevadel ja kellaaegadel on registritoimingute tegemiseks pikk ooteaeg.

"Kahjuks ühistranspordi võimalused ei toeta eriti ühendusi vähemalt Valga maakonna elanikele Võruga. Sama olukord tekib ka suure osa Jõgeva ja Põlva maakonna elanikega," seisab maavanemate ühispöördumises.

Teenuste tarbimine on toonud tulu, mitte kulu

Maavanemad esitasid majandusministrile ka rahas mõõdetava mõju. Andmetest nähtub, et büroode teenuseid kasutavad igas maakonnas keskeltläbi 8000 - 9000 kodanikku aastas ja et büroode tulu-kulu suhe on efektiivne.

Kõikide maanteeameti teenindusbüroode kulud kaetakse kodanike poolt tasutud riigilõivudest vähemalt kahekordselt. Teenuste eest tasutud riigilõivude summa küündib ka kõige väiksemates büroodes 250 000 - 350 000 euroni aastas.

Teenindusbüroode kulud on nii Jõgeval, Põlvas, kui Valgas suurusjärgus 150 000 eurot.

"On ilmselge, et maanteeametil ei ole vajadust ega pole ka eetiline kaaluda büroode sulgemist kulude vähendamise eesmärgil, sest kohalikud elanikud katavad need ära teenuseid tarbides," rõhutavad maavanemad.

Ebavõrdne kohtlemine

Maanteeameti poolt planeeritav teenindusbüroode sulgemine ning avalike teenuste sunnitud tarbimisel naabermaakonna keskuses, suurendab igal aastal umbes 20 000 teenuse tarbija aja- ja rahakulu.

Kui need täiendavad kulud lisada liiklusregistri teenuse riigilõivule, muutub teenuse hind ühe maakonna elanikule kallimaks kui teise maakonna elanikule.

Maavanemad leiavad, et büroode sulgemise otsusega koheldaks seega kodanikke ebavõrdselt, mis on vastuolus võrdse kohtlemise printsiibiga.

"Mõistame, et e-teenuse juurutamine, mis lähtub infoühiskonna arengust ja loob teenuse tarbijatele täiendavaid võimalusi, on vajalik, kuid mitte piisav kanal avalike teenuste osutamiseks elanikkonnal," seisab kirjas.

Maavanemad hoiatavad, et arvesse võttes internetiühenduse kättesaadavust maapiirkonnas, rahvastiku vanust ja tänapäevaste kommunikatsioonivahendite kasutamise oskust, ei suuda kõik teenuse tarbijad e-teeninduse keskkonnas vajalikke toiminguid teostada.
Veel enam, mitmed teenindusbüroodes osutatavaid teenuseid - sõidukite registreerimiseelne esmane ülevaatus, eksamitel osalemine - polegi võimalik e-teeninduses teostada, vaid eeldab isiklikku kohaletulekut.

Maavanemad hoiatavad ka riigilõivu laekumise vähenemise eest, sest on tõenäoline, et Valga puhul võib osutuda soodsamaks autode arvelevõtmine Lätis.

Riigikontrolli hinnangud toeks

Maavanemad juhivad tähelepanu ka riigikontrolli varasemale raportile, mis toob esile: kui riik ei osuta enam põhiteenuseid maakonnakeskuses, jääb inimesele võimalus täita oma kohustusi ja realiseerida oma õigusi enda elukohast kaugemal ja kulukamalt ning kohaliku elaniku elukvaliteet langeb.

Riigiasutuse ümberkorraldusel saab seejuures olla kaks põhimõttelist ajendit: pakkuda riigi elanikele paremat teenust või pakkuda olemasolevaid teenuseid efektiivsemalt ehk sama palju ja sama kvaliteediga, aga väiksema rahaga.

Selleks tuleb ümberkorralduste planeerimisel üheseltmõistetavalt fikseerida muudatusi ajendavad probleemid ja nende põhjused, samuti ka ümberkorralduse eesmärgid ja kulud.

Riigikontroll on rõhutanud, et riigiasutuste ümberkujundamisel tuleb hinnata, kas praegune asutuse töökorraldus on põhjustanud inimestele probleeme ning miks on inimese seisukohalt parim lahendus just valitud muudatus.

Riigikontrolli hinnangul põhjendatakse inimeste tegelike vajadustega ümberkorraldust harva.

Toimetaja: Priit Lutsuudised
President Toomas Hendrik Ilvese videosõnum e-tervise konverentsil.

President Ilves: e-tervise tehnoloogia on olemas, aga poliitika pidurdab

Üleeuroopalisteks digitaalseteks tervishoiuteenusteks on tehnoloogia olemas, kuid peamine väljakutse peitub ühtses õigusraamistikus ja poliitilistes otsustes, ütles eelmine riigipea, Stanfordi ülikooli küberjulgeoleku külalisteadur Toomas Hendrik Ilves eesistumise raames toimuval e-tervise konverentsil.

Vihm Tartus.

Teadlane teab: miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki?

Mitu aastat kulub kuni mandrilt saartele saab maakerke tõttu juba jala ja kas meie kliima tõepoolest soojeneb? Miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki? Teadushuvilist televaatajat vaevanud küsimustele vastab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

kliki kaardil ja leia omavalitsuste tulemused


Kaart täieneb jooksvalt.
Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: