Ravimitootjad avalikustavad, kui palju reklaamiraha nad kulutasid konkreetse arsti või apteekri peale ({{commentsTotal}})

1. juunil avalikustab suur osa Eestis tegutsevaid ravimitootjaid, kui palju reklaamiraha kulutatakse mõne konkreetse arsti või apteekri peale. Samas on andmete avalikustamine nii meditsiinitöötajatele kui ka ravimifirmadele siiski vabatahtlik.

Ravimitootjad kulutavad uute ravimite väljatöötamiseks aastaid ja vahel isegi aastakümneid, kuid nagu iga toote puhul loeb ka farmaatsiakaupade puhul hilisem läbimüük. Nii näiteks tegeleb ravimifirma Teva toodete turustamisega ainuüksi Baltimaades sada inimest, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kuna retseptiravimite puhul on otsus, milliseid medikamente patsient tarvitama hakkab, peaasjalikult arsti ja apteekri teha, suunatakse neile suurem osa müügitööst. Ravimitootjate liidu esimehe Riho Tapferi sõnul on ravimifirmadel oma toodete tutvustamiseks üsna mitmeid strateegiad.

"Üks võimalus on see, et leitakse riigis erialaliider. Teda koolitatakse, ta osaleb teatud välisriigis toimuval üritustel, mille ravimitootja kinni maksab ja siis see arst toob need teadmised parimal moel Eestisse," selgitas Tapfer. Ta lisas, et teiseks levinud turundusmeetodiks on otsemüük arstidele müügiesindaja kaudu ning see toimub juba Eestis.

Retseptiravimite reklaamile kulus mullu 1 000 0000 eurot

2014. aastal kulutati retseptiravimeid reklaamivatele üritustele Eestis kokku enam kui miljon eurot. Lisaks annavad ravimitootjad arstidele ja apteekritele toetust teistel meditsiiniteemalistel üritustel käimiseks. Ülemöödunud aastal eraldasid ravimiettevõtted selleks raha rohkem kui poolteist miljonit eurot.

Kuigi eelpool mainitud andmed on juba praegu ravimiameti kodulehel avalikult üleval, teevad 1. juunil ravimifirmad avalikuks selle, keda täpselt, mis ulatuses toetati.

Ehk näiteks, kui doktor X lennutati eelmisel aastal ravimifirma kulul Floridasse, viidi pärast väsitavat seminari restorani ja pandi puhkama neljatärni hotelli, siis sellest, kui palju arsti peale raha kulus, peaks andma ettevõtte oma kodulehel teada.

Patsientide liidu tegevjuhi Kadri Tamme sõnul on ravimitööstuse läbipaistvamaks muutumine kindlasti tervitatav. "Kui ravimitootjate kulud pole avalikkusele teada, siis see võib luua ikkagi selliseid olukordi, kus toetused pole kõige paremat kasutust leidnud ning võivad tekitada kallutatud olukordi," märkis Tamm.

Toidukord tervishoiutöötajale ei tohi maksta üle 80 euro

Samas on turunduskulude avalikustamine rangelt vabatahtlik, mistõttu ravimifirmade poolt puudutab avalikustamise võimalus neid, kes kuuluvad ravimitootjate liitu või Euroopa katuseorganisatsiooni. Teised farmaatsiaettevõtted peavad sarnaselt praegusele nõuetele andma aru ainult ravimiametile. Sama regulatsioon kehtib ka arstidele ja apteekritele ehk need, kes soovivad, et ravimifirmad nende hotelliarved salajas hoiaks, on selleks ka õigus.

Riho Tapferi sõnul on taolisi isikuid umbes 15 protsenti, kuid ühtsed reeglid võiksid ravimiliidu juhi hinnangul kehtida kõigile. "Siin tuleks vaadata seadusandja poole, sest üks hea läbipaistvust kasvatav eraalgatuslik initsiatiiv võiks saada seadusandja poolt kunagi seaduse jõu," märkis Tapfer.

Kusjuures on ravimitootjad oma reklaamitööd varemgi piiranud. Nii näiteks seisab ravimitootjate liidu eetikakoodeksis, et tervishoiutöötajatele välja tehtava ühe toidukorra hind ei tohi ületada 80 eurot.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema