Kalm: olukord Süürias on katastroofiline ({{commentsTotal}})

Autor: Ilyas Akengin/AFP/Scanpix

Kaitseuuringute keskuse mittekoosseisulise teaduri Helga Kalmu sõnul on olukord Süürias katastroofiline, kuna hukkunud on arvatavalt üle 400 000 inimese ja lootus rahukõnelustel edu saavutamisele on vähenenud.

Kalm rääkis Vikerraadio saades "Uudis+", et probleemid, miks rahukõnelustel kokkuleppele ei jõuta, on algusest peale samad.

"Suurim erimeelsus on see, mis peaks saama Bashar al-Assadist - kas tal on tulevas Süürias roll ja milline. Siin suurriikides ja kohapeal on eriarvamus. Assad ei leia, et ta peaks võimult lahkuma, opositsioon näeb tulevikku ainult ilma Assadita," selgitas ta.

Samas kui märtsis toimunud kõnelused toimusid ja vaherahu mingil määral kestis, siis praegu ei suudeta osapooli isegi ühise laua taha saada, kuna opositsioon ei tule kokku enne, kui nende pommitamine lõpetatakse.

ÜRO esindaja kõnelustel Staffan de Mistura ütles pärast teisipäevast kohtumist, et kui varem oli lootus rahukõnelustel mingit edu saavutada 70 protsenti, siis nüüd on see langenud 50 protsendile.

"Assadi puhul see, et ta ei kaota territooriumi ja on järjest võimsam, ei tõsta väga tema motivatsiooni võimust loobuda," lisas Kalm.

Süürias on olukord tema sõnul jätkuvalt halb.

"Kui sügisel veel räägiti sellest, et hukkunuid on kokku 250 000, siis need oli selgelt vananenud andmed. Nüüd on Süüria enda üks organisatsioon rääkinud, et 470 000 inimest on surnud, ÜRO räägib 400 000 hukkunust. Selge on see, et üle poole Süüria sõjaeelsest rahvastikust on pidanud oma kodudest lahkuma. Seega on situatsioon katastroofiline," tõdes teadur.

Viini kõneluste suurim edusamm oli tema sõnul see,e t vähemalt Punane Rist saab viia inimestele toitu, vett ja ravimeid.

Lahinguväljal käivad aga jätkuvalt lahingud. "ISIS on kaotanud viimasel ajal territooriume, ka Aleppo ümber on kaotamas, osad Alepposse viivad teed on ära lõigatud kurdide ja Süüria demokraatlike jõudude poolt. Samuti käivad lahingud Deir Ezzori ümber, mis on Aleppot Iraagiga ühendav piirkond, kus venelased võtsid võimu mõni aeg tagasi," selgitas Kalm.

Rahukõnelustele loodetakse tema sõnul naasta juuni jooksul. "Kui aus olla, siis see on keeruline. Eeldus selleks on see, et Süüria valitsusväed lõpetavad mõõdukate mässuliste positsioonide pommitamise, aga seda on väga raske ette näha. Järjest rohkem kohapeal, Lähis-Idas laiemalt, räägitakse sellest, et eks USA ja Venemaa lepivad midagi omavahel kokku ja see on ainus viis, kuidas lahendust saada," selgitas Kalm ja lisas, et teistele riikidele see ei meeldi.

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.