Kalm: olukord Süürias on katastroofiline ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Ilyas Akengin/AFP/Scanpix

Kaitseuuringute keskuse mittekoosseisulise teaduri Helga Kalmu sõnul on olukord Süürias katastroofiline, kuna hukkunud on arvatavalt üle 400 000 inimese ja lootus rahukõnelustel edu saavutamisele on vähenenud.

Kalm rääkis Vikerraadio saades "Uudis+", et probleemid, miks rahukõnelustel kokkuleppele ei jõuta, on algusest peale samad.

"Suurim erimeelsus on see, mis peaks saama Bashar al-Assadist - kas tal on tulevas Süürias roll ja milline. Siin suurriikides ja kohapeal on eriarvamus. Assad ei leia, et ta peaks võimult lahkuma, opositsioon näeb tulevikku ainult ilma Assadita," selgitas ta.

Samas kui märtsis toimunud kõnelused toimusid ja vaherahu mingil määral kestis, siis praegu ei suudeta osapooli isegi ühise laua taha saada, kuna opositsioon ei tule kokku enne, kui nende pommitamine lõpetatakse.

ÜRO esindaja kõnelustel Staffan de Mistura ütles pärast teisipäevast kohtumist, et kui varem oli lootus rahukõnelustel mingit edu saavutada 70 protsenti, siis nüüd on see langenud 50 protsendile.

"Assadi puhul see, et ta ei kaota territooriumi ja on järjest võimsam, ei tõsta väga tema motivatsiooni võimust loobuda," lisas Kalm.

Süürias on olukord tema sõnul jätkuvalt halb.

"Kui sügisel veel räägiti sellest, et hukkunuid on kokku 250 000, siis need oli selgelt vananenud andmed. Nüüd on Süüria enda üks organisatsioon rääkinud, et 470 000 inimest on surnud, ÜRO räägib 400 000 hukkunust. Selge on see, et üle poole Süüria sõjaeelsest rahvastikust on pidanud oma kodudest lahkuma. Seega on situatsioon katastroofiline," tõdes teadur.

Viini kõneluste suurim edusamm oli tema sõnul see,e t vähemalt Punane Rist saab viia inimestele toitu, vett ja ravimeid.

Lahinguväljal käivad aga jätkuvalt lahingud. "ISIS on kaotanud viimasel ajal territooriume, ka Aleppo ümber on kaotamas, osad Alepposse viivad teed on ära lõigatud kurdide ja Süüria demokraatlike jõudude poolt. Samuti käivad lahingud Deir Ezzori ümber, mis on Aleppot Iraagiga ühendav piirkond, kus venelased võtsid võimu mõni aeg tagasi," selgitas Kalm.

Rahukõnelustele loodetakse tema sõnul naasta juuni jooksul. "Kui aus olla, siis see on keeruline. Eeldus selleks on see, et Süüria valitsusväed lõpetavad mõõdukate mässuliste positsioonide pommitamise, aga seda on väga raske ette näha. Järjest rohkem kohapeal, Lähis-Idas laiemalt, räägitakse sellest, et eks USA ja Venemaa lepivad midagi omavahel kokku ja see on ainus viis, kuidas lahendust saada," selgitas Kalm ja lisas, et teistele riikidele see ei meeldi.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema