Kreeka võimud: EgyptAiri lennuki rusud on endiselt leidmata ({{commentsTotal}})

{{1463663554000 | amCalendar}}

Kuigi lennufirma EgyptAir teatas varem, et täna öösel Vahemerel kadunuks jäänud reisilennuki rusud on üles leitud, ei pea see info Kreeka ametivõimude kinnitusel paika. Leiu ja kogu juhtumi täpsemad asjaolud on veel ebaselged ning otsinguoperatsioon piirkonnas jätkub.

Kreeka lennuohutusamet teatas, et leitud "rusud" ei kuulu lennukile, vahendas BBC.

"Tükkide senine analüüs näitab, et need pole pärit lennukist. Ka minu Egiptuse kolleeg kinnitas mulle, et need tükid pole pärit EgyptAiri lennuki küljest," rääkis Kreeka lennundusametnik Athanassios Binos.

Samuti rõhutati, et seni leitud tükke on märgatud ainult Egiptuse lennukilt.

Ka lennufirma EgyptAir võttis hiljem tagasi oma avalduse, justkui oleks reisilennuki rusud juba üles leitud.

Lennufirma oli enne veendunud, et rusud on üles leitud 

EgyptAir märkis varem ametlikus pressiteates, et nii Egiptuse lennundus- kui ka välisministeerium on kinnitanud, et lennu MS804 rusud leiti Kárpathose saare lähistelt üles leitud.

Lennufirma avaldas hukkunute lähedastele kaastunnet ja märkis, et lähedasi oli leiust juba varem teavitatud.

Samuti anti teada, et Egiptuse ja Kreeka ühine otsingurühm jätkab piirkonnas lennuki ülejäänud tükkide otsimist. 

EgyptAiri asepresident Ahmed Adel ütles juba varem CNN-i ajakirjanikule Christiane Amanpourile, et "lennu MS804 rusud on leitud".

Samuti rääkis Adel, et reisilennuk oli tehniliselt korras ning kõik vajalikud kontrollid olid tehtud. Mingit häiresignaali lennukist enne kadunuks jäämist ei tulnud. 

Tükkide leidmisest teatati juba varem

Kreekale kuuluvast Kreeta saarest kagus avastati märke võimalikust lennuõnnetusest, teatas Kreeka relvajõudude kõneisik.

"Kreetast kagus, Kairo lennuinfopiirkonnas on leide," ütles kindralstaabi kõneisik Vassilis Beletsiotis, lisades, et Egiptuse C-130 lennuk märkas vees hulpivaid objekte ning piirkonda saadetakse asja uurima laevad, vahendasid BNS, BBC, Yle, Reuters jt.

Kreeka riigitelevisioon ERT teatas varem, et võimalikke lennukirususid märgati umbes 230 meremiili (425 kilomeetri) kaugusel Kreetast. See on umbes 100 meremiili kaugusel lennuki viimasest teadaolevast asukohast.

Kreeka relvajõudude allikatele viidates teatasid tükkide leidmisest varem ka Reuters ja AFP.

Otsingutega on praeguseks lisaks Kreekale ja Egiptusele liitunud ka Prantsusmaa, Suurbritannia ja USA. USA saatis piirkonda mereväe seirelennuki P-3 Orion, Suurbritannia õhuväest
osaleb Akrotiri baasist lendu tõusnud transpordilennuk Hercules.

Lennufirma ja Egiptuse lennundusministeerium tükkide leidmist varem ei kinnitanud

Lennufirma EgyptAir teatas varem, et neil pole hetkel mingeid kindlaid andmeid selle kohta, justkui oleks Kreeta lähistelt leitud just nimelt Airbus A320 lennuki tükke.

Lennufirma rõhutas, et nad pöördusid informatsiooni saamiseks ka vastutavate võimuesindajate poole, kes mingite tükkide leidmist neile ei kinnitanud.

Egiptuse lennundusministeerium teatas varem samuti, et mingit kinnitust lennuki tükkide leidmisele ei ole.

 

Egiptuse kapten postitas kaks fotot

Ettevõtte Maersk heaks töötav laevakapten Tarek Wahba, kelle laev osales täna otsingutel, postitas oma Facebooki lehele kaks fotot, mis kujutavad väidetavalt Egiptuse lennukilt pärit päästevesti ja lennukiistme tükki.

Reuters on samal ajal teatanud, et merelt on lisaks varem mainitud tükkidele leitud kaks päästevesti, mis võivad olla pärit EgyptAiri lennukist.

Al Arabiya: otsingupiirkonnast leiti kaks surnukeha

Telenakal Al Arabaiya aga teatas, justkui oleksid Kreeka võimud leidnud otsingupiirkonnast kaks surnukeha. Mingeid täpsemaid detaile selle väite kohta aga veel ei ole.

Kreeka kaitseminister: lennuk tegi ebatavalisi manöövreid

Kuigi midagi ametlikku pole Vahemerel kadunuks jäänud Egiptuse reisilennuki kadumise põhjuste kohta veel kinnitatud, teatas Kreeka kaitseminister Panos Kammenos äsja, et reisilennuk tegi enne radarite vaateväljast kadumist järske manöövreid ning võttis suuna alla.

Kammenos selgitas ajakirjanikele, et reisilennuk pööras kõigepealt 90 kraadi vasakule ja seejärel 360 kraadi paremale. Pärast seda aga langes 11 000 meetri kõrguselt kiirelt alla 4500 meetrini.

Lennundusekspert Paul Charles kommenteeris BBC-le ministri selgitusi ja avaldas arvamust, et sellised manöövrid võisid olla põhjustatud mingist intsidendist kokpitis.

 

Egiptuse lennundusminister Sherif Fathy ütles Kairos toimunud pressikonverentsil, et suurema tõenäosusega on lennuki kadumise taga terrorirünnak, mitte tehniline rike. Samas rõhutas ta, et hetkel on veel liiga vara mingeid kindlaid järeldusi teha.

Lennuki pardal oli 66 inimest

Täna öösel jäi kadunuks lennufirma EgyptAir reisilennuk Airbus A320, mis oli teel Pariisist Kairosse. Radarite vaateväljast kadus lend MS804 natuke aega pärast Kreeka õhuruumist väljumist, umbes kell 2.30 Kairo aja järgi. Lennuplaani kohaselt oleks lennuk pidanud Kaitos maanduma kell 3.15, vahendasid BBC ja Yle.

Lennufirma kinnitusel oli lennuk kadumise hetkel 11 300 meetri kõrgusel. Kreeka lennuametnikud on tunnistanud, et olid lennuki piloodiga ühenduses vaid mõni minut enne kadumist ning kõik tundus olevat korras.

Lennuki pardal oli kokku 66 inimest - 56 reisijat, seitse meeskonnaliiget ja kolm turvatöötajat.

Reisijate seas oli 30 Egiptuse, 15 Prantsuse ja 2 Iraagi kodanikku. Lisaks olid ühe kodanikuga esindatud järgmised riigid: Suurbritannia, Kanada, Belgia, Kuveit, Saudi Araabia, Alžeeria, Sudaan, Tšaad ja Portugal.

Vahemerel on Kreeka ja Egiptuse relvajõudude poolt alustatud suurt otsinguoperatsiooni, millega liitub varsti ilmselt ka Prantsusmaa. Kõigepealt on keskendutakse otsingutel Kárpathose saare piirkonnale.

Juhtumiga seotud riikide esindajad pole soovinud juhtumi asjaolude üle spekuleerida, samas on tunnistatud, et kõik viitab praegu sellele, et lennuk on Vahemere kohal alla kukkunud. Eurocontroli kinnitusel olid ilmastikuolud lennuki tõenäolises kadumiskohas head. Mingi häiresignaali saabumist lennukist pole ükski ametkond veel kinnitanud.

Prantsusmaa president François Hollande on näiteks varem öelnud, et kõik versioonid on hetkel võimalikud, sealhulgas ei saavat välistada ka terrorismi.

Terrorismikahtlus on seotud eelkõige asjaoluga, et viimati Egiptusega seotud lennukatastroof osutus terrorirünnakuks. Eelmise aasta oktoobris kukkus Siinai poolsaarel alla Vene reisilennuk 224 inimesega pardal ning praeguste andmete kohaselt oli tragöödia põhjuseks ISIS-e terroristide poolt pardale toimetatud lõhkeseadeldis.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.