Iisraelis moodustatakse arvatavalt riigi parempoolseim valitsus ({{commentsTotal}})

Avigdor Lieberman ja Benjamin Netanyahu. Autor: Reuters/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu moodustab neljapäeval suure tõenäosusega juudiriigi ajaloo kõige parempoolsema valitsuse.

Tulevaseks Iisraeli kaitseministriks saab sealjuures arvatavalt Palestiina võimude poolt vihatud Avigdor Lieberman.

Netanyahu liitlased alustavad teisipäeval uusi läbirääkimisi Liebermani parempoolse Yisrael Beitenu erakonnaga, et veenda seda liituma praeguse võimukoalitsiooniga, millel on parlamendis hetkel minimaalne enamus.

Beitenul on 120 saadikukohaga Knessetis kuus kohta ning praegusel võimukoalitsioonil 61.

Lieberman oli Iisraeli välisminister aastatel 2009-2012 ja 2013-2015 ning tema määramine kaitseministriks võib tekitada rahvusvahelisel tasandil suuri küsimusi.

Lieberman vastutaks teiste kohustuste hulgas sõjaliste operatsioonide eest okupeeritud Läänekaldal ning tal oleks suur sõnaõigus seal teostatavas poliitikas.

Liebermani sõnul on tema eesmärk kehtestada surmanuhtlus Iisraeli-vastaste rünnakute korraldajatele ning samuti on ta väljendanud vastuseisu Palestiina presidendi Mahmud Abbasi suhtes ning kutsunud üles tema kukutamisele.

Kuu aja eest ähvardas ta, et juhul, kui ta oleks kaitseminister, annaks ta Hamasi Gaza sektori liidrile Ismail Haniyale 48 tundi Iisraeli tsiviilisikute vabastamiseks ning 2014. aasta suvesõjas tapetud Iisraeli sõdurite surnukehade üleandmiseks või ta laseks Haniya tappa.

"Ta vastutaks (okupeeritud territooriumide) eest ning see oleks katastroofiline. Ta on populist - ta kas räägib liiga palju või viib oma sõnad ka ellu," sõnas üks Palestiina võimude esindaja.

Liebermani asumine kaitseministri positsioonile ühendaks palestiinlased nende vastuseisus, lisas ta.

Iisrael saab oma ajaloo kõige "parempoolsema ja ekstreemsema valitsuse alates riigi loomisest", kirjutas ka parempoolne ajaleht Maariv.

Otsus sisuliselt tõrjub tagaplaanile koalitsioonikõnelused Netanyahu juhitud Likudi ja Tööerakonna vahel. Nende kõnelused kestsid kuid.

Tööerakonna juht Isaac Herzog rõhutas, et ühtsusvalitsus aitaks kaasa edusammudele rahu sõlmimisel palestiinlastega.

Prantsusmaa kuulutas välja 30. mail toimuva rahvusvahelise kohtumise, mille eesmärgiks on lükata taas käima 2014. aasta aprillis katkenud Iisraeli-Palestiina rahukõnelused, kuid Pariisi üritusele ei ole kutsutud Iisraeli ega Palestiina esindajaid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.