Austriast võib saada esimene paremäärmuslasest presidendiga riik ELis ({{commentsTotal}})

Valimisplakatid Austrias
Valimisplakatid Austrias Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Austrias eeloleval pühapäeval aset leidvatel presidendivalimistel on vastamisi immigratsioonivastase Vabaduspartei (FPÖ) kandidaat Norbert Hofer (45) ja Roheliste üles seatud majandusprofessor Alexander van der Bellen (72) ning võitu prognoositakse Hoferile.

Põgenikekriisi ja kasvava töötuse tõttu on rahvas sügavalt lõhestunud ning valijad on pöördunud traditsiooniliste parteide juurest äärmuslike poole, vahendas The Local.

Aprillis toimunud valimiste esimeses voorus edestas Hofer ülekaalukalt oma rivaali, pälvides 35 protsenti häältest, samas kui vastaskandidaadi toetajaid oli 21 protsenti.

Austria valitsuskoalitsiooni kuuluvate sotsiaaldemokraatide ja paremtsentristliku Rahvapartei kandidaadid jäid teisest voorust välja, pälvides kõigest 11 protsendi valijate toetuse. See tähendab, et esimest korda pärast 1945. aastat ei saa presidendiks üks nende parteide ridadesse kuulujaist.

Kardetakse, et valimiste võitja võib ära kasutada mõnd sellist võimuga saadavat võimalust,mida varem pole käiku lastud, näiteks saata laiali valitsuse. Seda on Hofer ka ähvardanud teha, juhul kui koalitsioon ei suuda sisserände pidurdamiseks midagi ette võtta ja vankuvat majandust kasvama panna.

"Tõeliselt ohtlik on FPÖ president, kes saadab valitsuse laiali, et rajada teed sinisele vabariigile," hoiatas van der Bellen hiljuti, viidates Vabaduspartei tunnusvärvile.

Hofer nimetas vastaskandidaadi hoiatust aga hirmu külvamises.

Enne valimispäeva ei avaldata erandkorras arvamusküsitluste tulemusi, sest esimese vooru eel osutusid need vääraks, ennustades võitu van der Bellenile.

Austria valimisi jälgivad suure tähelepanuga Vabaduspartei liitlased Euroopas, sealhulgas Prantsusmaa paremäärmuslik Rahvusrinne, mille juht Marine Le Pen on seadnud eesmärgiks järgmisel aastal presidendivalimised võita.

Toimetaja: Karin KoppelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema