Austriast võib saada esimene paremäärmuslasest presidendiga riik ELis ({{commentsTotal}})

Valimisplakatid Austrias Autor: Reuters/Scanpix

Austrias eeloleval pühapäeval aset leidvatel presidendivalimistel on vastamisi immigratsioonivastase Vabaduspartei (FPÖ) kandidaat Norbert Hofer (45) ja Roheliste üles seatud majandusprofessor Alexander van der Bellen (72) ning võitu prognoositakse Hoferile.

Põgenikekriisi ja kasvava töötuse tõttu on rahvas sügavalt lõhestunud ning valijad on pöördunud traditsiooniliste parteide juurest äärmuslike poole, vahendas The Local.

Aprillis toimunud valimiste esimeses voorus edestas Hofer ülekaalukalt oma rivaali, pälvides 35 protsenti häältest, samas kui vastaskandidaadi toetajaid oli 21 protsenti.

Austria valitsuskoalitsiooni kuuluvate sotsiaaldemokraatide ja paremtsentristliku Rahvapartei kandidaadid jäid teisest voorust välja, pälvides kõigest 11 protsendi valijate toetuse. See tähendab, et esimest korda pärast 1945. aastat ei saa presidendiks üks nende parteide ridadesse kuulujaist.

Kardetakse, et valimiste võitja võib ära kasutada mõnd sellist võimuga saadavat võimalust,mida varem pole käiku lastud, näiteks saata laiali valitsuse. Seda on Hofer ka ähvardanud teha, juhul kui koalitsioon ei suuda sisserände pidurdamiseks midagi ette võtta ja vankuvat majandust kasvama panna.

"Tõeliselt ohtlik on FPÖ president, kes saadab valitsuse laiali, et rajada teed sinisele vabariigile," hoiatas van der Bellen hiljuti, viidates Vabaduspartei tunnusvärvile.

Hofer nimetas vastaskandidaadi hoiatust aga hirmu külvamises.

Enne valimispäeva ei avaldata erandkorras arvamusküsitluste tulemusi, sest esimese vooru eel osutusid need vääraks, ennustades võitu van der Bellenile.

Austria valimisi jälgivad suure tähelepanuga Vabaduspartei liitlased Euroopas, sealhulgas Prantsusmaa paremäärmuslik Rahvusrinne, mille juht Marine Le Pen on seadnud eesmärgiks järgmisel aastal presidendivalimised võita.

Toimetaja: Karin KoppelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.