Herkel: kohalike omavalitsuste võimupöörded käivad kompensatsiooniraha pärast ({{commentsTotal}})

Saue linna kaart
Saue linna kaart Autor/allikas: Jaanus Lensment/Postimees/Scanpix

Vabaerakondlane Andres Herkel usub, et viimastel kuudel mitmes omavalitsuses toimunud võimupöörete taga on võimulepürgijate soov saada haldusreformiga kaasnevat kompensatsiooniraha. Tema oponendid peavad seda kunstlikuks ja aukudega teooriaks.

Kuivõrd haldusreformi tagajärjel töö kaotanud omavalitsusjuhid saavad riigilt märgatava summa kompensatsiooniraha, usub vabaerakondlane Andres Herkel, et just see raha võib olla viimastel kuudel mitmes omavalitsuses toimunud võimupöörde motivaatoriks, kuid opositsionäärid näevad tema väidetes loogikavigu, vahendas Vikerraadio.

17. märtsil avaldas Saue linnavolikogu umbusaldust toona parteitule linnapeale Tõnu Urvale. Uueks linnapeaks sai reformierakondlane Harry Pajundi ja Tõnu Urve liitus peagi EKRE-ga.

Kaks päeva varem kaotas oma koha Ridala vallavanem, IRL-i liige Toomas Schmidt. Vabanenud kohale kandideeris hoopis volikogu esimehe koha saanud IRL-i liige Olev Peetris. Vallavanemaks sai siiski Helen Koppa, kes ühessegi parteisse ei kuulu.

Ometi toob vabaerakondlasest parlamendiliige Andres Herkel välja just Ridala valla ja Saue linna näite, kui väidab, et oluliseks motivatsiooniks vastsetele omavalitsusjuhtidele oli eesootav kompensatsioon.

"Kompensatsioon võib olla täiendav motivatsioon, et seda võimupööret läbi viia ja need näited on täiesti olemas, kus on kõrvaldatud võimult senine valimisliit, kes on olnud haldusreformi suhtes ühel või teisel põhjusel kriitiline ja toodud erakonna esindaja siis näiteks Saue linnapeaks," selgitas Herkel.

Riigihaldusministri Arto Aasa sõnul ei saa Herkeli väidetega nõus olla.

"Omavalitsusjuhi panevad paika ikkagi volikogu liikmed ja see nõuab palju suuremat konsensust kui mõne üksiku isiku ambitsioon, nii et see kindlasti ei ole põhiargument, et saada kompensatsiooni. Ma ei usu, et omavalitsusjuhid nii madalates kategooriates mõtlevad," leidis Aas.

Herkeliga ei nõustu ka Saue linna võimupöörde käigus volikogu esimehe kohale püsima jäänud IRL-i liige Valdis Toomast.

"Eks nendele opositsioonipoliitikutele meeldib igasuguseid argumente välja käia. Mis puudutab seda kompensatsiooniosa, siis kuidas see sai mul olla motivatsiooni osa, kui ma juba neli aastat tagasi valimiste eel teatasin kõva häälega, et ühinemine on meie arengu edasine tee," rõhutas Toomast.

Pealegi eeldaks taoline skeemitamine Toomasti sõnul seda, et vastne omavalitsusjuht ei soovi pärast haldusreformi enam oma tööga jätkata.

"Kompensatsiooni ei saa need, kes jätkavad oma ametis pärast uue valla moodustamist. Inimeste ambitsioon võiks olla ikka jätkata - minule isiklikult meeldiks küll jätkata selle suurvalla volikogu esimehena, aga see ju tähendaks, et ma ei saa seda kompensatsiooni," selgitas Toomast.

Andres Herkel usub aga siiski, et kompensatsiooni nimel võimu pööramine on võimalik ning seda võidakse teha. Sestap tegi Vabaerakond läinud nädalal haldusreformi seaduse eelnõusse ka muudatusettepaneku, mille kohaselt saaks kompensatsiooni ainult need omavalitsusjuhid, kes on ametis alates 2014. aasta jaanuarist. Eelnõu küll läbi ei läinud.

"Kui nüüd mõni inimene kas või minu sõnu protestib ja arvab, et see ei ole motiiv, eks siis on ju ka võimalik igasugusest kompensatsioonist loobuda," soovitas Herkel seepeale.

Haldusreformi seaduse eelnõus on siiski kirjas, et need omavalitsusjuhid, kelle staaž reformi läbiviimise ajaks on vähem kui aasta, saavad kompensatsiooni ainult poole aastapalga ulatuses ehk kaks korda vähem kui pikema staažiga omavalitsusjuhid.

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema