Alkoholitarbimine väheneb jõudsalt ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

Alkoholi tarbimine vähenes mullu kolmandat aastat järjest ning on langenud vähemalt viimase kümne aasta võrdluses rekordmadalale tasemele, selgus Eesti konjunktuuriinstituudi ülevaatest.

Absoluutalkoholi ümber arvestatuna müüdi Eestis eelmisel aastal 13,8 liitrit legaalset alkoholi ühe elaniku kohta.

Lahutades sellest turistide panuse ning lisades juurde eeldatava illegaalse tarbimise (0,5 liitrit ühe elaniku kohta), moodustas Eesti elanike alkoholi tarbimine absoluutalkoholis ühe elaniku kohta 8,7 liitrit ehk 10,3 liitrit täiskasvanu kohta.

Võrreldes varasema aastaga vähenes alkoholi tarbimine täiskasvanud elaniku kohta 0,8 liitri võrra. Seejuures langes alkoholitarbimine kolmandat aastat järjest. Võrreldes 2007. aastaga on tarbimine vähenenud koguni 4,5 liitri võrra.

"On väga positiivne, et neljas aasta järjest on Eestis alkoholi tarbimine langenud, kuid WHO poolt soovitatud maksimummäärast (6 liitrit absoluutset alkoholi täiskasvanud elaniku kohta aastas) oleme veel kaugel," kommenteeris Eesti Konjunktuuriinstituut.

"Alkoholitarbimise vähenemise põhjusteks on ühiskonnas toimuv hoiakute muutus, osa elanike tervislikumad eluviisid, alkoholitarbimise sageduse vähenemine, müüdud toodete keskmise kanguse vähenemine," märkis instituut.

"Alkoholist tingitud tervisekahjud püsivad endiselt kõrged, kuid on loomulik et aastaid kestnud alkoholi liigtarbimine omab veel pikaajalist kahjulikku järelmõju."

Turistide alkoholiostud on aastaga vähenenud, kuid moodustavad ikkagi olulise osa (41%) Eesti turul müüdud alkoholist.

Alkoholi tarbimine vähenes eelmisel aastal ka Soomes, kus tarbimine langes 0,3 liitri võrra 9 liitrini.

Hinnad tõusid

Kui kaupade ja teenuste hinnad Eestis mullu pisut odavnesid, siis alkohoolsed joogid kallinesid peamiselt aktsiisitõusude mõjul 6%.

Kasvasid kõikide alkohoolsete jookide jaehinnad, kuid teistest enam kallinesid kanged alkohoolsed joogid. Näiteks tõusid viinade ja džinnide hinnad 10% ning liköörid kallinesid 16%.

Eelmisel aastal vähenes kõikide (välja arvatud puuvilja-marjaveinid) alkohoolsete jookide toodangu maht. Kangeid alkohoolseid jooke toodeti 15,4 miljonit liitrit, mida oli 22% aastatagusest vähem. Seejuures vähenes viina toodang rohkem kui neljandiku võrra.

Õlle tootmismaht oli 139,8 miljonit liitrit, vähenedes aastaga ligi 13%. Lahjasid alkohoolseid jooke valmistati 29,1 miljonit liitrit ehk 2,6% vähem. Puuvilja- ja marjaveine aga 9,8 miljonit liitrit ehk 2,4% rohkem.

Alkohoolsete jookide ekspordikäive langes enam kui neljandiku võrra 149,3 mln euroni. Kõige rohkem vähenes rahalises väärtuses õlle (39%) ja kangete alkohoolsete jookide (28%) väljavedu.

Alkohoolsete jookide impordikäive vähenes möödunud aastal 19% 227,6 miljoni eurot.

Toimetaja: Oliver KahuVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.