Karilaid: otse valitud president oleks võimu tasakaalustaja ({{commentsTotal}})

Jaanus Karilaid. Autor: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid arvab, et otse valitud president aitaks tasakaalustada võimu omavalitsuste ja riigivõimu vahel.

"Võim on liialt Stenbocki koondunud ning Eestis on vaja võimu tasakaalustajat. Seda enam, et ka kohalikud omavalitsused ja maavalitsused on nõrgad. Kui meil oleks tugev konsensusdemokraatia, siis ei peaks selle võimu tasakaalu pärast nii muretsema," ütles Karilaid ERR-i uudisteportaalile.

Presidendikandidaadi kandidaat Siim Kallas ütles sel nädalal Vikerraadio saates "Vikerhommik", et kui valida presidenti otse, peaks laiendama ka selle ameti funktsioone.

"Siis peaks tal olema ka teistsugused funktsioonid. Ei ole mõtet otsevalimistel valida inimest, kelle funktsioonid on määratletud Eesti põhiseaduses nii nagu need on määratletud. Eestit juhib ikkagi valitsus, mitte president," ütles Kallas.

"Aga kui president saab tohutu mandaadi valimistel, näiteks 300 000 inimese mandaadi, siis see on võrreldamatult suurem, kui valitsuse oma. Ja kui seda peetakse õigeks, siis tuleks mõelda ka osa täitevvõimu siirdamisele presidendile ja selles on väga palju negatiivseid nüansse," lisas ta.

Karilaiu arvates on ka praegu presidendil piisavalt hoobasid, aga ta kasutab neid vähe.

"Viimane jõuline president oli ikkagi Lennart Meri, kes saatis ministreid tagasi, kui nende usaldusväärsus polnud piisav, saatis ka seadusi riigikokku tagasi, sekkus moraalse ja ühiskondliku majakana, tema sõna maksis. Me oleme ikka parlamentaarne riik, aga presidendile on vaja rahva mandaati, et ta julgemalt talle antud õigusi rakendaks. Uut Lennartit me ei leia. Ei pea ilmtingimata funktsioone laiendama, aga see on diskussiooni koht," leidis Karilaid.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.